اخبار روزگزارش‌های خبری

فاز 2 مسکن مهر میبد نیمه ساز رها شده‌است/فیلم و تصاویر

فاز 2 مسکن مهر میبد یکی از مجتمع‌های مسکونی طرح مسکن مهر است که در قالب بند د تبصره ۶ قانون بودجه سال ۱۳۸۶ آغاز و بعدها با واگذاری ساخت و ساز ساختمان‌ها به بخش خصوصی و نیمه تمام ماندن به حال خود رها شده‌است.

مشکلات فاز 2 مسکن مهر میبد

طرح مسکن مهر توسط دولت با توجه به پاسخگویی به نیاز مردم برای تامین مسکن شروع شد اما گویا واگذاری آن به قشر کم‌درآمد کمتر با نظارت انجام گرفته و مالکان ساختمان‌ها در حال حاضر بیشتر افرادی هستند که خود سرپناه زندگی دارند.

البته در این میان افراد هدف طرح نیز ثبت نام کرده‌اند ولی حال با تحویل گرفتن ساختمان‌های نیمه ساز با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کنند که رفع آنها به دست مالکان سرمایه‌دار، دولت و خیرین است.

مالکان به تحویل گرفتن ساختمانهای نیمه‌کار رضایت دادند

معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی امور عمرانی فرمانداری میبد با اشاره به اینکه برای ساخت و ساز ساختمان‌ها هیئت مدیره شکل می‌گیرد، گفت: برای  قسط بندی تسهیلات و جلوگیری از مشکل دیرکرد وام هیئت مدیره و مالکان رضایت و تعهد به تحویل دادن و تحویل گرفتن ساختمان‌های نیمه ساز با پیشرفت فیزیکی که داشت، دادند.

فرزین خادمی‌با تاکید بر اینکه  در حال حاضر نیز مالکان و هیئت مدیره و هیئت تسویه از طریق اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی مشکلات خود را پیگیری کنند تصریح کرد: علی‌رغم این موضوع به رفع مشکلات آنها مانند آسفالت معابر، روشنایی و فاضلاب توجه شده‌است.

وی افزود: با شکایت ساکنان مسکن مهر به دلیل به مشام رسیدن بوی بد فاضلاب شستشوی مخازن فاضلاب انجام شد.

این مسوول یادآور شد: رفع مشکلات محوطه و داخل آپارتمان‌ها  به عهده مالکان است که باید رفع آنها از طریق پرداخت شارژ ماهیانه از سوی مالکان پیگیری شود.

اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی نظارت بر تشکیل مجامع دارد

رییس اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی هم گفت: اعضای هیئت مدیره و هیئت تسویه از سوی مالکان عضو تعاونی انتخاب م‌شوند و برگزاری مجمع و موارد مرتبط  که باید تخت نظارت اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی انجام شود، انجام و پیگیری شده‌است.

سید احمد علایی با اشاره به منحل شدن تعاونی گفت: در حال حاضر هیئت تسویه باید مراحل تفکیک سندها و گرفتن پایان کار ساختمان‌ها  که هزینه بر بوده و لازم است از سوی مالکان که هیئت تسویه هم از سوی آنها انتخاب می‌شوند، پرداخت هزینه شود.

وی تصریح کرد: هیئت مدیره و هیئت تسویه از سوی مالکان انتخاب شده اند و اعضا خود برای تسویه وام و جریمه نشدن رضایت به تحویل گرفتن ساختمان‌های نیمه تمام داده‌اند.

این مسئول ادامه داد: نظارت بر ساخت و ساز مسکن مهر را اداره راه و شهرسازی برعهده داشته و سیستم فاضلاب آن از سوی اداره آب وفاضلاب راه‌اندازی شده و تفکیک زمین و تشکیل مجامع را اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی عهده داربوده‌است.

وی یادآور شد: حدود 100 میلیون تومان هزینه تفکیک و زیرسازی زمین فاز سه که شرکت تعاونی انجام داده و ساخت و سازی در آن صورت نگرفته و برای طرح مسکن ملی به مسکن و شهرسازی واگذار شده برای رفع مشکلات فاز 2 به اداره راه و شهرسازی داده‌‌شده‌است و این اداره باید جوابگو باشد.

گلایه ساکنان فاز 2 مسکن مهر میبد

گلایه مندی مالکان فاز 2 مسکن مهرمیبد

در این میان ساکنان مسکن مهر که بعضی از آنها ساختمان‌ها را اجاره کرده‌اند به همراه مالکان خواسته و یا ناخواسته با مشکلات و مسائل متعدی مواجه هستند که رفع آنها نیاز به صرف هزینه دارد و پرداخت آن از توان مالی ساکنان خارج است.

مسیب آقایی که نزدیک به یک سال و نیم است در یکی از ساختمانهای فاز 2 مسکن مهر میبد ساکن است از نبود آسانسور در ساختمان سه طبقه، آسفالت نداشتن محوطه، عدم حصارکشی فاز 2 شکایت دارد.

وی افزود: هشت سال پیش برای گرفتن یک واحد از ساختمان‌ها با دادن 10 میلیون تومان که 6 میلیون تومان آن درآمد خودم  و 4 میلیون نیز تسهیلات بوده ثبت نام کردم و ساختمان را به صورت سقف زده تحویل گرفتم.

آقایی ادامه داد:مراحل دیگر ساخت و نازک کاری ساختمان را با هزینه خودم انجام داده‌ام و درحال حاضر به دلیل مشکلات مرتبط به محوطه و آپارتمان و اینکه توان مالی تهیه مسکن در جایی دیگر از شهر را ندارم زندگیم دچار تنش شده‌است.

بخشی از آورده مالکان هزینه فاز سه شد

امیر حسین آجودانی نیز گفت: قرار بوده 10 میلیون وام درارتباط با ساختمان مسکن مهر دریافت کنیم اما هیئت مدیره خودشان 27 میلیون تومان وام برای ما گرفتند که برای هزینه کردن به دست خودشان بود و بعد ساختمان را نیمه‌ساز تحویل ما دادند.

این ساکن مسکن مهرادامه داد: نصف پول فاز 2 را هزینه فاز یک کردند و حال ما با وجود این مشکلات و مسائل پیش‌آمده دیگر تمایل به کمک برای ساخت و ساز محوطه نداریم.

وی گفت: مسکن مهر قرار بود در سه فاز انجام شود و مدرک  100 میلیون تومان هزینه خاکبرداری، آب‌پاشی، جدول‌گذاری و چندین بار غلتک زدن برای زمین‌‌‌های فاز سه از محل آورده مالکان موجود است که قرار بوده هزینه انجام شده برای  فاز سه که به مسکن و شهرسازی داده‌شده هزینه فاز 2 شود.

آجودانی افزود: طی اجرای طرح تعدیل به دنبال شکایتی که شد هزینه مصالح که سالها پیش خریداری شده بود به نرخ سال 96 و 97 از سوی کارشناس دادگستری برآورد شد و این در حالی است که ما با آورده خودمان در زمان ثبت نام می‌توانستیم ساختمانی با پکیج کامل تحویل بگیریم.

امیررضا شریف هم گفت: ما اگر توان مالی داشتیم دراین ساختمانها ساکن نمی‌شدیم، من به عنوان جانباز این کشور توان از پله بالا رفتن را ندارم.

ساختمان‌های مسکن مهر در محدوده‌ای فاقد امکانات رفاهی شهری واقع است

فاز 2 مسکن مهر در کنار فاز یک مسکن در محدوده ای بدون داشتن امکانات رفاهی قرار گرفته‌است و حال ساکنان آن دست یاری به سوی رسانه‌ها دراز کرده و رفع مشکلات خود را از آنها می‌خواهند.

آنها به گفته خودشان همه هزینه‌های ساختمان‌سازی را بعد از تحویل گرفتن ساختمان‌های سقف‌زده که تنها مرجله سفت کاری آن انجام شده‌بود خود پرداخته و ساختمانها را تکمیل کرده‌اند.

ساکنان ساختمان حال به دلیل نبود حصار و نگهبان در محوطه آپارتمان‌ها همواره بیم آن دارند شبانه از آنها سرقت شود و یا فرزندانشان به خرابی‌‌‌های ساختمان آسیب ببینند، همچنین بالا رفتن از پله‌ها برای افراد سالمند و دچار نقص عضو واقعا مشکل است.

آنها همچنین از هزینه بر بودن نصب اسانسور درساختمان می‌گویند که پرداخت آن از توان مالی آنها در کنار هزینه‌های که برای زندگی کرده اند و خارج روزمره زندگی  خارج است.

مسکن مهر میبد با داشتنن 195 واحد ساختمانی به صورت آپارتمان شامل فاز یک و 2 است.

مرکز شهرستان ۱۰۵ هزار نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد واقع شده‌است.

ایرنا

نوشته‌‌‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می‌کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه‌‌‌های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا