اجتماعیاخبار روز

استفاده از ظرفیت‌ها در مبارزه با مواد مخدر اهمیت دارد

معاون پیشگیری سازمان بهزیستی استان یزد گفت : استفاده از ظرفیت بخش خصوصی، انجمن های مردم نهاد و اقشار مردمی ، هم چنین فضای مجازی، رسانه ها و دستگاه های تبلیغی و فرهنگی را باید برای پیشگیری و مبارزه با مواد مخدر مورد توجه قرار داد.

ناصر صباغ زادگان در نشست کمیته درمان وپیشگیری از اعتیاد همراه با  مهم شمردن موضوع اعتیاد به عنوان یک مسأله اجتماعی افزود: علل و عوامل گرایش به اعتیاد و متغیرهایی که در گرایش به مواد مخدر تاثیرگذار هستند باید کنترل شود.

وی خاطرنشان کرد: امروز نهادهای فرهنگی با مسئولیت سنگینی که برعهده دارند اگر هماهنگ عمل نکنند هر روز آسیب ها بیشتر خواهد شد.

معاون پیشگیری سازمان بهزیستی استان یزد در ادامه یا اشاره به اینکه ما باید بیشتر به سمت پیشگیری از اعتیاد برویم وشیوه درمان اعتیاد مشخص کنیم اظهار داشت: باورهای غلط باعث شده افراد گرایش به مواد و به سمت راههای درمان متفاوت بروند پس باید راه خروجی و نجات از اعتیاد خوب انتخاب گردد.

این مسئول تصریح کرد: اگرچرخه درمان یک معتاد طولانی تر شده و بعد از آن نیز هم خود معتاد و هم خانواده او تحت پوشش آموزش‌های مهارتهای زندگی قرار گیرند ، می توان امید بیشتری به برگشت فرد معتاد به جامعه داشت.

لزوم اجرای مصوبات شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر

وی گفت: اعضای کمیته باید با همکاری هم جامعه هدف خود را برای پیشگیری از اعتیاد انتخاب کنند ، مصوبات شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شهرستان نیزباید قدرت اجرایی داشته باشد، همچنین بعد اجرایی و هماهنگی مصوبات نیز باید تقویت شود.

صباغ زادگان افزود: اجرای برنامه‌های شاد و فرهنگی فشارهای اجتماعی برای گرایش به مواد مخدر را کم می‌کند ، همینطور می‌توان ازفضای مجازی، رسانه ها و دستگاه های تبلیغی و فرهنگی برای پیشگیری و مبارزه با مواد مخدر استفاده کرد.

اولین نشست کمیته درمان وپیشگیری از اعتیاد در سال جاری با دستور کار ارائه گزارش اقدامات ادارات اعضای کمیته در سال ۹۹ در سالن اجتماعات  بهزیستی میبد برگزار شد.

مصوبات اولین نشست کمیته درمان وپیشگیری از اعتیاد

در این نشست  برنامه های اجرایی هر ارگان جهت کاهش آسیب‌های اعتیاد  در جلسه آینده ،ثبت نام معتادین  بهبود یافته یا درحال ترک در  کلاسهای ورزشی به صورت رایگان با همکاری ورزش و جوانان و اطلاع رسانی خط ملی اعتیاد توسط تمام اعضاء به جامعه هدف( به شماره تماس :۰۹۶۲۸)در خصوص هر گونه سوال در مورد پیشگیری و درمان اعتیاد مئرد اشاره و بررسی قرار گرفت.

همچنین استفاده از ظرفیت روحانیون و هیات های مذهبی جهت اطلاع رسانی پیشگیری از آسیب های اجتماعی اعتیاد با همکاری تبلیغات اسلامی،برگزاری جلسات به صورت فصلی ،همکاری  اعضا در برگزاری دوره های آموزشی  اعتیاد ومهارتهای زندگی  در صورت اخذ مجوز  در برگزاری دوره‌های  آموزشی  با توجه به ویروس کووید ۱۹از جمله مصوبات این جلسه بود.

بام میبد- مرضیه امامی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا