رژ لب های سرطان زا را بشناسید!

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]چه رژ لب هایی سرطان زا هستند؟ نکته ای مهم و قابل توجه برای خانم و دخترخانم های در استفاده از رژ لب .[/box] وقتي قصد خريد لوازم آرايشي داريد، ممكن است پيدا ‌كردن رنگ دلخواه كه با رنگ‌ پوست متناسب باشد براي‌تان مشكل باشد اگر علاوه بر اينها دنبال يك […]


[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]چه رژ لب هایی سرطان زا هستند؟ نکته ای مهم و قابل توجه برای خانم و دخترخانم های در استفاده از رژ لب .[/box]

وقتي قصد خريد لوازم آرايشي داريد، ممكن است پيدا ‌كردن رنگ دلخواه كه با رنگ‌ پوست متناسب باشد براي‌تان مشكل باشد اگر علاوه بر اينها دنبال يك ماده‌ آرايشي ايمن و غيرسمي هم باشيد كه هيچ‌گونه خطري براي سلامت شما نداشته باشد و بعدها شما را دچار مشكلات متعدد نکند، كار سخت‌تر مي‌شود. شما بهتر مي‌دانيد كه بايد هميشه ‌دنبال مواد آرايشي غيرسمي باشيد به‌خصوص بعضي از لوازم آرايشي بسيار مهم‌تر هستند مثلا حتما بايد ‌دنبال رژلبي سالم باشيد چون لب‌ها يكي از حساس‌ترين قسمت‌هاي بدن هستند.

دكتر استكي مالكان، عضو انجمن مواد آرايشي سالم و نويسنده كتاب تنها دنبال صورت زيبا نباشيد معتقد است: «پوست به‌شدت مواد مختلف روي خود را جذب مي‌كند و علاوه بر اين مواد شيميايي كه روي لب‌هاي‌تان استفاده مي‌كنيد به راحتي مي‌توانند وارد دهان شما و بعد وارد دستگاه گوارش شوند.»
بعضي از مارك‌ها تمام مواد مصرفي‌‌شان را روي برچسب محصول توليدي‌ نمي‌نويسند بنابراين يك مقدار انتخاب ماده آرايشي سالم مشكل‌تر مي‌شود و مي‌توان به راحتي مواد آرايشي سمي را تشخيص داد. انجمن مواد آرايشي سالم و ايمن ليستي از مواد شيميايي مضر را منتشر كرده‌ كه در ادامه مطلب هر كدام را براي شما توضيح مي‌‌دهيم.

پارابن – اختلال در فعاليت غدد

روي برچسب رژلب را نگاه كنيد و ‌دنبال هر عبارتي باشيد كه در آن واژه paraben وجود دارد، مثلا عبارت propylparaben، ethylparaben و. . . كه نشان مي‌دهد يكي از مواد هم‌خانواده اين ماده مضر در رژ لب وجود دارد. اين ماده شيميايي مي‌تواند فعاليت‌هاي غددي را كمي مختل كند يعني به عبارت ساده‌تر مي‌تواند وضعيت هورمون‌ها را در بدن شما به هم بزند. اين ماده به‌طور وسيعي در مواد آرايشي استفاده مي‌شود و درواقع يك ماده نگهدارنده است كه از رشد ميكروب‌ها جلوگيري مي‌كند، اين ماده همچنين در ريمل، كرم‌هاي صورت، ضدآفتاب‌ها، دئودورانت‌ها و. . . . وجود دارد.

اكسي بنزون – ايجاد‌كننده حساسيت‌هاي شديد

اگر خواستيد رژلب يا هر نوع كرم مخصوص لب بخريد كه روي آن ادعا شده بود كه از لب‌هاي شما در مقابل اشعه‌هاي مضر آفتاب محافظت مي‌كند حتما روي برچسب آن را ببينيد تا در آن اكسي بنزون (Oxybenzone) نباشد، اين ماده مي‌تواند باعث به وجودآمدن حساسيت يا اختلال هورموني شود حتي مي‌تواند به سلول‌ها نيز آسيب برساند.

 فتالات – به وجود آورنده اختلالات هورموني

واژه فتالات كه به‌صورت Phthalates ممكن است روي برچسب رژ لب ديده شود ماده‌اي است كه در آزمايشگاه مشخص شده و باعث به وجود آمدن اختلالات هورموني مي‌شود و با آزمايش روي حيوانات نيز مشاهده شد در جنين آنها نقص‌هايي را به وجود مي‌آورد. معمولا دو قسم از اين ماده در مواد آرايشي استفاده مي‌شود؛ يكي بنزيل فتالات (BBP) و ديگري دي‌بوتيل فتالات (DBP).

بوتيل هيدروكسي -سرطان‌زا

ماده بوتيل هيدروكسي كه روي برچسب ماده آرايشي شما به‌صورت (Butylated Hydroxyanisole) نوشته مي‌شود به‌عنوان يك ماده نگهدارنده شناخته مي‌شود اما چندي پيش موسسه ملي سم‌شناسي ایالات‌متحده اعلام كرد، مي‌تواند منجر به سرطان شود اما متاسفانه در بسياري از مواد آرايشي و بهداشتي مثل رژ لب و خط‌چشم اين ماده وجود دارد.

فرمالدئید -به وجود آورنده عوارض داخلي

فرمالدئيد كه در خيلي از اين محصول‌ها مثل رژ لب، لاك ناخن و… يافت مي‌شود، مي‌تواند باعث التهاب و تحريك پوستي شده و درصورت تماس مزمن باعث ضعف عمومي شود. رنگ‌هاي شيميايي متعددي كه در محصول‌هاي مختلف به‌ويژه در محصول‌هاي زيبايي و آرايشي مصرف مي‌شود، مي‌تواند درصورت رعايت نكردن استانداردهاي خاص، مشكل‌ساز باشد و علاوه بر عوارض پوستي، مي‌تواند عوارض متعدد داخلي نيز داشته باشد.

مواد خوشبو‌كننده -به خوشبوها اعتماد نكنيد

روي برچسب مواد آرايشي خود را نگاه كنيد تا در آن عبارت Fragrance وجود نداشته باشد. حتي گاهي در توليد عطر و ادكلن، باز مقدار زيادي ماده معطركننده به محصول‌ اضافه‌ مي‌شود كه مي‌توانند باعث سردرد، سرگيجه، آلرژي پوستي و تغييرات رنگ پوست شوند. هرگاه قصد خريد يك محصول آرايشي و بهداشتي داشتيد دقت كنيد كه روي آن عبارت fragrance free نوشته شده باشد.

وازلين – پوست‌هاي روشن استفاده نكنند

وازلين در بسياري از محصولات مربوط به لب وجود دارد و بسيار شنيد‌ه‌ايم كه مي‌تواند لب را از آفتاب‌سوختگي و ترك خوردن حفاظت كرده و آن را تغذيه كند. وازلين يك چربي معدني تهيه‌شده از نفت است و معمولا چربي‌هاي معدني در افرادي كه پوست روشن دارند باعث به وجود آمدن مشكلات فراواني مي‌شود (مثلا موجب تشديد آفتاب‌سوختگي‌ها مي‌شود) و در مكانيسم طبيعي مرطوب‌سازي‌ خود پوست دخالت مي‌كند و در آن اختلال به وجود مي‌آورد، درنتيجه پوست خشك و ترك‌خورده مي‌شود.
درواقع شما محصولي با اين قصد مي‌خريد كه پوست‌تان را نرم، لطيف و زيبا كند ولي وازلين باعث به وجود آمدن حالت‌هايي عكس اين خواسته مي‌شود. شركت‌هاي مختلف توليد‌كننده محصولات زيبايي از اين ماده استفاده مي‌كنند چون به‌شدت ارزان است.

سورفاكتانت -كدام شامپوها سمي‌ هستند

از مواد رايجي كه در بعضي محصول‌ها يافت مي‌شود، مي‌توان به ماده‌اي اشاره كرد كه به‌ويژه در محصولات حاوي سورفاكتانت يافت مي‌شود و از طريق پوست، تنفس و گوارش قابل جذب بوده و گفته مي‌شود علاوه بر خشكي، التهاب پوست و مخاط‌ها، درصورت مصرف زياد آثار سرطان‌زايي نيز دارد. ايزوپروپيل الكل و الكل‌هاي مشابه كه به وفور در اين محصولات يافت مي‌شود، مي‌تواند باعث خشكي، التهاب و درماتيت آلرژيك و چروك سريع‌تر پوست شود. سديم لوريل سولفات و آمونيوم لوريل سولفات كه در بسياري از مواد آرايشي و بهداشتي يافت مي‌شود در دسته سورفاكتانت‌هاي آنيوني قرار مي‌گيرند و در اكثر مواد شوينده و كف‌كننده استفاده مي‌شوند، سورفاكتانت‌هاي كاتيوني نيز كه بار الكتريكي مثبت دارند، در محصول‌هايي ازقـبـيل نـرم‌كـنـنـده‌ها و صاف‌كننده‌هاي مو و لباس به‌عنوان ضدالكتريسته ساكن وجود دارند. مصرف اين مواد علاوه بر آثار التهابي و آلرژيك بر پوست و چشم، درصورت جذب سيستميك يا خورده شدن به‌طور اشتباهي مي‌تواند آثار داخلي متعددي داشته باشد.

ريزه‌كاري‌هاي خريد لوازم آرايشي

تشخيص لوازم آرايشي اصل و مرغوب كار آساني نيست اما باتوجه به بعضي نكات مي‌توانيد احتمال افتادن‌تان در دام خريد محصولات پرضرر را كمتر كنيد.

چقدر براي مصرفش وقت داريد؟

كمتر كسي است كه هنگام خريد يك محصول آرايشي به تاريخ مصرف آن توجه كند. اگر شما هم مثل بسياري از افراد ديگر، با كمي ارزان‌تر خريدن يك رژ لب يا سايه چشم شعف‌زده مي‌شويد، بهتر است دليل اين ارزان‌فروشي را جست‌وجو كنيد شايد محصولي كه مي‌خريد تاريخ‌گذشته باشد يااينكه چيزي به منقضي شدن تاريخش نمانده باشد، پس حتما روي بسته‌بندي محصول به دنبال تاريخ مصرف آن بگرديد.

يك بسته سرب به خانه نياوريد

اگر نگران بالا بودن ميزان سربي كه در محصول مورد نظرتان به كار رفته هستيد، قبل از خريد كمي از آن را پشت پوست يا كف دست‌تان بكشيد و سپس حلقه طلاي‌تان را روي موضع به صورت دوراني تا دو دقيقه ماساژ دهيد. اگر پس از اين زمان رنگ محصول آرايشي سياه، تيره يا مات شد، معنايش اين است كه سرب موجود در آن محصول بیشتر از حد استاندارد است.

نگذاريد با ذهن‌تان بازي كنند

اگر برند خاصي از محصولات آرايشي مورد نظرتان است، قبل از خريد به لوگوي آن توجه كنيد و با دقت آن را به خاطر بسپاريد. توليدكنندگان محصولات تقلبي به كمي بازي با لوگو، فونت يا رنگ بسته‌هاي محصولات، سعي مي‌كنند آنها را به جاي اصل جا بزنند و به خريداران كم‌دقت بفروشند، پس مراقب باشيد كه در اين دام نيفتيد.

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

منبع :

litemode.ir