اخبار روزاجتماعی

چهار مرکز مثبت زندگی در میبد مجوز فعالیت گرفته‌اند

رییس اداره بهزیستی میبد گفت: همزمان با هفته گرامیداشت بهزیستی چهارمرکز مثبت زندگی که مجوز فعالیت گرفته‌اند در چهار نقطه از شهرستان با هدف دسترسی آسان و راحت‌ترجامعه هدف این مجموعه برای دریافت خدمات افتتاح و شروع به فعالیت خواهندکرد.

سید محسن فلاح در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به اینکه ثبت نام مرکزهای مثبت زندگی از یک ماه پیش شروع شده، افزود: با توجه به یک هزار و 850 پرونده موجود دایر کردن چهار مرکز که به نوعی هرکدام یک اداره بهزیستی کوچک محسوب می‌شوند در چهار گوشه شهر در شمال، جنوب، شرق و غرب شهر برای تسهیل خدمت‌رسانی و خدمات دهی  مددجویان در دستور کار قرار گرفت.

وی ادامه داد: اولین نمایشگاه دائمی‌عرضه تولیدات معلولان و مددجویان بهزیستی نیز با 200 متر زیربنا در بهترین نقطه از شهرستان در هفته بهزیستی افتتاح می‌شود.

رییس اداره بهزیستی میبد با اشاره به عملکرد خوب میبد خدمات دهی به مردم در وضعیت کرونا و حمایت از افراد آسیب دیده از این ویروس، تصریح کرد: با وجود بیشترین مراکز توانبخشی و کودکان در میبد خوشبختانه کمترین آسیب کرونا با خدمت‌رسانی خوب پرسنل داشتیم که در هفته بهزیستی از آنها تقدیر می‌شوند.

وی برگزاری دوره‌های آموزشی با موضوع کرونا ویژه پرسنل خانه کودکان و مددکاران تخت پوشش بهزیستی شهرستان، برگزاری مسابقه ورزشی دارت ویژه پرسنل، توزیع نمادین سبد غذایی و برگزاری دوره‌های آموزشی ویژه مراجعان اورژانس خدمات اجتماعی را از دیگر برنامه‌های پیش‌بینی شده برای اجرا در گرامیداشت هفته بهزیستی برشمرد.

عملکرد یک سال گذشته اداره بهزیستی میبد

این مسوول درادامه با اشاره به عملکرد یک‌سال گذشته اداره بهزیستی شهرستان اظهار داشت: این اداره با داشتن چهار بخش دولتی  و 73 مرکز غیر دولتی،  42 کارمند اداری و 450 کارمند غیر دولتی دارد که وظیفه خدمت رسانی به مددجویان را انجام می‌دهند.

وی افزود: 73 مرکز شامل مهدهای کودک، موسسه‌های خیریه و پیشگیری، کلینیک مددکاری، مراکز ترک اعتیاد، مرکز روزانه و شبانه توانبخشی و مراکز مشاوره انجام دهنده 90 درصد فعالیت‌های بهزیستی هستند.

فلاح وجود  238 پرونده مستمری بگیر در حوزه خانواده را یادآور شد که سال گذشته  به تعداد 6 خانواده در ارتباط با ازدواج، اشتغال و برقراری مستمری از سایر ارگان‌های دولتی بازتوان شدند.

وی اجرای طرح توانمندسازی در محله شهیدیه با هدف کاهش فقر قابلیتی محله با همکاری مردم محله و مسوولان، فعالیت یک مرکز و 2 موسسه در حوزه امور اجتماعی، تشکیل 96 پرونده 2 قلویی و سه قلویی، ارائه خدمات به 63 خانواده درارتباط با تامین شیر خشک و پرداخت چهار میلیون تومان کمک هزینه به خانواده‌های سه قلویی  و 2 قلویی  را نیز برشمرد.

برقراری کمک هزینه معیشتی برای خانواده‌های دارای فرزند 2 قلو و 3 قلو

رییس اداره بهزیستی میبد برقراری کمک هزینه معیشت ماهیانه برای سه خانواده سه قلو و چهار خانواده 2 قلو، برقراری مستمری برای 38 خانواده دارای فرزند 2 قلو،  ارائه کمک هزینه تحصیلی به 34 دانشجو و دانش‌آموز تحت پوشش را هم عنوان کرد.

وی برگزاری دوره‌های آموزشی پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، مهارت‌های زندگی،   پیشگیری از معلولیت‌های دوره سالمندی و تهدیدهای فضای مجازی را هم ذکر کرد.

فلاح با اشاره به وجود 29 مهدکودک تحت پوشش بهزیستی میبد شامل 21 مهد کودک شهری و 9روستا مهد با تحت پوشش داشتن یک هزار کودک، اجرای زنگ معنویت، گرامیداشت روز معلم، ارائه غذای گرم در روستا مهدها با همکاری شبکه بهداشت با سرانه غذایی 740 هزار تومان برای 265 کودک را از جمله فعالیت‌های مهدهای کودک برشمرد.

وی با اشاره به  یک هزار کودک تحت پوشش مهدهای اداره بهزیستی برگزاری جشن‌ها و گلباران قبور شهدا به مناسبت روزهای خاص، نواختن زنگ انقلاب، پایش و ارزیابی مهدهای کودک توسط کانون همیاران مهدهای کودک شهرستان، برگزاری دوره‌های آموزشی کرونا ویژه مهدهای، انجام کمک‌های همدلی و ضد عفونی مهدها در دوره کرونا را از دیگر فعالیت مهدهای کودک برشمرد.

خدمات اورژانس اجتماعی

این مسوول به مراجعات حضوری به اورژانس اجتماعی در راستای کاهش بحرانهای اجتماعی و طلاق و تماس با خط 123 خدمات سیار و پایگاه خدمات اجتماعی هم اشاره و پذیرش 77 مورد پرونده طلاق، 198 مورد پذیرش بحران، 368 مورد تماس تلفنی با خط 123، 275 مورد پذیرش خدمات سیار و تعداد 470 مورد شناسایی شده در پایگاه خدمات اجتماعی را نیز برشمرد.

مراکز شبه خانواده

وی وجود پنج گروه شبه خانواده در شهرستان را نیز یادآور شد که در ارتباط با گروهای سنی 3 تا 18 سال شامل یک مرکز نگهداری کودکان 3 تا 6 سال و 6 تا 12 و 12 تا 18 سال  برای دختران و پسران هر کدام یک مرکز می‌باشند.

حوزه توانبخشی

رییس اداره بهزیستی میبد با اشاره به سه هزار و 170 پرونده توانبخشی ثبت شده اظهار داشت: از این تعداد پرونده  2 هزار و 141 عدد آن فعال است و یک هزار و 661 پرونده نیز مستمری بگیر ماهیانه هستند.

وی پرداخت کمک‌ هزینه‌های  پرستاری معلولان ضایعه نحاعی و همچنین پرستاری خانواده محور، کمک هزینه معیشت ماده 27 قانون حمایت از معلولان و کمک هزینه معیشت را نیز ذکر کرد و به وجود جامعه خیری معلولان شهرستان اشاره کرد که به آنها 260 پرونده واگذار شده‌است.

فلاح با اشاره به موسسه خیریه شبانه روزی محبت که 270 پرونده به آن واگذار شده، بخش‌های این موسسه را نگهداری بیماران ذهنی و روانی، ویزیت در منزل و مرکز روزانه روزانه آموزشی روانی مزمن را برشمرد.

وی به بهره‌برداری از ساختمان جدید این موسسه درهفته  دولت نیز اشاره کرد و وجود مرکز خیریه ریحانه‌الرسول با زیر پوشش داشتن 80 پرونده توانبخشی در ندوشن را نیز یادآور شد.

رییس اداره بهزیستی میبد همچنین پرداخت  215 میلیون و 500 هزار تومان کمک هزینه تهیه لوازم منزل، 28 میلیون و 500 هزار تومان کمک هزینه  مناسب سازی، 57 میلیون و 300 هزار تومان کمک هزینه درمان و پنج میلیون و 600 هزار تومان  کمک هزینه ایاب و ذهاب در سال گذشته را یادآور شد.

وی اجرای طرحهای مختلف و ارائه تسهیلات در حوزه اشتغال را نیز مورد اشاره قرار داد.

مرکز شهرستان ۱۰۵ هزار نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد واقع شده‌است.

نوشته‌‌‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می‌کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه‌‌‌های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا