اخبار روزاقتصادی

پهنه‌های دامپروری به افراد متقاضی در میبد واگذارمی‌شود

حسین فلاح روز سه‌شنبه در نشست خبری با خبرنگاران با اشاره به این موضوع گفت:با پیگیری‌های  انجام شده  و با تعریف پهنه دامپروری و دام سبک از تیرماه امسال پهنه‌های  دامپروری به افراد متقاضی دام سبک واگذار می‌شود و به دنبال آن دامپروری‌های  پراکنده در مکان‌‌‌های تعیین شده مستقر می‌شوند.

وی تصریح کرد: با انجام این اقدام  قطعا آسیب‌های پرورش دام در سطح شهر کمتر شده و همچنین کاهش هزینه‌های پرورش دام را نیز به دنبال خواهدداشت.

فرماندار میبد در ادامه با اشاره به ظرفیت پرورش  4 هزار دام مولد و همچنین ایجاد زمینه اشتغال برای 400 نفر در 2 پهنه یاد شده،  انجام اقدامات اختصاص پهنه جهت ایجاد شهرک مخصوص پرورش گل به وسعت 72 هکتار و نیز مجموعه 10 هکتاری برای پرورش کاکتوس را نیز یادآور شد.

تعریف هشت پهنه پرورش دام در میبد

معاون جهادکشاورزی شهرستان میبد هم گفت: هشت پهنه پرورش دام تعریف شده که از این تعداد 2 پهنه آن در بفروئیه و ندوشن است.

علی اصغر دهقانپور در ادامه به پهنه‌های  دام شهیدیه و بفروئیه  اشاره کرد هر کدام به وسعت 48 هکتار و شامل 148 قطعه و هر قطعه به متراژ 2 هزار متر است و ظرفیت پرورش 200 دام مولد را دارد.

وی پهنه دام ندوشن را نیز 42 هکتار عنوان کرد که به 175 قطعه تقسیم شده وهر واحد زمینه اشتغال سه نفر را دارد.

این مسئول پهنه دام صدرآباد ندوشن را 30 هکتارذکر کرد که به 90 قطعه تقسیم شده که با داشتن ظرفیت پرورش کل یک هزار و 800 راس دام مولد می‌تواند زمینه اشتغال 270 نفر را فراهم کند.

وی به 4 هکتار پهنه دام روستای درین که تقسیم شده به 20 قطعه وبرای 60 نفر ایجاد اشتغال می‌کند و همچنین 3 هکتار پهنه دام حجت آباد شامل 15 قطعه و اشتغال آفرین برای 45 نفر اشاره کرد.

اشتغالزایی برای پنج هزار نفر در حوزه دامپروری میبد

دهقانپور تصریح کرد: این پهنه‌ها در کل برای حدود پنج هزار نفر ایجاد اشتغال می‌کنند، همچنین زمینه استفاده از انرژی پاک گاز فراهم کرده و علاوه بر این هزینه انشعاب آب و برق و گاز نیز در این پهنه‌ها مقرون به صرفه خواهد‌بود.

وی ادامه داد: چون همه واحدها در کنار هم هستند، استفاده حداکثر از واحد سطح می‌شود و به علت وجود و احداث کلینیک دام،  فضای سبز، جدول گذاری، مکان تولید تهیه خوراک دام  ، مکان  قرنطینه  در همان مجموعه هزینه‌ها کاهش یافته و دامپروری به صرفه و سودآور می‌شود.

وی تصریح کرد: افراد متقاضی برای واگذاری قطعه‌های تقسیم شده باید فعال حوزه دامپروری  بوده و آموزش‌های  ارائه شده توسط جهاد کشاورزی را فراگرفته باشند.

وی گفت: با بررسی‌ها و بازدیدهایی  که می‌شود قطعه‌های فعال نشده به دست افراد متقاضی که قطعه به آنها واگذار شده پس گرفته خواهدشد.  

22 هزار نفر در میبد در حوزه دامپروری و کشاورزی و از این تعداد 6 هزار و 800 نفر در حوزه پرورش دام سبک مشغول به فعالیت هستند.

نوشته‌‌‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می‌کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه‌‌‌های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا