اومدیم خودتون رو ببینیم! [box type=”shadow” align=”” class=”” width=””] نوروز برای ما ایرانی‌ها مترادف است با دید و بازدید و مهمانی؛ البته اگر اعتیاد به فضای مجازی اجازه بدهد کسی را ببینیم و چیزی از مهمانی بفهمیم![/box] دنیای سایبر با تمام محتویاتش همیشه در دسترس است، اما خوب است فرصت چند روزه عید را غنیمت […]

اومدیم خودتون رو ببینیم!

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””] نوروز برای ما ایرانی‌ها مترادف است با دید و بازدید و مهمانی؛ البته اگر اعتیاد به فضای مجازی اجازه بدهد کسی را ببینیم و چیزی از مهمانی بفهمیم![/box]
دنیای سایبر با تمام محتویاتش همیشه در دسترس است، اما خوب است فرصت چند روزه عید را غنیمت بشماریم و از مصاحبت عزیزانمان بهره‌مند شویم. همیشه این توفیق حاصل نمی‌شود که در هوای زیبای بهاری، بدون دغدغه‌های معمول روزهای کاری، در کنار دوستان و بستگان وقت بگذرانیم و از احوال هم خبر بگیریم. پس قدر لحظه‌های نوروزی را بدانیم و از حضور عزیزانمان بیشترین حظ را ببریم.

برای دیدن میزبان می‌روید!

اساسا انگیزه شما از رفتن به منزل دوستان و بستگان چیزی جز ملاقات ایشان است؟ اگر فقط برای تازه‌شدن دیدارها به جایی می‌روید، هدف‌تان را محقق کنید! مطمئن باشید اگر فضای مجازی را دقایقی فراموش کنید، چیز خاصی را از دست نمی‌دهید اما در عوض می‌توانید عزیزانتان را خوب ببینید و آثار گذر زمان را در چهره‌شان حس کنید. پیام‌ها و ایمیل‌ها را بعدا هم می‌توانید بخوانید و جواب بدهید. در دنیای شلوغ امروز که بعضی افراد عید به عید همدیگر را می‌بینند، فرصت ملاقات نیم‌ساعته خویشان هم غنیمت است. گوشی یا تبلت شما، با تمام محتویات و مخاطبان سایبری آن، همیشه در دسترس شماست. فرار که نمی‌کنند! اگر هم فرار کردند، فدای سرتان!

ادب مهمان، به ز عیدی اوست!

توجه به میزبان و احوالپرسی از او، از وظایف مهمان است، پس وقتی مشغله کاری دارید و باید کلی هماهنگی کاری انجام بدهید، به منزل کسی نروید. تلفن‌ها، پیام‌ها و ایمیل‌های کاری و غیرکاری را در زمان دیگری (قبل یا بعد از رفتن به مهمانی) جواب بدهید. منزل دوستان و خویشان، دفتر کار شما نیست، آنها مجبور نیستند تمام مکالمات شما را بشنوند یا منتظر بمانند تا شما ایمیل‌ها و پیام‌هایتان را جواب بدهید. اگر هم ناچار شدید تماس یا پیامی‌را پاسخ بدهید، قبلش از جمع عذرخواهی کنید و خیلی سریع سروته‌اش را هم بیاورید، خلاصه‌اش کنید و به مهمانی‌تان برسید. تازه این توصیه مربوط به کارهای فوری و فوتی بود! کارهای غیرضروری و غیرمهم، مثل چک کردن شبکه‌های اجتماعی، لایک زدن عکس آجیل و سفره هفت‌سین دیگران، مطالعه لطیفه و سر دادن خنده‌های ریز و درشت در جمع که کلا دور از ادب و فرهنگ مهمانی‌های ایرانیان است!

گوشی و تبلت خود را قایم کنید!

تصور کنید همه افرادی که در مهمانی حاضرند، گوشی یا تبلت خود را روی میز بگذارند. در این صورت باید امیدوار باشیم موقع تمام شدن مهمانی، گوشی کسی را اشتباهی برندارید یا کسی اشتباها گوشی شما را با خود نبرد! خب، حادثه که هیچ‌گاه خبر نمی‌کند! اتفاق است به هر حال. تازه اصل مسئله اینجا نیست. نکته جدی و مهم این است که وقتی گوشی خود را به حالت آماده باش روی میز می‌گذارید ناخودآگاه به طرف مقابل می‌گویید: «من فقط تا وقتی حواسم به شماست که کسی از بیرون این جمع با من کار نداشته باشد!» و این اصلا حس جالبی برای دیگران نیست. با اشتیاق و توجه کامل در جمع خویشان حاضر باشید و از دید و بازدید نوروزی کمال استفاده را ببرید.

گوشی خود را هم هنگام غذا خوردن یا صحبت کردن در جایی مثل کیف یا جیب پنهان کنید!

سایلنت کنید!

قبلا که این همه شبکه اجتماعی، پیام‌رسان، گروه، کانال و… وجود نداشت و دامنه ارتباطات مجازی و حجم پیام‌های دریافتی افراد محدودتر بود، به صدا درآمدن موبایل، رویداد حائز اهمیتی بود که درنظر اطرافیان، حکایت از مشغله و مهم‌بودن فرد داشت! اما این روزها که در دست هر کودک و نوجوانی یک تبلت یا موبایل حاوی کلی اپلیکیشن شبکه‌های اجتماعی و غیراجتماعی مشاهده می‌شود، دیگر اینکه گوشی شما مدام صداهای مختلف از خودش دربیاورد خیلی معنی مهم‌بودن و مشغولیت شما را منتقل نمی‌کند!

ممکن است برعکس، دور از جان(!)، آدمی‌بیکار و غرقه در شبکه‌های اجتماعی به‌نظر برسید! بنابراین خودتان و دیگران را راحت کنید؛ سایلنت کنید و خلاص! لااقل در مهمانی و جمع‌های خانوادگی، برای احترام به سایرین، گوشی خود را در حالت بی‌صدا بگذارید و حواس‌تان را به «حال حاضر» و جمعی که در آن هستید معطوف کنید. مهمانی جای سایبرگردی و نُت‌خوانی نیست؛ برای این کارها همیشه وقت هست.

قبل از انتشار لحظه‌ها، اجازه بگیرید!

اگر در خلال مهمانی، با دوستان و بستگان، برای ثبت خاطره‌ها عکس یادگاری می‌گیرید، خیلی عالی است! ولی دقت داشته باشید که شاید همه دلشان نخواهد قضیه رسانه‌ای شود و عکس‌شان در دسترس کاربران شبکه‌های اجتماعی قرار بگیرد. قبل از انتشار عکس‌های دسته‌جمعی، ملاحظات امنیتی، خانوادگی و شرعی دیگران را درنظر بگیرید؛ از آنها اجازه بگیرید و اگر به هر دلیلی مایل به انتشار عکس‌شان نبودند، عکس را ببُرید (کات کنید) یا عکس دیگری بگیرید. خدا را شکر هزینه فیلم و نگاتیو و زمان انتظار برای ظهور عکس حذف شده و در عرض چندثانیه، عکس دیگری خواهید داشت. از اطلاعات کم افراد مسن فامیل که شاید درست ندانند شبکه اجتماعی چیست و فضای مجازی کجاست، سوءاستفاده نکنید! همین که به ایشان بگویید «می‌خوام این عکس رو بذارم توی اینترنت» کافی نیست! در ادامه اضافه کنید که «همه می‌توانند این عکس را ببینند»، آن‌وقت نظرشان را جویا شوید و به خواسته‌شان احترام بگذارید. و به خاطر اینکه نمی‌خواهند حریم خصوصی‌شان عمومی‌شود ناراحت نشوید.

تور مجازی برای فالوئرهایتان ترتیب دهید!

اگر به اماکن تفریحی، طبیعی و دیدنی رفتید، می‌توانید در فرصت مناسب و پس از فراغ بال از طبیعت، عکس و توضیح مختصری در مورد آنها را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید. اگر افراد باید ملاحظات خاصی را برای رفتن به آن محل درنظر داشته باشند یا وسایل خاصی را به‌همراه ببرند، این اطلاعات را در قالب تجربه‌خودتان از آن بازدید، در اختیار مخاطبان‌تان قرار دهید. تعطیلات نوروز فرصت خوبی است که با دیدنی‌های شهر و کشورمان بیشتر آشنا شویم.

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

منبع:  همشهری آنلاین – مینا فرقانی