مدیرکل بهزیستی استان یزد گفت: شهرداری میبد علی رغم توجه به مناسب‌سازی لازم است اهتمام بیشتری در این حوزه مرتبط به معلولان داشته‌باشد.

علی محمد عطابخش روز پنجشنبه در جمع جامعه نابینایان میبد افزود: کتابخانه مرکزی شهر که مجهز به کتابخانه نابینایان است نیز باید به موزائیک برجسته ویژه نابینایان مجهز شود، همان‌گونه که کتابخانه مرکزی در حال ساخت در یزد نیز با هزینه کرد بیشتر در حال مناسب سازی برای معلولان است.

وی با دادن قول مساعد برای پیگیری  مسائل اشتغال نابینایان که مطرح شد از نابینایان خواست رفع مشکل خود را در حوزه تئاتر با نامه نگاری دنبال کنند.

مدیرکل بهزیستی استان یزد با اشاره به موضوع اشتغال که معلولان در ارتباط با آن مشکل بیشتری دارند، تصریح کرد: اگرمعلولان در زمینه هنرهایی مانند زیلوبافی که مورد علاقه  آنها نیز باید باشد آموزش ببینند و برای خود ایجاد اشتغال کنند بهزیستی از آنها با ارائه تسهیلات حمایت خواهد کرد.

نابینایان رتبه‌‌‌های بالایی در سطح مسابقات قرآنی دارند

رئیس اداره بهزیستی میبد هم با بیان اینکه در حال حاضر ۴۵۰ پرونده افراد نابینا و نیمه کم بینا تحت پوشش بهزیستی میبد است گفت: نابینایان میبد در حوزه‌های فرهنگی در سطح بالایی هستند و اولین شهرستانی است که نابینایان آن در مسابقات قرآنی رتبه‌‌‌های برتر را حائز می‌شوند.

سید محسن فلاح افزود: در زمینه تحصیلی نیز نابینایان درس خوانده تا سطح کارشناسی ارشد و دکتری ادامه تحصیل داده‌اند، در حوزه اشتغال هم چندین نفر از زیلوبافان نابینا فعال هستند.

وی بیشترین حوزه جامعه نابینایان را نداشتن دفتر مستقل دانست که اگر محل دفتر در سطح شهر باشد برای رفت و آمد آنها بهتر است.

این مسئول مهمترین مشکل نابینایان را مسئله مناسب‌سازی اماکن و معابر عمومی‌شهرعنوان کرد.

کتابخانه ویژه نابینایان در میبد

رئیس هیئت مدیره جامعه نابینایان میبد نیز گفت: کتابخانه نابینایان میبد که دومین کتابخانه ویژه نابینایان در استان است دارای ۶۰۰ عنوان کتاب بریل و هفت هزار کتاب صوتی است که در دسترس نابینایان می‌باشد.

حسین برزگر درادامه خواست کتابخانه به موزائیک‌‌‌های برجشته مجهز شود و همچنین موضوع زمین برای احداث دفتر جامعه نابینایان پیگیری شود.

کتابدار بخش نابینایان کتابخانه مرکزی میبد نیز گفت: برنامه‌های مختلفی نظیر کارگاه‌های امید به زندگی جهت دادن امید و ایجاد انگیزه برای نابینایان برگزار می‌شود و با هزینه‌های خیری سعی شده کتابخانه به امکاناتی نظیر ۲ کامپیوتر و دستگاه برجسته نما برای نابینایان مجهز شود.

ندا‌السادات دهقانی با اشاره به اینکه کتابهای جدیدی هم توسط نهاد کتابخانه به کتابخانه فرستاده شده است ادامه داد: مهمترین مشکل نابینایان مسئله آمد و رفت به کتابخانه است که باید در این ارتباط با گذاشتن سرویس از آنها حمایت شود.

بررسی مشکلات کارگاه اشتغالزایی برای معلولان

مدیرکل بهزیستی استان یزد همچنین با حضور در کارگاه اشتغالزایی برای معلولان که توسط ورزشکار معلول میبدی راه اندازی شده به بررسی مشکلات آنها پرداخت.

معلولان و افراد شاغل در آن کارگاه نیز به بیان مشکلات خود پرداختند و خواستند از کارگاه ایجاد شده حمایت شود.

آنها حمایت از این کارگاه را حمایت از خودشان عنوان کردند و گفتند همه ما نیاز به درآمد داریم و با کاری که در این کارگاه به ما داده شده زندگی خود را می‌گذرانیم.

اداره بهزیستی میبد با ۲ هزار و ۴۶ مورد ثبت مشخصات افراد معلول در سامانه «ارمغان»، بیشترین تعداد معلولان را بعد از شهرستان یزد، مرکز استان دارد.