اخبار روزاجتماعی

سامانه پیگیری وضعیت بیماران در میبد فعال شد

رییس شبکه بهداشت و درمان میبد با اشاره به 2 شیفت شدن مرکزخدمات جامع شهید زاهدی یخدان برای ارائه خدمات درمانی و مشاوره و آموزش خود مراقبتی به مردم از سامانه ارجاع بیماران به پزشکان خبر داد.

دکتر مهدی حفیظی افزود: هر فرد مراجعه کننده به مراکز بهداشت  و درمان صرف نظر از اینکه سالم باشد یا مشکلی نداشته باشد از مبتلا بودن به بیماری تنفسی و یا کرونا مورد معاینه و آزمایش قرار می‌گیرد.

وی اضافه کرد: با گرفتن شرح حال از فرد مراجعه کننده توسط مراقب سلامت اگر فرد مشکلی نداشت به او آموزشهای خود مراقبتی پیشگیری از کرونا ارائه می‌شود و اگر دارای علائم بیماری بود بسته به شدت بیماری به پزشک مرکز ارجاع داده می‌شود.

رییس شبکه بهداشت و درمان میبد ادامه داد: سپس بسته به شدت بیماری، بیمار یا به بیمارستان ارجاع داده می‌شود و یا اینکه توصیه‌های لازم بهداشتی و خود مراقبتی به وی ارائه  و به وی گفته می‌شود در صورتی که حالش بدتر شد دوباره به مرکز مراجعه کند.

سامانه سیب

وی به سامانه سیب نیز اشاره کرد و اظهار داشت: با  توجه به خود اطهاری که افراد در سامانه سیب در ارتباط با مبتلا شدن به بیماری کرونا انجام می‌دهند، مراقبان بهداشت به آنها زنگ می‌زنند و شرح حالشان را جویا می‌گردند که اگر حالشان بد بود به آنها توصیه می‌شود جهت معاینه به مرکز بهداشت مراجعه کنند و اگر مشکلی نداشتند به آنها توصیه‌‌‌های بهداشتی می‌شود.

این مسئول بازدید از مکانها و مراکز صنفی و کارخانجات و ارائه آموزش‌های مقابله با کرونا به آنها را از دیگر اقدامات شبکه بهداشت برشمرد.

پیگیری وضعیت بیماران مشکوک به کرونا

مراقب سلامت مرکزخدمات جامع شهید زاهدی یخدان ( شماره یک ) هم با ارائه گزارشی از اقدامات درمانی مرکز گفت: به غیر از بررسی شرح حال مراجعه کنندگان و پیگیری گرفتن شرح افرادی که در سامانه سیب فرم خوداظهاری تکمیل کرده‌اند، مراجعه حضوری و پیگیری وضعیت حال بیماران مشکوک کرونا که توسط بیمارستان به مرکز بهداشت اطلاع داده می‌شود نیز از اقدامات روزانه این مرکز است.

داوود زارعی افزود: بررسی حال آن بیمار و اطرافیان او در 14 روز دوره کمون بر عهده مراقبین سلامت است مگر اینکه نتیجه آزمایش آنها از سوی بیمارستان منفی اعلام شود.

وی همچنین به پیگیری حال بیماران دیابت، فشار خون و چاق نیز اشاره کرد که به صورت تلفنی و کگرفتن شرح حال بیمار و توصیه به آنها جهت مراجعه به مرکز در صورت داشتن مشکل بیماری اشاره کرد.

بازدید از اماکن صنفی

کارشناس بهداشت محیط مرکز شماره یک شبکه بهداشت و درمان میبد نیز به بازدید در شهر جهت  بررسی تعطیل بودن فروشگاههای بزرگ، شیرینی فروشی‌ها، آرایشگاه‌ها و مکان‌‌‌های صنفی که حالت تجمعی افراد دارد و با توجه به دستورالعمل‌ها باید تعطیل باشند، اشاره کرد.

محمد رضا بهروزی افزود: همچنین قبل از اعلام تعطیلی مکانهای صنفی فوق به آنها ارائه آموزش‌‌‌های پیشگیری از کرونا شده‌است.

آموزش دستورالعمل‌های بهداشتی و ایمنی به اصناف و کارخانجات

به گفته دیگر کارشناس بهداشت محیط این مرکز نیزگفت: هر مکان صنفی دستورالعمل خاصی برای رعایت موارد ایمنی و بهداشتی دارد.

علی هاتفی در ادامه نحوه ضد عفونی کردن با استفاده از محلول یک پیمانه وایتکس و 49 پیمانه آب، شستشوی مرتب دستها و چگونگی شستشو، چگونگی تعویض لباس کار، دست نزدن به پول، گذاشتن صابون مایع برای شستشوی دستها، گذاشتن دستکش یک مصرف در مکان صنفی، داشتن ماسک و… را از اقدامات پیشگیری و مقابله با کرونا برشمرد.

وی با اشاره به شکایات مردمی‌در این ارتباط  و اخطارهایی که به دنبال آن به اصناف داده می‌شود یادآور شد: توصیه‌‌‌های بهداشتی با توجه به گوناگونی صنف‌ها متفاوت است و در صورت رعایت نکردن توسط اصناف با آنها برحورد قانونی می‌شود.

به گفته افسانه موتاب کارشناس بهداشت محیط مرکز شماره یک شبکه بهداشت و درمان میبد آرایشگاه‌‌‌های زنانه تا اطلاع ثانوی تعطیل است و در صورت  شکایت از دایر بودن هر آرایشگاهی در شهر از سوی شهروندان به آرایشگاه مذکور تذکر و اخطار داده می‌شود.

پری برزگری کارشناس بهداشت خانواده و مراقب سلامت مرکز شماره یک شبکه بهداشت و درمان میبد نیز گفت: مشخصات و مشکلات افراد مراجعه کننده در سایت ثبت می‌شود و اگر مشکلی داشته باشند به پزشک ارجاع داده می‌شند، همچنین به آنها آموزش ضد عفونی ، مشاورره تغذیه ای و… نیز ارائه می‌شود.

شبکه بهداشت و درمان میبد 8 مرکز درمانی فعال در محلات مختلف شهر دارد.

نوشته‌‌‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می‌کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه‌‌‌های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا