دادستان انتظامی‌قضات کشورگفت: رویکرد قوه قضاییه کاهش پرونده‌های کیفری وتقویت نهاد صلح و سازش و اصلاح قانون شورای حل اختلاف برای رفع مشکلات و اختلافات و ایجاد صلح و سازش است.

حجه‌الاسلام محمد موحدی آزاد روز پنجشنبه در نشست شورای اداری میبد افزود: شورای حل اختلاف باید از حالت قضاوتی خارج شود، این شورا نباید صادرکننده رای باشد بلکه باید مرجعی برای برقراری صلح و سازش است تا به خاطر اختلافات جزیی درگیر پرونده قضایی نشوند.

وی ادامه داد: همچنین بر این اساس قضات مکلف شدند برای پرونده‌های تجدید نظروقت رسیدگی بگذارند با توجه به اینکه ضرورتی برای تعیین وقت برای  بسیاری از پرونده‌‌‌های تجدید نظر نمی‌باشد.

موحدی آزاد ادامه داد: سه استان کشور وضعیت بحرانی داشت و وقت رسیدگی پرونده‌ها  تا  یک هزار و ۴۰۰ ماه نیز رسیده‌بود که با رسیدگی و توجهی که شد در حال حاضر به ۲ تا سه ماه کاهش پیدا کرده‌است.

دادستان انتظامی‌قضات کشور به افزایش کلانتری‌ها و پاسگاه‌ها و تعداد واحدهای قضایی به عنوان دیگر برنامه‌ها و عملکردهای قوه قضائیه اشاره کرد و همچنین حمایت از فعالان اقتصادی و صاحبان حرفه‌ها و کارآفرینان را بادآور شد که قوه قضائیه مورد توجه خود قرار داده‌است.

وی با اشاره به پرونده فروش ماشین‌سازی تبریز که واقعا مایه ننگی برای کشور در حوزه واگذاری‌ها است  گفت: خریدار این کارخانه بدون داشتن علم و سواد کارخانه‌داری با فروش ارز در بازار آزاد ماشین سازی تبریز را خریده‌است.

به افراد خیانتکار اجازه داده نمی‌شود که نظام را به شکست بکشانند

این مقام قضایی گفت: از اقدامات قوه قضائیه دفاع از حقوق عامه و جلوگیری از معاملاتی است که خیانت آگاهانه به مملکت را در خود دارند و به هیچ عنوان  به افراد خیانتکار اجازه داده نمی‌شود که نظام را به شکست بکشانند.

وی پیگیری فعالیتهای فرهنگی و مبارزه با فساد، افزایش آگاهی حقوقی مردم با اعلام آمادگی حقوقدانان برای پیگیری این موضوع را از دیگر اقدامات و برنامه‌‌‌های فوه قضائیه بر شمرد که در دستور کار است.

موحدی آزاد همچنین اظهار داشت: درزمانی زندگی می‌کنیم که شرایط خدمت رسانی فراهم شده و هیچ منعی برای خدمت رسانی به مردم در هیچ بخشی وجود ندارد.

مهاجرت معکوس در میبد

نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی‌نیز گفت: تعامل سازنده بین مدیران قضایی میبد با مجموعه و دستگاهه‌های اجرایی وجه تمایز این شهرستان و استان است.

دکتر کمال دهقانی افزود: تعامل قوه‌های مقننه، قضاییه و مجریه خیر و برکتی است که می‌تواند شامل حال مردم شود.

وی در ادامه با برشمردن ویژگی‌‌‌های شهر میبد که شهری صنعتی است به موصوع مهاجرت معکوس به عنوان معضل شهرستان اشاره کرد.

نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی‌اظهار داشت: صنعتی شدن شهر شرایطی را برای اشتغال مردمی‌که در کشورهای عربی کار می‌کردند فراهم کرده‌است اما مهاجرت معکوس و حضور اتباع بیگانه که عمدتا افغانی هستند چالشی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی همچنین از بنیاد صیانت از خلنواده به عنوان یک عملکرد جدید و پایه گذاری شده  برای کاهش طلاق  در میبد یاد کرد.

میبد شهری زنده در دفاع از انقلاب اسلامی‌ایران است

امام جمعه موقت میبد نیز گفت: شهر میبد شهری زنده در دفاع از انقلاب و ارزش‌ها و همچنین شهری علمی‌، حوزوی، دانشگاهی و صنعتی و در عین حال مهاجر پذیر است.

حجه الاسلام حسنی به یک سری معضلات در شهراشاره کرد و افزود:  رفع این معضل‌ها و مشکلات خدمت‌گزاری بهتر به مردم را از سوی دستگاه قضایی این شهرستان در پی خواهد داشت.

میبد کمترین حاشیه را با توجه به انسجام مردمی‌دارد

فرماندار میبد نیز گفت: با توجه به انسجام خوبی که در شهرستان وجود دارد کمترین حاشیه را با وجود یک سری مشکلات اقتصادی شاهد هستیم.

حسین فلاح در ادامه مورد توجه قرار دادن حدود ثبتی و سیاسی در ضلع شمالی بین میبد و اردکان و رسیدگی به مشکل فولاد را خواستار شد.

وی اجرای طرح مدیریت مهاجرین برای اولین بار در کشور در میبد  و کد گذاری و شناسایی اتباع  با هدف تسهیل در امر تحصیل فرزندان آنها و …را نیز ذکر کرد.

رییس دادگستری میبد هم به مشکلات و مسائل مرتبط به ساختمان دادگستری که در مرکز شهر است و تجمیع واحدهای مرتبط به دادگستری در یک مکان اشاره کرد که البته تامین اعتبار هم نیاز دارد.

علیرضا حسین بیگی  راه اندازی ابلاغ الکترونیک به مردم و انجام  کار جهادی در حوزه پیشگیری و کاهش پرونده‌‌‌های ورودی را نیز یادآور شد. مرکز شهرستان ۱۰۵هزار نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد مرکز این استان قرار دارد.