اخبار روزاجتماعیتصاویر

ساختن سازه‌های مقاوم نیاز به آموزش و فرهنگ‌سازی دارد

رییس نظام مهندسی ساختمان میبد گفت: باید چگونه ساختن سازه‌هایی مقاوم در برابر بلایای طبیعی و دارای ویژگی مصرف بهینه انرژی توجهی ویژه داشت و آن را فرهنگ سازی کرد و آموزش داد.

محمد حسین صباغی فیروزآبادی در نشست خبری با خبرنگاران افزود: باید توجه داشت که میزان هزینه کرد نظارت بر ساختمان بسیار کمتر از خسارت‌های عدم رعایت نکات ایمنی و مقاوم سازی است.

وی ادامه داد: نظام مهندسی به امر آموزش در جامعه، خانواده‌ها، مدارس و… توجهی ویژه دارد و آن را اصل قرار داده است.

رییس نظام مهندسی ساختمان میبد با ذکر تلاش در جهت امر آموزش خانواده‌ها و پیدا کردن راهکار در این ارتباط یادآور شد: اجرا و ارائه آموزش در سطح مدارس شهرستان در سال جاری نیز شروع شده اما در سال آینده به صورتی جدی‌تر دنبال می‌شود.

صباغی همچنین گفت: باید دغدغه ما این باشد که به جای دلسوزی‌های نامرتبط  در جهت هزینه کردن افراد برای پرداخت هزینه‌های نظارتی، توجه افراد  را به استفاده از راهکارها برای تامین استحکام و ایمنی ساختمان و کاربردی کردن هزینه‌های پرداختی جهت نظارت برساختمان و بهره‌بردای از آن معطوف کنیم.

انتخاب چرخه کوتاه مدت نظارت بر ساختمان به شهروندان توصیه نمی‌شود

وی در ادامه به روند و چرخه نظارت بر ساختمان را که می‌تواند چهار پنج روزه باشد اشاره کرد  و اظهار داشت: به مردم توصیه نمی‌شود چرخه ای کوتاه مدت برای امر نظارت بر ساختمان انتخاب کنند چون مقاوم سازی ساختمان و رعایت نکات ایمنی در آن اهمیت زیادی دارد، همچنین توجه به اینکه ساختمانی که ساخته می‌شود نباید شبیه یک خوابگاه باشد بلکه باید جایی باشد که در آن احساس آرامش و امنیت کنیم.

تعامل نظام مهندسی میبد با ادارات شهرستان با هدف فرهنگ‌سازی رعایت اصول ایمنی و استحکام ساختمان

وی با اشاره به اینکه نظام مهندسی میبد با 350 عضو بعد از مرکز استان بزرگترین دفتر نمایندگی استان است اظهار داشت: با توجه به تعامل و همکاری نظام مهندسی میبد با ادارات مختلف از جمله  اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی‌برنامه‌هایی نظیر برکزاری ورکشاپ طراحی و نقاشی و نمایشگاه با عنوان روی خط زلزله جهت فرهنگسازی و آموزش‌دهی به مردم در خصوص رعایت موارد ایمنی برگزار شد.

این مسئول اضافه کرد: در سال آینده نیز علاوه بر همکاری با اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی‌تعامل و همکاری با آموزش و پرورش و ارائه آموزش رعایت موارد ایمنی در ساختمان‌سازی در مدارس را نیز هدف و مورد توجه قرار خواهد داد.

اجرای قانون تفکیک آپارتمان با تعرفه‌ای مناسب

وی انجام موافقت‌نامه بین کل نظام مهندسی‌های کشور(شورای مرکزی نظام مهندسی) و شورای قضائیه در ارتباط با قانون تفکیک آپارتمان با تعرفه‌ای مناسب را یادآور شد و اظهار داشت: نظام مهندسی میبد بعد از مرکز استان در اجرای این قانون پیشتاز است به گونه‌ای که به سادگی و بدون درگیر شدن با گرفتاری‌های و با هزینه ای اندک  برای یک ساختمان یک هزار متری توسط مهندیسن آموزش دیده به تعداد واحدهای دارای ورودی مجزا سند 6 دانگی سند صادر می‌شود.

رییس نظام مهندسی ساختمان میبد به موافقت‌نامه بین بنیاد مسکن و نظام مهندسی نیزاشاره کرد که ساختمان‌های ساخته شده و واگذار شده توسط بنیاد به مردم در زیرمجموعه نظام مهندسی قرار می‌گیرد که به دنبال آن تغییرات ساختمانی با کمترین تعرفه توسط بهترین مهندسان کنترل می‌شود.

وی به استفاده از موادی سبک در امر ساختمان‌سازی، رفتن به سمت استفاده از مصالح جدید ساختمان سازی و به کار بردن شیوه‌‌‌های مصرف بهینه انرژی در ساختمان، احساس وظیفه در رعایت مناسب سازی توسط خود مردم در ساختن مکان‌‌‌های عمومی‌با همکاری با ارگان‌‌‌های مرتبط، نیاز به ساختمان سازی بر ساختن ساختمان در زمینی با شالوده محکم و همچنین استحکام، توجه به اینکه رودخانه خانه رود است و نمی‌توان در مسیر آن ساختمان بنا کرد  و…اشاره کرد.

مرکز شهرستان ۱۰5هزار نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد مرکز این استان قرار دارد.    

ایرنا 

نوشته‌‌‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می‌کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه‌‌‌های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا