[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]ستاره اسکندری هیچ گاه در طول دوران بازیگریش نخواست به سمت استار بودن برود. هرچند با خیلی از بزرگان سینما و تئاتر و تلویزیون در نقش‌‌‌های متفاوت و چندوجهی کار کرد اما همواره سعی کرد بی پرهیز از ورود به حواشی دنیای بازیگری، صرفا به واسطه توانایی‌‌‌های هنری اش باشد که […]


[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]ستاره اسکندری هیچ گاه در طول دوران بازیگریش نخواست به سمت استار بودن برود. هرچند با خیلی از بزرگان سینما و تئاتر و تلویزیون در نقش‌‌‌های متفاوت و چندوجهی کار کرد اما همواره سعی کرد بی پرهیز از ورود به حواشی دنیای بازیگری، صرفا به واسطه توانایی‌‌‌های هنری اش باشد که عرض اندام کند.[/box]
ماهنامه دنیای زنان – احمد محمداسماعیلی: ستاره اسکندری هیچ گاه در طول دوران بازیگریش نخواست به سمت استار بودن برود. هرچند با خیلی از بزرگان سینما و تئاتر و تلویزیون در نقش‌‌‌های متفاوت و چندوجهی کار کرد اما همواره سعی کرد بی پرهیز از ورود به حواشی دنیای بازیگری، صرفا به واسطه توانایی‌‌‌های هنری اش باشد که عرض اندام کند و البته که همین مشی به وی کمک کرد که نزدیک به دو دهه حضور در عرصه بازیگری همواره به عنوان بازیگری محترم و البته محبوب مخاطبان مورد توجه قرار گیرید.

ستاره اسکندری دانشجوی رشته مترجمی‌زبان بود اما به خاطر کار در تئاتر از ادامه تحصیل انصراف داد. از تئاتر آغاز کرد و سه بار هم کاندیدای دریافت جایزه از جشنواره تئاتر دانشجویی شد. آغاز کار وی در سینما از میانه دهه هفتاد و با بازی در فیلم «حریف دل» بود.

یکی از دلایل اصلی بی حاشیه بودن ستاره اسکندری خاستگاه خانوادگی هنرمند وی است. وی برادرزاده عبدالحسین اسکندری مجری و گوینده بااخلاق رادیو و تلویزیون است. ضمن اینکه دو خواهر هنرمند به نام‌‌‌های لاله اسکندری و سارا اسکندری دارد؛ لاله بازیگر است و سارا چهره پرداز!

اسکندری در همه این سال‌ها حضور فعالی در سینما و تلویزیون داشته است و البته که آغازش از تئاتر باعث شده همواره یکی از گزینه‌‌‌های قابل اتکای کارگردانان مطرح تئاتر برای ایفای نقش باشد. تئاتر خانه اصلی اسکندری است و وی در این حیطه با بزرگانی مثل بهرام بیضایی، محمد رحمانیان و داوود میرباقری همکاری کرده است. این بازیگر در سال ۷۹ جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره تئاتر فجر را برای نمایش «سعادت لرزان مردمان تیره روز» و دومین جایزه اش به عنوان بازیگر برتر جشنواره تئاتر را درسی و سومین دوره برای بازی در نمایش «هم هوایی» به دست آورد.

وی امسال در مینی سریال «دندون طلا»ی داوود میرباقری در نقش یک زن کولی اما معتقد به اصول اخلاقی بازی جانانه ای ارائه داد. یکی از خاطره انگیزترین کارهای اسکندری در تلویزیون هم بازی در قالب زنی در آستانه فروپاشی روحی و روانی در سریال «مرگ تدریجی یک رویا» بود. همچنین بازی زیبایش در نقش یک خانم دکتر مصمم و تلاش در «حیرانی» فراموش نخواهدشد.

«نرگس»، «فاکتور ۸»، «ماه مهربان»، «ایستگاه»، «حامی»، «مسافر ری» دیگر سریال هایی هستند که اسکندری در آنها ایفای نقش داشته است.

در سینما هم اسکندری با کارگردان صاحب نامی‌مثل امید بنکدار، علی رفیعی و سعید ابراهیمی‌همکاری کرده است. ستاره اسکندری در جشنواره سی و چهارم فیلم فجر با یک درام عاشقانه زیبا و رنگارنگ به نام «نیمه شب اتفاق افتاد» حضور داشت؛ بازی اسکندری در این فیلم در قالب زنی متعلق به طبقه ای سنتی به شدت با توجه مخاطبان روبرو شد و شاید یکی از نقاط اتکای «نیمه شب…» همین بازی اسکندری بود که در تعامل با بازیگر روبرویش رویا نونهالی سکانس‌‌‌های متفاوتی را خلق کرد. همزمان با نوروز با اسکندری درباره کارنامه بازیگریش و البته وجهه هایی از زندگی شخصی گفتگو کرده ایم.

اسکندری در گفتگوی پیش رو بی صراحت و پرده پوشی درباره سفر که همواره یکی از اصلی ترین وجوه زندگی شخصی اش بوده گفتگو کرده و البته از این گفته که ترجیح می‌دهد، بعد از اتمام تعطیلات نوروز به سفر برود.

امسال در عرصه بازیگری در سینما کم کار بودید. دلیلش چیست؟

درگیر اجرای نمایش «هم هوایی» در فرانسه بودم و در حدود یک ماهی در پاریس بودیم و به همین دلیل نتوانستم چند پیشنهاد سینمایی را قبول کنم. این شد که کمی‌کم کارتر شدم اما از آن طرف هم در شبکه خانگی سریال «دندون طلا» را داشتم که با اقبال مخاطبان روبرو شد و هم در عرصه تئاتر تجربیات خوبی را کسب کردم.

نوروز هر سال بسیاری از ایرانیان به سفر می‌روند. به عنوان یک بازیگر مطرح چقدر سفر در زندگیتان جایگاه دارد؟ و آیا تا به حال پیش آمده به خاطر رفتن به یک سفر یک نقش خوب را رد کنید؟

بسته به شرایط دارد و اگر سفرم کاری و از اجبار و تعهد شغلی باشد پیشنهاد را رد می‌کنم. در شرایط سفرهای معمولی سفرم را کنسل می‌کنم و ترجیح می‌دهم فیلمنامه خوبی که پیشنهاد شده است را قبول کنم.

سفر رفتن چقدر تجربیات شما را زیاد کرده است؟

بسیار سفر باید تا پخته شود خامی؛ این یکی از ضرب المثل‌‌‌های قدیمی‌ایرانی است که سال‌ها پیش نیاکان ما آن را طرح کرده اند و طی قرون مختلف نیز همچنان این تعبیر پابرجاست و واقعیت است که هیچ چیز به اندازه سفر به تکامل نگاه و بینش شخصی یک آدم کمک نمی‌کند. دیدن فرهنگ و آداب و رسوم آدام‌‌‌های مختلف در سراسر جهان دستاوردهای مهمی‌را برای بازیگر رقم بزند.

اگر بخواهید به صورت کلی بگویید آیا کل ایران را به طور کامل دیده اید یا آن که هنوز هم باید سفرهایی بروید تا کارنامه ایران گردی تان کامل شود؟

به جز سه استان سیستان، کردستان و لرستان بقیه استان‌‌‌های کشور را دیده ام و سفر به این سه استان برنامه سال ۹۵ است!

معمولا در سفرهایتان در هتل اقامت می‌کنید یا ترجیح می‌دهید به سبک توریست‌‌‌های حرفه ای هرجا که شد اسباب اقامت را فراهم کنید؟

لزوما نه، در خیلی از سفرها در طبیعت چادر می‌زنم. زیاد اهل رفتن به هتل‌‌‌های لوکس نیستم. آخرین سفرم که خیلی خوش گذشت با خودروی شخصی بود و مدام در بین راه چادر می‌زدیم و از محیط طبیعی لذت می‌بردیم. این سفر از تهران شروع و به گیلان، زنجان و قزوین ختم شد و جاهایی تاریخی مثل قلعه بابک و تخت سلیمان را دیدم.

در میان دوستان بازیگرتان هم پای سفر دارید؟

نه، البته برخی زا مواقع با سامیه لک سفر می‌روم.

شخصیتی که در فیلم «نیمه شب اتفاق افتاد» بازی می‌کنید یکی از متفاوت ترین کاراکترهای کارنامه بازیگری تان است؛ زنی از طبقه پایین جامعه که به نظر می‌رسد برای داشتن زندگی بهتر با مردی مسن ازدواج می‌کند.

ازدواجش عاشقانه و نه از روی حسابگری است و البته ماحصل این ازدواج، داشتن زندگی بهتری برای او است. این زن خیلی متعهدانه پای زندگی مشترکش ایستاده است و به شوهرش اهمیت می‌دهد و مواظب او است.

برای پرداخت کاراکتر برخی از جملات را پس و پیش و عامیانه می‌گفتید. آیا برای رنگ آمیزی نقش چنین رویکردی را دنبال کردید؟

آن زن عامیانه حرف می‌زند و در کلان شهری مثل تهران شاهد حضور آدم‌‌‌های با لهجه و فرهنگ مختلفی هستیم. در نوع حرف زدن این آدم‌ها که پیشینه شهرستانی دارند آهنگ و نواهایی وجود دارد و به هر حال این زن جزو طبقه متوسطی است که متعلق به حاشیه تهران است.

آیا این نوع حرف زدن این شخصیت در فیلمنامه وجود داشت؟

وجود نداشت و پیشنهاد من بود و البته با همراهی کارگردان سعی کردم به آن ماهیتی واقعی بدهم تا به بلوغ برسد.

در کارنامه بازیگری شما هم نقش‌‌‌های زنان روشنفکر و تحصیل کرده و هم زنان عامی‌و معمولی دیده می‌شود. آیا به ایفای نقش‌‌‌های متفاوت اعتقاد دارید؟

جزو گروه بازیگرانی هستم که به تنوع نقش اعتقاد دارم و انتخاب هایم در همین راستا است و دوست دارم دائما نقش‌‌‌های متفاوتی را بازی کنم و از قالب‌‌‌های گذشته بازیگریم دور شوم. این رویه نشات گرفته از تربیت و تفکر تئاتریم است. در تئاتر بازیگر با شخصیت‌‌‌های متفاوتی مواجه است، ممکن است در نمایشی نقش ژولیت را بازی کنید و یا زنان طبقه متوسط و فرودست. تنوع نقش‌ها در تئاتر بیشتر و گسترده تر است.

آیا فیلم «نیمه شب اتفاق افتاد» یک اثر زنانه است؟

فیلمی‌است که قهرمان هایش زن هستند اما فیلم زنانه و یا فمینیستی محسوب نمی‌شود و در فیلم نگاه زنان مختلف به مقوله عشق روایت می‌شود. به نظرم این فیلم اثری در رثای عشق است.

کار کردن با تینا پاکروان چگونه بود؟

یک همکاری خوب و درجه یک بود. تینا پاکروان جزو کارگردان هایی است که فضای اثرش را می‌شناسد و بر کارش هم مسلط است و تقریبا هم سن و سال هستیم و حرف هم را خوب می‌فهمیم. این همفکری با طلا معتضدی نویسنده فیلم نامه وجود داشت.

چقدر وجوهات اجتماعی در ساختار فیلم «نیمه شب…» وجود دارد؟

در فیلم بحث عشق‌‌‌های نامتعارف مطرح می‌شود و اینکه چقدر به آدم هایی که درگیر چنین عشق هایی هستند حق می‌دهیم. به هرحال داستان درباره مساله ای صحبت می‌کند که در جامعه با آن روبروییم و باید یاد بگیریم که برخوردی منصفانه با این مساله داشته باشیم. یکی از اصلی ترین ویژگی‌‌‌های فیلم هم همین است. یعنی کمک می‌کند مخاطبان ایرانی با دیدی عاقلانه به چنین عشق هایی بنگرند.

برای گذراندن تعطیلات نوروزی چه برنامه ای دارید؟

سفر عید را امسال به خاطر بازی در سریال «زعفرانی» که این روزها در حال ضبط و فیلمبرداری برای پخش در ایام نوروز است از دست داده ام. این سریال محصول شبکه دواست و طبق برنامه ریزی گروه تولید فیملبرداریش تا دهم فروردین ادامه خواهدداشت و از طرفی در ایام نوروز اغلب شهرهای توریستی با تراکم مسافران نوروزی مواجه است و شلوغ و پرتراکم است و نمی‌شود از تعطیلات لذت برد. بنابراین ترجیح می‌دهم بعد از خاتمه تعطیلات نوروزی به سفر بروم.

حضورتان در سریالی نوروزی را چطور می‌بینید؟

دفعه اولی نیست که در یک سریال نوروزی بازی می‌کنم و چند سال قبل هم در ایام نوروز سریال «هفت سین» به کارگردانی یداله صمدی را بازی کرده بودم که اتفاقا بازخوردهای خوبی هم نسبت به آن صورت گرفت. در کل اینکه به عنوان بازیگر با بازی در سریال نوروزی زمانی که حال مردم خوب است کمکی می‌کنم به افزایش شادی و نشاط، حالم را خوب می‌کند.

برای سال بعد چه برنامه ریزی هایی انجام داده اید؟

من عاشق سفرم و امیدوارم سفرهای خوبی در سال آینده در پیش رو داشته باشم و همچنین نقش‌‌‌های خوبی برای بازی در سینما و تلویزیون به من پیشنهاد شود.

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

منبع: برترین ها