یکی از آیین‌های باستانی ما نوروز است و از زیباترین و جذاب ترین رسم‌‌‌های آن که از روزگاران دور تا کنون در همه خانه‌ها مرسوم بوده پهن کردن سفره هفت سین و یکی از مهمترین اجزای سفره هفت سین، سبزه است که نماد سرزندگی و سبزینگی می‌باشد.

گذشتگان هر سال قبل از نوروز چند نوع سبزه می‌کاشتند و معتقد بودند این رسم شگون دارد، چون اول سال با سبزی و سرسبزی آغاز می‌شود
کاشت سبزه توسط بزرگتر خانواده مرسوم بوده، اما متأسفانه امروزه به دلیل مشغله‌‌‌های زیاد بیشتر افراد به خرید سبزه‌های آماده روی آورده‌اند.
سالیانه حجم بسیار زیادی حبوبات شامل گندم، عدس و …با مصرف منابع آب شیرین به مناسبت عید و برای پاسداشت سنت‌‌‌های نوروز هدر می‌رود
از آنجا که سبزه عید زیبنده سفره هفت سین می‌باشد و نمی‌توان از آن صرفنظر کرد و به جای کاشت سبزه گندم و عدس، با کاشت بذر‌‌‌های مناسبی مانند پرتقال، نارنگی، لیمو و… بر سر سفره هفت سین، نهال‌‌‌های کوچک و زیبایی خواهیم داشت که به جای عمر چند روزه، عمر چندین ساله خواهند داشت و علاوه بر این تامین کننده هوای پاک برای چند نسل هستند.

طریقه کاشت هسته‌ها

جهت کاشت هسته‌ها می‌توانید آنها را به مدت ۲۴ ساعت در آب خیس کنید و سپس در گلدانی که خاک سبک ریخته اید بکارید و هر روز با اسپری غبار پاشی کنید تا جوانه بزند و جهت زیبایی بیشتر می‌توانید از گلدان‌‌‌های سفالی با طرح‌ها و رنگ‌‌‌های مختلف استفاده کنید.
بهمن و اسفند بهترین زمان جهت کشت هسته‌ها می‌باشد تا در نوروز سبزه زیبایی داشته باشیم.

سمیه اسماعیلی کیا
رئیس اداره ترویج جهاد کشاورزی میبد