سبک زندگیورزش و تناسب اندام

ورزشی با نام علم کنترل بدن

پیشگیری و درمان با طب ورزشی

ورزش پیلاتس به دلیل ایجاد هماهنگی کامل بین جسم، ذهن و روح در ابتدا توسط پایه گذارش به نام علم کنترل بدن نامگذاری شده بود.

به گزارش خبرنگار سایر حوزه‌‌‌های گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان ژوزف پیلاتس ورزشکاری تمام عیاربود که سبکی در ژیمناستیک برروی زمین را ابداع کرد. نام این ورزش در ابتدا توسط ژوزف پیلاتس علم کنترل بدن نام‌گذاری شده بود که پس از مرگ وی به‌دلیل احترام و حفظ یاد و خاطره او توسط بازماندگانش به نام پیلاتس متداول شد.

پیلاتس ورزشی بسیار ساده که تمام تمرکز خود را بر روی پیشرفت بدن بر اساس توازن معطوف کرده و این توازن از طریق استحکام ماهیچه‌ها وانعطاف‌پذیری مناسب برای بدن عمل خواهد کرد.افراد در هر وضعیتی که باشند، ورزشکار حرفه‌ای یا تازه کار، خانم‌های خانه دار یا آقایان کارمند و پر مشغله،اگر ورزش پیلاتس را آغاز کنند نتیجه مثبت آن‌را خواهند دید.

چرا پیلاتس را علم کنترل بدن می‌دانند؟

برای توضیح اینکه چرا ورزش پیلاتس را علم کنترل بدن می‌دانند و در ابتدا به این نام، نامگذاری شده بود، ابتدا باید کنترولوژی را توضیح دهیم.

کنترولوژی عبارت است از ایجاد هماهنگی کامل بین جسم، ذهن و روح. افراد ابتدا ازطریق کنترولوژی به شیوه هدفمند،کنترل کامل جسم خود را در دست می‌گیرند وسپس از راه تکرار کامل حرکات آن به شیوه تدریجی ولی پیشرفت‌کننده به یک نوع هماهنگی طبیعی دست پیدا می‌کنند.

کنترولوژی باعث پرورش هماهنگ اجزای بدن می‌شود،حالت‌ها وحرکات نادرست بدن را اصلاح می‌کند، نیروی حیات را به بدن باز می‌گرداند و توان ذهنی را افزایش می‌دهد.

به طور تقریبی انسان‌ها در دوران کودکی از نعمت رشد طبیعی و متعارف جسمانی برخوردارند اما با شروع دوران بلوغ،جسم افت کرده وشانه‌ها خمیده می‌شوند،عضلات شل و آویزان شده ونیروی حیاتی به‌شدت روبه تحلیل می‌رود. بدون‌شک این قضیه امری فراگیر و طبیعی است. انجام حرکات ورزشی کنترولوژی و رعایت دستورالعمل‌های آن پرورش جسمانی را به ایده‌آل نزدیک می‌کند. علم کنترولوژی اختیار کامل جسم را توسط مغز در دست می‌گیرد یعنی عضلات بدن از اراده فرد فرمان می‌برند.

پیلاتس فنی بین یوگا و ژیمناستیک

امروزه پیلاتس فنی بین یوگا و ژیمناستیک است که در تمام دنیا به آن پرداخته می‌شود. در واقع قوای بدنی که یکی از یافته‌های ورزش پیلاتس است سبب می‌شود زمانی که به طریق پیلاتس ورزش صورت گیرد هسته ماهیچه‌ها قوی شود و کار‌های روزانه به‌خوبی و آسانتر انجام گیرد.

مرکز گرایی، کنترل، جریان داشتن، تمرکز و تنفس، 5 اصل مهمی‌است که همواره در این ورزش مورد توجه قرار می‌گیرد.این 5 اصل مهم پیلاتس برای کیفیت عملکرد و نتیجه موفقیت‌آمیز این ورزش،عناصر حیاتی هستند. ورزش پیلاتس همیشه تمامی‌تکیه خود را بر روی کیفیت گذاشته نه کمیت.شما این موضوع را خواهید دریافت که این ورزش برعکس سیستم‌های ورزشی دیگر است که شامل تکرار بیش از حد هرحرکت ورزشی است.انجام هر کدام ازحرکات به‌طور کامل و با دقت، باعث می‌شود که جواب مد نظرتان را در کوتاه‌تر از زمانی که تصور آن‌را داشتید به‌دست آورید. پیلاتس یک روش منحصر به فرد ورزشی است.

فواید پیلاتس

-بالابردن و تقویت سیستم ایمنی بدن.
-بالا بردن تمامی‌قوای بدن در جهت اینکه فکر و ذهن را از افکار منفی آزاد سازد.
– کاهش‌دهنده دردهای مهره‌ای و کمر.
-ایجاد کشیدگی در ظاهر اندام. بوجود آوردنده شکل ظاهری بهتر اندام.
-شکم صاف و کمر باریک.
-پیشرفت انعطاف و تعادل.
-افزایش قابلیت تحرک مفاصل.
-حجیم کردن فضای ریه و بالا بردن قابلیت تنفس.
-تقویت سیستم قلبی عروقی.
-بالا بردن دامنه حرکتی مفاصل و عضلات.
-ازبین بردن درصد احتمالی جراحات و آسیب‌پذیری.
علاوه بر این کسانی که ورزش پیلاتس را انجام می‌دهند خواب بهتر، عصبانیت و استرس و خستگی کمتری خواهند داشت.از آنجاییکه که این روش تمرینی است که در وضعیت‌های ایستاده، نشسته و خوابیده بدون طی مسافت و پرش و جهش انجام می‌گیرد،آسیب‌های ناشی از صدمات مفصلی را کاهش می‌دهد زیرا حرکات ورزشی در دامنه‌های حرکتی در سه وضعیت فوق با اجرای تنفس‌های عمیق و انقباض‌های عضلانی انجام می‌گیرد.


منبع: طیبه خزاعلی – باشگاه خبرنگاران جوان

نوشته‌‌‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می‌کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه‌‌‌های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا