اجتماعیاخبار روز

مدیریت مصرف منابع آب در استان ضرورت دارد

سرپرست آب و فاضلاب استان یزد گفت: منابع و سفره‌های آب استان محدود است وجوابگوی استفاده زیاد نیست و باید برای تولید و توزیع استاندارد آب مدیریت مصرف داشت.

محمد فاتحی در نشست آنلاین خبری خانه مطبوعات یزد و رسانه های استان یزد با اشاره به اینکه با افزایش گرما در خرداد ماه افزایش ۱۵ درصدی آب داریم  افزود: امسال همچنین متاسفانه به علت بحران کرونا ۱۵ تا ۲۰ درصد افزایش رشد مصرف آب  در کلیه خدمات مصرف داشته‌ایم و در مجموع با ۳۰ درصد رشد مصرف آب مواجه هستیم.

وی ادامه داد: این موضوع باعث شد تا علاوه بر آب انتقالی از چاه های آب زیرزمینی نیز استفاده شود و با اختلاط این منابع آبی به صورت ۵۰ درصد از هر کدام در بعضی از نقاط استان ای سی منابع آبی بالا رود و تغییر مزه آب احساس شود.

این مسئول یادآور شود : اگر با مدیریت مصرف آب به سرانه استاندارد برگردیم پیش بینی می‌شود کیفیت آبی که در اختیار مردم قرار می گیرد افزایش یابد.

وی اظهار داشت : هر چه مصرف آب افزایش یابد شرکت سعی دارد تا آنجا که ممکن است آب جیره بندی نشود ، قطعی آب نداشته‌باشیم و آب پایدار در اختیار مردم قرارگیرد.

راه‌اندازی ایستگاه های برداشت آب با کیفیت

فاتحی به راه اندازی ایستگاه‌های برداشت آب درشهراردکان به تعداد ۳۵ ایستگاه و درمیبد به تعداد ۲۲ ایستگاه اشاره کرد.

وی اجرای طرح فاضلاب در شهرهای استان را نیز یادآور شد و اظهار امیدواری کرد که به زودی تاسیسات شبکه فاضلاب در همه شهرها به بهره‌برداری برسد.

تامین آب شرب روستاها

سرپرست آب و فاضلاب استان یزد به تامین آب شرب روستاها نیز اشاره کرد و گفت: ۳۰ مجتمع آبرسانی با تحت پوشش قرار دادن ۱۸۰ روستا با جمعیت کل ۲۲۰ هزار نفر تعریف شده تا مشکل تامین آب شرب پایدار استانها حل شود.

وی د رادامه اظهار داشت: ۳۵۰ میلیارد تومان برای پروژه تامین منابع  آب روستایی که در سفر ریاست جمهوری کلنگ زنی شد تامین اعتبار شده و نزدیک به ۲۶۶ روستا را تخت پوشش خود قرار می‌دهد و با اجرای آن مشکل تامین منابع آب روستاهای میبد ، تفت و مهریز رفع  خواهد شد.

فاتحی تصریح کرد: در اکثر روستاها به خصوص مناطق کوهستانی ما منابع آبی محدود داریم و به دنبال خشکسالی آبگیری منابع آبی شامل قناتها و چشمه‌سارها کاهش یافته‌است.

وی درادامه  لزوم فرهنگ‌سازی برای مدیریت مصرف آب را یادآور شد.

این مسئول در پاسخ به سوالات خبرنگاران گفت : پرداخت قبوض در دوره کرونا فقط ۲۰ درصد بوده‌است.

وی همچنین استفاده از کولرگازی و استفاده از سایه بان برای نصب روی کولرهای آبی را برای کاهش مصرف آب با توجه به مصرف بالای آب کولرهای آبی توصیه کرد.

بام میبد- مرضیه امامی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا