اخبار روزفرهنگی

کتابخانه‌های عمومی‌سراسر کشور از ابتدای تیرماه میزبان اعضا هستند

کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور ، با رعایت دستورالعمل‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و هماهنگی با ستاد مبارزه با کرونا از ابتدای تیر ماه بازگشایی خواهند شد.

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی‌کشور، با توجه به دستورالعمل‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و هماهنگی با ستاد مبارزه با کرونا، در سومین مرحله از بازگشایی کتابخانه ها، اعضاء و مراجعان می‌توانند از روز یک‌شنبه یکم تیر ماه سال جاری به کتابخانه‌های عمومی‌سراسر کشور مراجعه کنند.
بر این اساس و با تأکید بر استفاده از ماسک، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و اجرای دستورالعمل‌های بهداشتی ستاد ملی کرونا، فضاها و بخش‌های مختلف کتابخانه تغییر خواهد یافت، بخش مخزن کتابخانه به صورت بسته اداره خواهد شد و سالن‌های مطالعه در کتابخانه‌های عمومی‌با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و تغییر در چیدمان میز و صندلی‌های مطالعه فعال خواهند بود.

استفاده اعضا از سالن کتابخانه با رعایت نوبت

همچنین استفاده اعضا از سالن‌‌‌های مطالعه با رعایت نوبت امکان پذیر است و اجرای برنامه‌های فرهنگی به شکل حضوری (جمع خوانی، نقد کتاب، کتاب‌خوان و …) تا اطلاع ثانوی ممنوع خواهد بود. بر این اساس کتابخانه‌های عمومی‌این نوع برنامه‌های ترویجی و فرهنگی را در فضای مجازی اجرا خواهند کرد.
لازم به ذکر است که افزایش خودکار زمان عضویت اعضا، به مدت ۴ ماه انجام شده است و بازه زمانی امانت منابع به یک ماه افزایش می‌یابد و بابت دیرکرد منابع به امانت رفته نیز جریمه ای دریافت نخواهد شد.

بخش نابینایان و ناشنوایان کتابخانه‌ها همچنان تعطیل است

همچنین حضور اعضای کودک در این مرحله امکان پذیر نیست، ولی والدین می‌توانند کتاب‌‌‌های مورد نیاز فرزندان خود را امانت بگیرند و بخش نابینایان و ناشنوایان نیز کماکان تعطیل خواهد بود.
گفتنی است تا پیش از این کتابخانه‌‌‌های عمومی‌کشور طی دو مرحله بدون حضور اعضاء بازگشایی شد.
در مرحله اول بازگشایی و بر اساس بخشنامه ای کتابخانه‌های عمومی‌سراسر کشور بعد از حدود ۳ ماه تعطیلی اضطراری با رعایت ضوابط و دستورالعمل‌‌‌های بهداشتی، از ۲۹ اردیبهشت ماه آغاز به کار کردند.
در مرحله دوم نیز کتابداران طی بخشنامه دیگری به آماده سازی بخش‌‌‌های مختلف و ایجاد تغییرات مورد نظر برای بازگشایی جهت حضور اعضاء پرداختند.

نوشته‌‌‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می‌کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه‌‌‌های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا