گزارش‌های خبری

هنرمندان صنایع دستی میبد درخواست حمایت بیشتر دارند

هنرمندان صنایع دستی میبد شهر خورشید خانم درسایه توجه و حمایت بیشتر مسوولان می‌توانند دراین حوزه دوام آورده و فعالیت داشته باشند.

میبد شهر سفال و سرامیک و زیلو است و نام آن به واسطه زیلو و طرح خورشید خانم حاکی شده بر روی ظروف سفالی در عرصه ملی و جهانی درخشش دارد.

طرح خورشید خانم در سال ‎1‎9‎7‎1 برنده جایزه نمایشگاه بین المللی مونیخ شد، همچنین اندک زمانی نیست که شهر میبد به خاطر زیلو دست بافته نفیس و زیبایش جهانی شده‌است.

با این حال هنرمندان حوزه صنایع دستی این شهرکه هنر دست هایشان زینت بخش غرفه‌های دایر شده میبد و استان یزد در نمایشگاه‌های کشوری و بین المللی است به علت وجود  بی مهری‌هابه گفته  خودشان دیگر کمترین انگیزه برای ماندن و ادامه فعالیت دارند.

توجه به مشکلات اقتصادی فعالان صنایع دستی

هنرمند حوزه سفال و سرامیک با 40 سال سابقه فعالیت در این حوزه گفت: تنها 2 سال یک بار کارت شناسایی ما تمدید می‌گردد و گاهی سالی یک بار یا 2 بار گذرمسوولانی از شهر و استان و کشور برای بازدید به سمت کارگاه‌های سفال و سرامیک می‌افتد که از احوال ما جویا شده و قول رفع مشکلات می‌دهند.

محمود آقایی که هفت تا هشت نفرکارگر بیمه شده و تعدادی هم کارگر پاره وقت درکارگاهش مشغول به کارهستند، افزود: تا به حال گرفتن تسهیلات کم بهره نگرفته‌ام و آنچه وام دریافت کرده‌ام با بهره بانکی رایج بوده‌است.

وی ادامه داد: با وجود مشکلات دوره کرونا که همه را درگیر گرفتاری‌های اقتصادی نظیر نداشتن درآمد برای پرداخت حق و حقوق کارگران و هزینه آب و برق و انرژی گرمایشی کرد کمترین حمایت از ما صورت گرفته‌است.

آقایی در ادامه  با اشاره به طرح خورشید خانم سفال میبد که برندی جهانی است اظهار تاسف کرد که سفال و سرامیک که قدمتی دیرینه در میبد دارد به نام این شهر جهانی نشد.

وی مشکلات تهیه مواد اولیه را هم ذکر کرد که قبلا با پرداخت چک تامین می‌شده و درحال حاضر باید به صورت نقدی و درهمان موقع خرید پرداخت شود.

فعالان صنایع دستی خواستار حمایت بیشتر هستند

هنرمند زیلوباف با 19 سال سابقه فعالیت در این حوزه نیز گفت: با وجودی که میبد ثبت جهانی شده بازارچه زیلو ندارد و المانی از زیلو درشان این هنر صنعت در هیچ کدام از میدان‌های شهر نصب نشده‌است.

سعید اشتری با اشاره به درخواستی که برای ایجاد شهرک زیلو داده شده‌است، مسوولان در حال حاضر برخلاف بخش خصوصی فعالیتی کمتر دارند علی رغم این که باید پس از این که شهر میبد به نام زیلو جهانی شده تلاشی بیشتر در این حوزه برای سر و سامان دادن به کارگاه‌ها و همچنین مبلمان شهری برای جذب گردشگران داشته‌باشند.

وی که درابتدا 11 نفر کارگر در کارگاهش مشغول فعالیت بوده و الان به سبب تغییر مکان کارگاه و کمبود فضا پنج کارگر دارد، گران بودن مواد اولیه زیلوبافی نظیر نخ و رنگ را یادآورشد و به حمایت بیشتربرای  ترغیب و مکلف کردن کارگاه‌ها در بیمه کردن کارگران زیلوبافان تاکید کرد.

هنرمند رشته مینا کاری و مشبک سازی و لعاب کاری روی سفال که حدود 14 سال سابقه فعالیت در این حوزه دارد نیز حمایت بیشتر مسوولان را خواستار شد.

فهیمه دهقانپور که تا به حال شاگردان زیادی را تحت آموزش داشته و به چند نفر از آنها را نیز کارهایی را برای تولید در منزل ارائه می‌دهد به شرکت در نمایشگاه‌ها نیز اشاره کرد و خواست تسهیلاتی کم بهره برای حضور و عرضه محصولات در نمایشگاه‌ها به وی داده‌شود.

ارائه تسهیلات به فعالان صنایع دستی با توجه دستورالعمل‌ها

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری میبد هم گفت: با توجه به ضوابط و دستورالعمل‌ها به فعالان حوزه صنایع دستی به خصوص زیلوبافان تسهیلات داده شده، همچنین فضا برای ایجاد کارگاه به هنرمندان سفال و سرامیک اختصاص داده شده‌است.

رسول مشتاقیان در ادامه با اشاره به مشکلات اقتصادی وضعیت کرونا افزود: تا به حال 100 نفر در حوزه صنایع دستی برای گرفتن تسهیلات معرفی شده‌اند که به 12 نفر از آنها تا به حال تسهیلات بلا عوض 500 هزار تومانی پرداخت شده‌ و مقرر شده به افرادی نیز تسهیلات به میزان یک صد میلیون ریال پرداخت شود.

وی با اشاره به دادن تسهیلات به حدود 400 نفر در چند سال اخیر د راین حوزه شرکت دادن فعالان صنایع دستی در نمایشگاههای برگزار شده را نیز یادآور شد و به تامین دستگاه‌های زیلوبافی برای زیلوبافان نیز اشاره کرد.

این مسوول ثبت ملی پنج رشته‌ صنایع دستی میبد شامل زیلوبافی، سفال و سرامیک، کاربافی، موتابی و خراطی سنتی و ثبت جهانی زیلو را نیز یادآور شد.

بیش از یک هزار نفر در رشته‌های مختلف صنایع دستی در میبد مشغول به فعالیت هستند و از این تعداد ۴۰۰ نفر در کاربافی و ۳۰۰ نفر در زیلوبافی اشتغال دارند.

مرکز شهرستان ۱۰۵هزار نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد مرکز این استان قرار دارد.  

ایرنا

نوشته‌‌‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می‌کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه‌‌‌های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا