اخبار روزاجتماعی

مدیریت مصرف منابع آب در استان ضرورت دارد

سرپرست آب و فاضلاب استان یزد گفت: منابع و سفره‌های آب استان محدود است وجوابگوی استفاده زیاد نیست و باید برای تولید و توزیع استاندارد آب مدیریت مصرف داشت.

محمد فاتحی در نشست آنلاین خبری خانه مطبوعات یزد و رسانه‌‌‌های استان یزد با اشاره به اینکه با افزایش گرما در خرداد ماه افزایش 15 درصدی آب داریم  افزود: امسال همچنین متاسفانه به علت بحران کرونا 15 تا 20 درصد افزایش رشد مصرف آب  در کلیه خدمات مصرف داشته‌ایم و در مجموع با 30 درصد رشد مصرف آب مواجه هستیم.

وی ادامه داد: این موضوع باعث شد تا علاوه بر آب انتقالی از چاه‌‌‌های آب زیرزمینی نیز استفاده شود و با اختلاط این منابع آبی به صورت 50 درصد از هر کدام در بعضی از نقاط استان ای سی منابع آبی بالا رود و تغییر مزه آب احساس شود.

این مسئول یادآور شود: اگر با مدیریت مصرف آب به سرانه استاندارد برگردیم پیش بینی می‌شود کیفیت آبی که در اختیار مردم قرار می‌گیرد افزایش یابد.

وی اظهار داشت: هر چه مصرف آب افزایش یابد شرکت سعی دارد تا آنجا که ممکن است آب جیره بندی نشود، قطعی آب نداشته‌باشیم و آب پایدار در اختیار مردم قرارگیرد.

راه‌اندازی ایستگاه‌‌‌های برداشت آب با کیفیت

فاتحی به راه اندازی ایستگاه‌های برداشت آب درشهراردکان به تعداد 35 ایستگاه و درمیبد به تعداد 22 ایستگاه اشاره کرد.

وی اجرای طرح فاضلاب در شهرهای استان را نیز یادآور شد و اظهار امیدواری کرد که به زودی تاسیسات شبکه فاضلاب در همه شهرها به بهره‌برداری برسد.

تامین آب شرب روستاها

سرپرست آب و فاضلاب استان یزد به تامین آب شرب روستاها نیز اشاره کرد و گفت: 30 مجتمع آبرسانی با تحت پوشش قرار دادن 180 روستا با جمعیت کل 220 هزار نفر تعریف شده تا مشکل تامین آب شرب پایدار استانها حل شود.

وی د رادامه اظهار داشت: 350 میلیارد تومان برای پروژه تامین منابع  آب روستایی که در سفر ریاست جمهوری کلنگ زنی شد تامین اعتبار شده و نزدیک به 266 روستا را تخت پوشش خود قرار می‌دهد و با اجرای آن مشکل تامین منابع آب روستاهای میبد، تفت و مهریز رفع  خواهد شد.

فاتحی تصریح کرد: در اکثر روستاها به خصوص مناطق کوهستانی ما منابع آبی محدود داریم و به دنبال خشکسالی آبگیری منابع آبی شامل قناتها و چشمه‌سارها کاهش یافته‌است.

وی درادامه  لزوم فرهنگ‌سازی برای مدیریت مصرف آب را یادآور شد.

این مسئول در پاسخ به سوالات خبرنگاران گفت: پرداخت قبوض در دوره کرونا فقط 20 درصد بوده‌است.

وی همچنین استفاده از کولرگازی و استفاده از سایه بان برای نصب روی کولرهای آبی را برای کاهش مصرف آب با توجه به مصرف بالای آب کولرهای آبی توصیه کرد.

بام میبد- مرضیه امامی

نوشته‌‌‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می‌کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه‌‌‌های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا