اخبار روز

ماهی‌‌‌های قرمز قاتلان زیبای طبیعت


همه ساله با پایان نوروز، ماهی‌‌‌های قرمز سفره‌‌‌های هفت سین را در رودخانه ها، نهرها و دریاچه‌‌‌های طبیعی رها می‌شوند اما غافل از اینکه این ماهی‌ها به مرور به قاتلان طبیعت و آبزیان تبدیل خواهند شد.

ماهی‌‌‌های قرمز قاتلان زیبای طبیعت

برخی دوستداران محیط زیست معتقدند که ماهی قرمز جزو سنت تاریخی سفره هفت سین ما ایرانی‌ها نیست و به مرور زمان در این سفره جای گرفته است و ما انسان‌ها با اسیر کردن آنها در ظرف‌‌‌های بلورین نه تنها لذت آزادی را از این گونه زیبا دریغ می‌کنیم بلکه با رها سازی آن در طبیعت دشمنی برای گونه‌‌‌های بومی‌مهیا می‌کنیم.
حسین عبیری گلپایگانی فعال محیط زیست در گفت وگو با خبرنگار علمی‌ایرنا گفت:عمر طبیعی ماهیان قرمز بین 12 تا 20 سال است ولی عمر این ماهی‌ها در تنگ‌‌‌های بلورین حداکثر دو ماه است لذا کسانی که امکان نگهداری این ماهی‌‌‌های را در منزل ندارند نسبت به رها سازی آنها در استخر یا حوض اقدام کنند.
وی ادامه داد: افراد زیادی ماهی‌‌‌های قرمز را در رودخانه‌ها رها می‌کنند غافل از اینکه این ماهی‌ها غذا و اکسیژن لازم برای ماهی‌‌‌های بومی‌رودخانه‌ها را مصرف می‌کنند و ممکن است همین ماهی قرمز کوچک نسل یک ماهی بومی‌را با خطر انقراض مواجه کند.
عبیری گلپایگانی گفت:این ماهی‌ها به دلیل همه چیز خوار بودن می‌توانند تخم ماهی‌‌‌های دیگر را بخورند و در صورت آزاد سازی این ماهی‌ها در رودخانه‌‌‌های و دریاچه‌‌‌های طبیعی می‌توانند اکوسیستم آن منطقه را به هم بزنند بنابراین بهتر است در آبهای طبیعی رها نشوند.
وی با اشاره به اینکه مقدار زیادی از ماهی‌‌‌های قرمز در ماههای آخر سال توسط بعضی از افراد تکثیر می‌شوند و احتمال دارد ناقل انگل و قارچ هایی باشند، گفت:ماهی‌‌‌های قرمز طبیعی در آبهای شیرین و راکد زندگی می‌کنند و آبگیرها و مرداب‌ها زیستگاه اصلی آنها است.
عبیری گلپایگانی در ادامه با اشاره به برنامه آزاد سازی ماهی‌‌‌های سفره هفت سین از حدود 16 سال پیش گفت:سازمان‌‌‌های محیط زیستی فعال به همین مناسبت اولین جمعه بعد از روز سیزده بدر یا همان روز طبیعت را روز آزاد سازی ماهی سفره هفت سین نامگذاری کردند.
این فعال محیط زیست گفت:در آن سالها سازمان‌‌‌های مردم نهاد زیست محیطی طی یک فراخوان از همه مردم ایران درخواست کردند برای آزاد سازی ماهی‌‌‌های سفره هفت سین در مکان‌‌‌های مناسب و پارک‌‌‌های نزدیک به محل سکونت خود اقدام کنند و حتی در سال‌‌‌های 1378 و 1379 برخی از این طبیعت دوستان در یک حرکت نمادین با حضور در پارک ملت به آزاد سازی ماهی‌‌‌های سفره هفت سین در این پارک اقدام کردند که در سال 79 بیش از 330 خانواده ماهی‌‌‌های قرمز خود را در دریاچه پارک ملت رها کردند.
وی افزود: از سال 1378 هر ساله فعالان محیط زیست و دوستداران ماهی‌‌‌های قرمز از مردم کشور درخواست می‌کنند که این حرکت را به نحو احسن انجام دهند، همچنین امسال نیز از مردم درخواست می‌شود که نسبت به آزاد سازی ماهی‌‌‌های قرمزسفره هفت سین از تنگ‌‌‌های بلورین در استخرهای پارک‌ها و یا مکان‌‌‌های در نظر گرفته شده اقدام کنند.


منبع: ایرنا

نوشته‌‌‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می‌کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه‌‌‌های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا