[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]عید نوروز بهار طبیعت است. بعد از تعطیلات نوروزی در روز ۱۳ فروردین مردم پیوند دوباره ای با طبیعت برقرار می‌کنند، و طبق رسم دیرینه ی خود، آنچه در عید نوروز کاشته و پرورش داده اند را به دل طبیعت باز می‌گرداند…[/box] در کلامی‌از مولا علی علیه السلام، ایشان قرآن آموزی […]


[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]عید نوروز بهار طبیعت است. بعد از تعطیلات نوروزی در روز ۱۳ فروردین مردم پیوند دوباره ای با طبیعت برقرار می‌کنند، و طبق رسم دیرینه ی خود، آنچه در عید نوروز کاشته و پرورش داده اند را به دل طبیعت باز می‌گرداند…[/box]

در کلامی‌از مولا علی علیه السلام، ایشان قرآن آموزی و تفقه در آن را بهار دل آدمی‌معرفی کرده است: «تعلّموا القرآن فانّه احسن الحدیث و تفقّهوا فیه فانّه ربیع القلوب… قرآن را بیاموزید که بهترین گفتار است و آن را بفهمید زیرا که بهار دل هاست.» [نهج البلاغه/ خطبه ۱۱۰]
عید نوروز هم، بهار طبیعت است. بعد از تعطیلات نوروزی در روز ۱۳ فروردین مردم پیوند دوباره ای با طبیعت برقرار می‌کنند، و طبق رسم دیرینه ی خود، آنچه در عید نوروز کاشته و پرورش داده اند را به دل طبیعت باز می‌گرداند که البته توصیه می‌شود به جای گندم و حبوبات از دانه هایی استفاده کنند که بعد از سبز شدن بتوانیم آن را طوری در دامن طبیعت بکاریم، تا به رشد خود ادامه دهد.
بعبارت دیگر یعنی به جای رها کردن آن در سطل زباله یا آب روان، استفاده بهینه ای از آن شود تا هم از یک سو از ارتکاب به گناه کبیره اسراف دور شویم و هم عملی موافق با طبیعت انجام داده باشیم.
از آنجایی که نوروز از سنت‌‌‌های ما ایرانیان و برخی ملل دیگر است خوب است نظر اسلام را پیرامون این سنت جویا شویم

اسلام، در برخورد با سنت‌‌‌های پیشین، سه برخورد داشته:

۱- یا به جهت انحراف فکری و اعتقادی مخالفت خود را به صراحت ابراز داشته. مانند رسم زنده بگور کردن دختران در اعراب جاهلیت
۲- یا به جهت اینکه آن رسم، رسم خوبی بوده، آن را تایید کرده است.
همانطوری که درختان و گیاهان بعد گذشت چندین ماه از خواب و بعبارتی مرگ طبیعی خود زنده می‌شوند، انسان‌ها نیز بعد از مرگ، برای ادامه ی حیات در قیامت، مجددا زنده می‌شود.
۳- و یا در مورد آن سکوت کرده.
مقام معظم رهبری در جواب سوالی درباره عید نوروز فرمودند: «اسلام با آداب و سنن ملّت‌‌‌های مختلف سر جنگ ندارد، گرچه که در اسلام آداب و سنن خاصّی هست، هیچ اشکالی ندارد که ملّت‌‌‌های گوناگون در کنار آداب و سنن اسلامی، آداب و سنتی را که از قرن‌ها تجربه یا عادت یا به هر حال از گذشتگانشان به ارث برده اند، حفظ کنند.
تنها یک شرط باید مورد ملاحظه قرار بگیرد و آن این است که این آداب و سنن ملّت‌ها با روح اسلام منافاتی نداشته باشد و هدف گیری حرکت اسلامی‌را مختل نکند…» [روزنامه جمهوری اسلامی،صبح پنجشنبه،ویژه نوروز، ۱۳۶۱،ص ۵]
بنابراین تا زمانی که در این رسم دیرینه خرافات و بدعت وارد نشده باشد، اسلام نه تنها مخالف آن نیست بلکه موافق با آن و در برخی موارد مشوق آن است.
در مقالات زیادی به خرافات این روز اشاره شده، که در این مقاله ما سعی می‌کنیم به قسمت دوم آن، یعنی موکدات اسلام پیرامون سنت‌‌‌های شایسته آن بپردازیم تا ان شا ء الله در عمل به آن نیز قوت عمل بیشتری داشته باشیم.

اثرات روز طبیعت بر جسم و روح آدمی

نوروز بالاخص روز طبیعت اثرات بسیاری بر جسم و جان ما دارد:

۱- بهانه ای برای با هم بودن:

در این روز بین خانواده‌ها مرسوم است که با هم و دسته جمعی برا تفریح به طبیعت می‌روند و این خود جلب محبت می‌کند و دلها را به هم نزدیک می‌کند.
اسلام نیز دین محبت و محبت ورزی است؛ چنانچه امام باقر علیه السلام می‌فرمایند: هل الدین الا الحب؛ آیا دین، غیر از محبت است!؟ [بحارالانوار، ج ۲۷، ص ۹۵]
بنابراین آنچه که موجب شود به این اصل مهم محبت ورزی پرداخته شود نه تنها مورد تایید، بلکه مورد تشویق اسلام خواهد بود.
صله ارحام از جمله همین امور است. در معارف اسلامی‌صله رحم نسبت به تمام خویشان اعم از زن و مرد و متقی و بی تقوا و یا حتی مسلمان یا کافر باید انجام شود.
البته صله رحم دارای درجه و مراتبی است ولی فی الجمله در جایی که صله رحم ترس دینی یا دنیوی داشته باشد، باید به حدی که ضرر ندارد اکتفاء نمود، ولو شده به یک سلام. [بحار الأنوار: ۷۱/ ۱۰۴، باب ۳، ذیل حدیث ۶۲]

۲- آشتی با طبیعت

در این روز مردم رسم دارند به طبیعت رفته و از شگفتی‌ها و زیبایی‌‌‌های خلقت در طبیعت بهره ببرند. در اسلام و معارف دینی نیز پیوند عجیبی بین رفتار مسلمان با طبیعت ترسیم شده؛ تا آنجا که نگاه کردن به آن را موجب شادی [نهج البلاغه، حکمت ۴۰۰] و روشنی دیده [الخصال، ص ۹۲] بیان میکنند.
امام صادق علیه السلام می‌فرمایند: «زندگی با سه چیز خوش است: هوای پاک، آب فراوان و گوارا، و زمین نرم و آماده کشاورزی» [تحف العقول، ص ۳۲۰]
در اسلام و معارف دینی نیز پیوند عجیبی بین رفتار مسلمان با طبیعت ترسیم شده؛ تا آنجا که نگاه کردن به آن را موجب شادی [نهج البلاغه، حکمت ۴۰۰] و روشنی دیده [الخصال، ص ۹۲] بیان میکنند.
علاوه بر مهرورزی به طبیعت، اسلام در مورد آنچه که موجب تخریب طبیعت نیز می‌شود، توصیه‌‌‌های دارد، ازجمله اینکه پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می‌فرمایند: «نخل را نسوزانید و آن را در آب غرق نکنید. درخت بارور را قطع ننموده و زراعت و کشاورزی را به آتش نکشید؛ زیرا شما نمی‌دانید، شاید در آینده به آن نیازمند شوید. [الکافی، ج ۵، ص ۲۹]
در این روز بر ما لازم است که نه تنها خودمان موجب تخریب طبیعت نشویم بلکه دیگران را نیز در صورت مشاهده تخریب، از جمله شکستن درختان و چیدن گل‌ها و یا آتش زدن در پای درختان و جنگل‌ها و یا حکاکی بر درختان، نهی کنیم.

دو توصیه جهت استفاده بیشتر از این فرصت:

الف-  یادآوری رستاخیز و معاد

شاید برای هر یک از ما در زندگی ماشینی کنونی، همین یک بار در سال فرصت پیش بیاید، که سری به دل طبیعت بزنیم، پس چه بهتر است که بتوانیم از آن نهایت استفاده را ببریم.
در جمله ی معروفی می‌خوانیم: اذا رایتم الربیع فاکثروا ذکر النشور
این جمله به نکته ی ظریفی اشاره دارد و آن اینکه وقتی نظاره گر زنده شدن دوباره طبیعت و یا به عبارتی رستاخیز طبیعت هستیم؛ از خود و رستاخیزمان نیز غافل نشویم.
همانطوری که درختان و گیاهان بعد گذشت چندین ماه از خواب و به عبارتی مرگ طبیعی خود زنده می‌شوند، انسان‌ها نیز بعد از مرگ، برای ادامه ی حیات در قیامت، مجددا زنده می‌شود.
توجه به این روند طبیعی، در این روز طبیعت، می‌تواند در به باور نشاندن این اصل مهم اعتقادی کمک شایان و قابل توجهی نماید.

ب- تفکر رمز سیر و سلوک

ذر آیات شریفه ی قرآن کریم، حدود ۱۴ آیه، ما را به سیر و سیاحت دعوت می‌نماید: که به طور کلی به دو دسته تقسیم می‌شوند:
دسته اول: آیاتی که گردش در زمین را موجب عبرت گرفتن می‌دانند:
” قُلْ سِیرُوا فِی الْأَرْضِ ثُمَّ انْظُرُوا کَیْفَ کَانَ عَاقِبَهُ الْمُکَذِّبِینَ [انعام/۱۱]
بگو: در زمین سیر کنید، سپس بنگرید عاقبت کسانى که آیات ما را دروغ مى پنداشتند.”
دسته دوم: آیاتی که مسافرت را موجب صاحب دل شدن می‌داند
«أَفَلَمْ یَسِیرُوا فِی الْأَرْضِ فَتَکُونَ لَهُمْ قُلُوبٌ یَعْقِلُونَ بِهَا أَوْ آذَانٌ یَسْمَعُونَ بِهَا فَإِنَّهَا لَا تَعْمَى الْأَبْصَارُ وَلَکِن تَعْمَى الْقُلُوبُ الَّتِی فِی الصُّدُورِ؛[حج/۲۲] آیا در زمین گردش نکرده اند تا دل هایى داشته باشند که با آن بیندیشند یا گوشهایى که با آن بشنوند در حقیقت چشمها کور نیست لیکن دلهایى که در سینه هاست کور است»
لازم به توضیح است که در این دسته، به نتیجه ای والاتر از نتیجه دسته اول اشاره می‌نماید، و آن دست یابی به دلی است که موجب شهود و رشد و نمو روحی است.
بنابراین سعی کنیم در این روز به آنچه که اسلام توصیه و تاکید نیز داشته عمل ویژه ای کنیم، تا علاوه بر تفریح جسمی، تفریحی توام با معنویت نیز برای روح و روان خود داشته باشیم.

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

منبع: هدایت الله قدمی/کارشناس حوزه – تبیان