گزارش‌های خبری

میبدی‌ها نگران لغو تعطیلی مراکز صنعتی هستند

انتشار خبر شروع به کار صنایع میبد بعد از چند روز تعطیلی با هدف پیشگیری از شویع کرونا اظهار نظر و نگرانی زیادی از سوی مردم این شهرستان در شبکه‌های مجازی را به دنبال داشت.

عدم تعطیلی کارخانه‌ها و واحدهای صنعتی به دنبال تعطیلی مراکز فرهنگی، اصناف، ادارات و … برای پیشگیری از شیوع بیشتر بیماری کرونا موضوعی بود که تا قبل از فرا رسیدن تعطیلات عید از سوی مردم و کارگران و خانواده‌‌‌های آنها مطرح می‌شد.

با تعطیل شدن کارخانه‌ها و ادامه روند تعطیلی اصناف همه مردم به نوعی روزهای عید را در  قرنطینه خانگی سپری کردند و حال با شنیدن خبر بازگشایی کارخانه‌ها و مراکز تولیدی و صنعتی نگران سلامتی خود و ریشه کن نشدن این بیماری هستند.

مردم نگرانی خود را با ارسال پیامهایی در فضای مجازی نشان دادند

مردم با دادن پیامهایی نظیر چه کسی  به فکر کارگراست، ۲۰ روز از سال گذشته هنوز حقوق کارگر مشخص نشده، کاش مسوولان فقط یک روز در کارخانه کاشی حاضر شوند البته در قسمت تولید، راه اندازی کارخانجات اشتباه و شیوه بیماری بیشتر می‌شود و…. نگرانی خود را از دایر شدن دوباره کارخانه‌ها بعد از چند روز تعطیلی نشان داده‌اند.

همچنین در بین پیامها به نقل از ریاست جمهوری گفته شده راه‌اندازی کسب و کارها بعد از 20 فروردین در ستاد ملی کرونا تصمیم گیری نهایی خواهد شد  ولی گویا میبد جزیی از  ایران نیست.

با هم بودن تا ریشه کن کردن کامل ویروس کرونا نیز یادآوری شده و گفته‌اند چرا باید فقط اصناف کوچک و بازاریان و مغازه‌دارانی که همه سرمایه و درآمدشان در این روزها به صفر رسیده و بعضا تا مرز ورشکستگی پیش رفته‌اند همچنان تعطیل باشند.

همینطور اظهار نظر شده که چرا باید خانواده‌هایی که نزدیک یک ماه است دورتر از حیاط خانه و پشت بام را ندیده‌اند همچنان در خانه بمانند و اینکه هیچ توجیهی وجود ندارد که با نام تولید محدود و حداقلی خط تولید واحدهای بزرگ تولیدی راه اندازی شود و درمجموع توصیه به جدی گرفتن قرنطینه خانگی توسط همه شده‌است.

مسوولان از مردم انتظار رعایت کردن دستورالعمل‌‌‌های بهداشتی دارند

در این میان مسوولان شهر نیز انتظار رعایت دستورالعمل‌ها  و پایبند بودن شهروندان به توصیه‌های از حاصل برگزاری نشست‌ها  و هم اندیشی‌ها را دارند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرماندار میبد روز جمعه در گفت و گو با ایرنا گفت: با وجود توصیه به صاحبان صنایع میبد نسبت به ادامه تعطیلی کارخانه‌ها و مراکز تولیدی و صنعتی تا 20 فروردین در حال حاضر نیز آنها می‌توانند با رعایت دستورالعمل‌های  بهداشتی فعالیت خود را آغاز کنند.

سید بهروز موسوی ندوشن افزود: با توجه به فعالیت یک سوم کارمندان و همچنین درخواست از افراد غیر بومی‌به دادن گواهی سلامت و در صورت مبتلا بودن به بیماری گذراندن 14 روز در قرنطینه خانگی،  دایر بودن کارخانجات نمی‌تواند مشکلی ایجاد کند.

وی ادامه داد: بهداشت محیط و بهداشت حرفه‌ای کارخانه‌ها هر دو باید پیگیر انجام دستورالعمل‌های بهداشتی نظیر تب سنجی کارگران، ضد عفونی  سطوح و…یاشند، همچنین شبکه بهداشت و درمان شهرستان نیزبر کار آنها نظارت کند.

این مسئول تصریح کرد: صاحبان صنایع و اصناف خود باید به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی پایبند باشند.

دایر بودن صنایع همراه با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی مشکلی ندارد

رییس شبکه بهداشت و درمان میبد هم گفت: قطعا شبکه بهداشت و درمان نمی‌تواند درارتباط با تعطیلی و یا عدم تعطیلی صنایع نمی‌تواند نظری دهد و تصمیم گیرنده شورای تامین شهرستان است.

دکترمهدی حفیظی افزود: ولی از نظر بهداشتی دایر بودن صنایع همراه با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی نمی‌تواند مشکلی داشته‌باشد.

وی در ادامه بر ضد عفونی سرویس‌ها، استفاده از ماسک، جلوگیری از ورود  کارگرهای دارای علائم بیماری با تب سنجی و غربالگری با حضور پرسنل بهداشت حرفه‌ای مستقر در مراکز تولیدی و صنعتی و… تاکید کرد.

این مسئول شروع به کار نکردن کارگران غیر بومی‌دارای علائم بیماری و ارائه گواهی سلامت توسط  آنها به مسوولان کارخانه را نیز یادآور شد و به انجام پیگیری قرنطینه این افراد و خانواده‌هایشان توسط شبکه بهداشت و درمان اشاره کرد.

کارگران کارگاه‌های تعطیل شده به خاطر کرونا برای بیمه پیکاری ثبت نام کنند

رییس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی میبد هم گفت: کارگرانی که محل کار آنها به دلیل بیماری کرونا تعطیل شده‌باشد می‌توانند در سامانه اعلام شده از طرف اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان برای بیمه بیکاری ثبت نام کنند.

سید احمد علایی افزود: پس از بررسی شرایط کاری آنها بیمه بیکاری به این افراد تعلق می‌گیرد.

وی ادامه داد: بالاخره مراکز تولیدی نمی‌توانند به صورت طولانی مدت تعطیل باشند باید به هر حال یک زمانی را با رعایت دستورالعملهای بهداشتی شروع به کار کنند.

این مسئول به نظارت بر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی توسط گشت مشترک شهرستان اشاره کرد و بر برخورد با آنها در صورت تخلف تاکید کرد.

علایی با اشاره به بازدید از کارخانجات و اینکه بیشتر این واحدها تعطیل هستند، انجام نظارت بر صنایع فعال و دایر با حضور20 تا 30 کارگر در ایام نوروز را هم یاد آور شد.

کارخانه‌ها با حداقل نیروی کارگری دایر می‌شوند

رییس اداره صنعت و معدن هم به دایر بودن کارخانجات با حداقل تعداد کارگر و قرنطینه کردن افراد مشکوک، در صورت امکان رفت و آمد کارگران با استفاده از وسایل نقلیه شخصی،   ضد عفونی سرویس‌‌‌های حمل و نقل و…اشاره کرد.

حجت الله خلیلی همچنین انجام اقدام تب سنجی و شروع به کار نکردن افراد عیر بومی‌مشکوک به کرونا را نیز یادآور شد و به درخواست دایر بودن از سوی تنها تعدادی از کارخانجات اشاره کرد.

چرخه تولید نمی‌تواند متوقف شود

البته تصمیم تعطیلی کارخانه‌های میبد تا 20 فروردین در نشست صاحبان صنایع با مسوولان مرتبط با بخش صنعت و همچنین اعضای شورای تامین گرقته شد و فرماندار آن را در مصاحبه با یکی از خبرنگاران  مطلع و حاضر در نشست برگزار شده اعلام کرد.

حسین فلاح در این مصاحبه گفت: طی جلسه ای در 12 فروردین ماه مقرر شد به صنایع شهرستان میبد توصیه شود تا 20 فروردین تعطیلی خود را ادامه دهند و اصلا بحثی درخصوص تعطیلی تا 23 فروردین نبوده است.

وی افزود: به یقین توقف جرخه صنعت و تولید موجب ایجاد مشکلاتی خواهد‌شد.

فلاح تصریح کرد: کارگران غیربومی‌هم با هماهنگی مدیریت کارخانه و بعد از تست‌ها و تایید مراقبین بهداشت پس از 10 روز قرنطینه در منزل می‌توانند به تدریج شروع به کار کنند.

فرماندار میبد درادامه این گفتگو تاکید بر رعایت کامل پروتکل‌‌‌های بهداشتی در صنایع کرد و از صاحبان صنایع خواست که رعایت مسائل بهداشتی را جدی رعایت کنند.

در مجموع بهتر است مسوولان شهر در تصمیم گیری‌های خود به گونه‌ای همه اقشار مردمی‌مورد توجه قرار دهند.

اگر نیروی غیر بومی‌در زمان تعطیلات به شهر خودش رفته , چرا باید الان از شهر خودش که احتمالا درگیر کرونا است  بازگردد.

 مردم میبد به نوعی سختی‌‌‌های دوران قرنطیته خانگی را تحمل کرده اند و روا  نیست دوباره افراد مشکوک به بیماری به عنوان نیروی کارگر کارخانجات به شهر وارد شوند و دوباره …

اگر هم نیروهای غیر بومی‌به شهر خود نرفته اند که مانند کارگران بومی‌هستند و نیازی به فراخوانی و دادن دستوالعمل  قرنطینه  خانگی (14 روز ماندن در خاته ) ندارند.

میبد 37 کارخانه کاشی و بیش از حدود 370 واحد از دیگر مراکز تولیدی وصنعتی را دارد.

مرکز شهرستان ۱۰5هزار نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد مرکز این استان قرار دارد. 

نوشته‌‌‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می‌کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه‌‌‌های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا