اخبار روز

روایت همدلی مومنانه نیکوکاران میبدی با نیازمندان

نیکوکاران میبدی‌ها با شرکت و نقش‌آفرینی در رزمایش‌های مومنامنه روایتی از همدلی و کمک به نیازمندان شهرستان و خانواده‌های آسیب دیده از خسارت‌های اقتصادی کرونا که باید به خوبی شناسایی شوند را به تصویر کشیدند.

این روزها روایت جمع‌آوری کمک‌های مومنانه خیرین میبد که تعدادی از شهروندان و به خصوص جوانان  در جمع آوری این کمک‌ها نقش آفرین هستند در فضاهای مجازی به تصویر کشیده می‌شود.

از زمان شیوع کرونا کمک به نیازمندان و خانواده‌های آسیب دیده از کرونا مورد توجه قرار گرفته و تا به حال از طرف پایگاه‌های بسیج در محلات و با همراهی خیرین کمک‌های زیادی جمع آوری و توزیع شده‌است.

با شروع ماه رمضان نیز این حمایت‌ها شکلی دیگر به خود گرفت و در کنار توزیع بسته‌های غذایی که از سوی خادمیاران رضوی و کمیته امداد و پایگاه‌‌‌های بسیج در محله‌ها انجام می‌شود،  طرح زیبا و دیدنی رزمایش مومنانه در محل  مصلی آیت الله اعرافی آغاز شد و مقرر گردید کمک‌های جمع آوری شده بین نیازمندان واقعی توزیع شود.

این کمک‌های مومنانه بیشتر در جهت حمایت از خانواده‌های نیازمند جمع آوری می‌شود، نیازمندانی که شاید نام آنها  در لیست توزیع کمک‌های اهدایی نباشد.

همچنین قشرهایی از مردم هستند که با سیلی صورت خود را قرمزنگه داشته و نیازمندی خود را بروز نمی‌دهند.

آماده سازی یک هزار و 700 بسته معیشتی

جانشین فرماندهی ناحیه مقاومت بسیج میبد به ایرنا گفت: با شروع رزمایش مومنانه در مصلی آیت الله اعرافی میبد تا به حال یک هزار و 700 بسته معیشتی شامل ماکارونی، رب گوجه، سویا، حبوبات، روغن، قند، نان خشک و چایی جمع آوری شده‌است.

هادی برزگر درادامه تشکیل بانک اطلاعاتی از نیازمندان و حدود 2 هزار و 70 نیازمند شناسایی شده‌اند را یادآور شد.

وی همچنین گفت: کمک‌های جمع آوری شده و تشکیل بانک اطلاعاتی با همکاری شورای هماهنگی تعاون اجتماعی و قرارگاه مرکزی شهید سلیمانی شهرستان پیگیری وانجام گرفته‌است.

شناسایی نیازمندان از طریق آزمون وسع

رییس اداره بهزیستی میبد نیز در این ارتباط گفت: آماری از مددجویان تحت پوشش اداره بهزیستی در شمار لیست نیازمندان که با اجرای رزمایش همدلی مومنانه تحت حمایت قرار می‌گیرند، نیست.

سید محسن فلاح با اشاره به 950 خانواده تحت پوشش بهزیستی میبد و اینکه بانک اطلاعاتی باید قابل استناد باشد، افزود: افراد نیازمند یا تحت پوشش کمیته امداد و اداره بهزیستی هستند و یا کسانی هستند که به خاطر خسارتهای اقتصادی کرونا نیازمند شناخته شده‌اند.

وی ادامه داد: با توجه به آزمون وسع می‌توان تعداد افراد نیازمند را با توجه به درآمدی که دارند شناسایی کرد و هر فرد و خانواده‌ای با توجه به تعداد نیازمندی‌ها نظیر مسکن  جهیزیه، درمان، تحصیلی و جهیزه را نمی‌توان نیازمند حمایتی (معیشتی ) شمرد.

این مسوول یادآور شد: انتظار است توزیع سفره‌های افطاری که در سطح محله‌ها و در حسینیه‌ها و مساجد انجام می‌شود به سمت تهیه بسته‌‌‌های حمایتی سوق داده‌شود.

حمایت از 2 هزار نیازمند

رییس کمیته امداد امام خمینی میبد هم به اشاره به یک هزار و 400 خانواده تحت پوشش این کمیته گفت: محور توزیع کمک‌های امدادی مراکز این کمیته در سطح محله‌های  شهرستان هستند که در این ارتباط با توجه به وضعیت کرونا در یک مرحله 2 هزار خانواده مورد حمایت قرار گرفتند.

حسین زین‌الدینی ادامه داد:  درحال حاضر نیز از یک هفته قبل آماده سازی غذای گرم با همکاری خادمیان رضوی، پایگاه‌های بسیج، موسسه‌ها و مساجددر سطح محله‌های شهر آغاز شده‌است.

رییس کمیته امداد امام خمینی میبد تصریح کرد: یک عده از نیازمندان بر اساس یک سری ضوابط تحت پوشش کمیه امداد قرار می‌گیرند، تعدادی از خانواده‌ها هم در مرز نیازمندی شناخته می‌شوند که به حمایت از آنها نیز توجه می‌شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر به جز آمار نیازمندان تحت پوشش 500 خانواده نیز با همکاری معتمدین در سطح محلات، موسسات و مجری‌های طرح‌‌‌های اشتغال شناسایی شده‌اند که باید مورد حمایت قرار گیرند.

البته در کنار کمک‌های معیشتی تهیه بسته‌های فرهنگی نیز مورد توجه قرار گرفته‌است.

آماده سازی 2 هزار بسته فرهنگی

به گفته معاون قرهنگی بسیج ناحیه میبد 2 هزار بسته فرهنگی شامل کتاب حاج قاسم سلیمانی، دفتر شهدا، بسته بندی شکلات، تقویم سال 99 مزین به شهدای شاخص شهرستان، مسابقه جدول ویژه خانواده‌ها و دانش آموزان و نمد برای درست کردن کاردستی تهیه شده است.

مرتضی بهشتی ارزش ریالی بسته‌ها را 300 هزار ریال عنوان کرد که تهیه و آماده سازی آنها با همکاری حوزه مقاومت بسیج فاطمه الزهرای میبد انجام گرفته‌است.

به هر حال علی رغم اینکه با توجه به حداقل دستمزدها و نیز خط فقر جامعه شمار نیازمندان بیش از آمار کمیته امداد و بهزیستی است لازم حمایت از این خانواده‌ها و کم کردن فاصله اجتماعی و طبقاتی که به موجب آنها عده‌ای بسیار ثروتمند شناخته می‌شوند و باقیمانده مردم نیز که بیشترین آمار را دارند  در وضعیت پایین اقتصادی به سر می‌برند، چاره اندیشی شود.

مرکز شهرستان ۱۰۵هزار نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد مرکز این استان قرار دارد.

نوشته‌‌‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می‌کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه‌‌‌های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا