[box type=”shadow” align=”aligncenter” class=”” width=””] هر کدام از کرم‌های آرایشی و بهداشتی را چقدر باید استفاده کرد تا مقرون به صرفه باشد.[/box] مجله سیب سبز: شما عادت دارید از هرکدام از مواد آرایشی و بهداشتی خود چقدر استفاده کنید؟ آیا می‌دانید مقدار بهینه برای هرکدام چقدر است تا هم اثربخشی لازم را داشته باشد و […]

[box type=”shadow” align=”aligncenter” class=”” width=””] هر کدام از کرم‌های آرایشی و بهداشتی را چقدر باید استفاده کرد تا مقرون به صرفه باشد.[/box]
مجله سیب سبز: شما عادت دارید از هرکدام از مواد آرایشی و بهداشتی خود چقدر استفاده کنید؟ آیا می‌دانید مقدار بهینه برای هرکدام چقدر است تا هم اثربخشی لازم را داشته باشد و هم شما را مجبور نکند زود به زود در این گرانی به‌دنبال تهیه محصولات جدید و نو باشید؟

این روزها مواد آرایشی تقریبا هزینه بالایی دارند و اغلب افراد ترجیح می‌دهند وقتی یک کرم گران‌قیمت می‌خرند مدت‌ بیشتری از آن استفاده کنند‌، اگر در هربار مصرف مقداری بیش از میزان مورد نیاز استفاده کنید می‌تواند حسابی از نظر اقتصادی به ضررتان باشد و اگر هم کمتر از میزان مورد نیاز مصرف کنید می‌تواند اثربخشی لازم روی پوست را نداشته باشد، ما سعی کرده‌ایم در این مطلب به شما بگوییم از هر محصول باید به‌چه‌میزان استفاده کنید تا هم اثر آن روی پوست‌تان دیده شود و هم بیش از اندازه استفاده نکرده باشید.

کرم‌های مرطوب‌کننده

مقدار مورد نیاز: به‌اندازه ۲ عدد بادام‌زمینی

چگونه استفاده کنید: مرطوب‌کننده نقش زیادی در نرم نگه‌داشتن پوست دارد، زمانی که می‌خواهید از مرطوب‌کننده استفاده کنید، حتما قبلش صورت‌تان را بشویید و وقتی هنوز پوست کمی‌مرطوب(نه خیس) است به اندازه یک بادام، مرطوب‌کننده حاوی گلیسیرین روی صورت‌تان بمالید، بعد به همان اندازه از مرطوب‌کننده را روی گردن بمالید تا پوست این منطقه نیز رطوبت لازم را به‌دست آورد.

دکتر نیل سادیک، پروفسور موسسه پوست و مو کالج ویل کرنل می‌گوید: «وقتی پوست کمی‌نم داشته باشد، مرطوب‌کننده بهتر به داخل منافذ پوستی نفوذ می‌کند، علاوه بر این‌ها گلیسیرین نیز می‌تواند رطوبت را در سلول‌های پوستی به دام بیندازد و مانع از دست رفتن آن شود.»

کرم‌پودر

مقدار مورد نیاز: به اندازه یک تشتک نوشابه

چگونه استفاده کنید: وقتی می‌خواهید کرم‌پودر استفاده کنید باید حواس‌تان باشد کرم‌پودر رنگ یکدستی به پوست بدهد و روی صورت تکه‌تکه نشود، برای جلوگیری از این حالت نباید کرم‌پودر را مستقیم روی صورت بگذارید بلکه باید اول به اندازه یک تشتک نوشابه از آن پشت دست بگذارید و بعد با انگشتان‌تان کرم را اول روی پیشانی و بینی پخش کنید، بعد باقی مانده کرم را روی گونه‌ها و چانه بمالید، حواس‌تان باشد که در قسمت فک کرم را به‌خوبی پخش کنید و حتی کمی‌از آن را به سمت گردن هم ببرید تا پوست صورت و گردن‌تان یک رنگ شود، حرارت انگشتان شما کرم را گرم می‌کند و در نتیجه کرم بهتر روی پوست پخش شده و خود را یکدست‌تر نشان می‌دهد. یکی از گریمورهای چهره‌های مشهور سینمای تجاری به نام فابیولا می‌گوید: «اگر نمی‌خواهید از انگشتان‌تان برای زدن کرم‌پودر استفاده کنید پیشنهاد می‌کنم از برس‌های مخصوص کرم‌پودر استفاده کنید.»

کرم چشم

مقدار مورد نیاز: به اندازه یک نخود

چگونه استفاده کنید: معمولا یکی از گران‌ترین کرم‌ها، کرم چشم است به همین دلیل احتمالا دوست ندارید خیلی زود تمام شود و مجبور باشید دوباره متحمل یک هزینه زیاد شوید. شما باید به اندازه یک نخود از کرم را بردارید، بعد به اندازه یک چهارم آن را زیر پلک چشم از بیرون به داخل بمالید.

دکتر مری لوپو، استاد کالج پزشکی تولان می‌گوید: «حرکت از سمت بیرون به گوشه داخلی چشم کمک می‌کند مایع‌های زیر پوست که باعث ایجاد پف زیر چشم می‌شوند، پخش شوند و در نتیجه پف ایجاد نشود اما هنگام کرم مالیدن روی پلک بالا باید عکس این جهت حرکت کنید یعنی یک چهارم دیگر از کرم را از گوشه داخلی بالای چشم تا استخوان زیر ابرو بمالید یعنی در واقع از داخل به بیرون حرکت کنید، همین دستورالعمل را با نیمه دیگر برای چشم دیگر استفاده کنید.»

ضد‌آفتاب

مقدار مورد نیاز: به اندازه ۳ دانه انگور برای تمام بدن

چگونه استفاده کنید: استفاده از کرم ضد‌آفتاب در تمام طول سال الزامی‌است چون اشعه‌های فرابنفش خورشید همیشه وجود دارند و مدام باید از پوست در برابر آن‌ها محافظت کرد به‌خصوص صورت و دست‌ها همیشه در معرض آفتاب هستند اما ما می‌خواهیم اینجا شما را با اصول کلی ضدآفتاب‌زدن آشنا کنیم که با توجه به موقعیت و فصل استفاده کنید مثلا اگر بخواهید تمام بدن‌تان را کرم ضدآفتاب بزنید، برای این کار باید پوست بدن را به ۳ بخش تقسیم کنید و برای هر قسمت حداقل به اندازه یک دانه انگور از مرطوب‌کننده استفاده کنید یعنی حبه انگور اول برای پاها، حبه انگور دوم برای بالا‌تنه و کمر و حبه انگور سوم برای دست‌ها، صورت و گردن بنابراین برای این فصل تنها استفاده از یک حبه انگور کرم کافی است البته اگر هم کمی‌بیشتر از این میزان استفاده کنید مشکلی ندارد و تنها مطمئن می‌شوید که پوست‌تان به‌خوبی در مقابل اشعه‌های آفتاب محافظت می‌شود. حواس‌تان باشد که هر ۲ساعت یک‌بار ضد‌آفتاب را تجدید کنید.

کرم‌های حالت‌دهنده مو

مقدار مورد نیاز: اگر موهایی ظریف و نازک دارید‌؛ یک سکه کوچک، اگر موهایی ضخیم دارید‌؛ به اندازه سکه‌ای بزرگ

چگونه استفاده کنید: کرم حالت‌دهنده مو معمولا موها را لیز و چسبناک می‌کنند و اگر بیش از حد استفاده شوند موجب می‌شوند موها چرب و کثیف به‌نظر برسند، این‌که چه میزان از این کرم‌ها را استفاده کنید کاملا وابسته به جنس و بافت موهای‌تان دارد، پیشنهاد می‌کنیم این کرم‌ها را اول روی کف دست بریزید و بعد روی موها پخش کنید. از دست‌های‌تان برای پخش کردن کرم روی تمام موها استفاده کنید؛ بهتر است کرم زدن را از ۵ سانتی ریشه‌ها شروع کنید، بعد موها را جمع کنید تا کرم، روی همه موها مالیده شود(به حالت دم‌اسبی موها را پایین ببندید) روی نوک موها نیز تمرکز خاصی داشته باشید تا پایین آن‌ها نیز به‌خوبی حالت بگیرند. اگر می‌خواهید از کرم روی موهای خشک استفاده کنید، کرم را بیشتر روی موهای بالایی بمالید تا حالت ‌آ‌ن‌ها بهتر خود را نشان دهد.

شامپو

مقدار مورد نیاز: برای موهای بلند؛ به اندازه یک بیسکویت نسبتا بزرگ و برای موهای کوتاه به اندازه یک شکلات گرد کوچک

چگونه استفاده کنید: خیلی‌ها هستند که دوست دارند شامپوی زیادی استفاده کنند ولی احتمالا کسانی که شامپو گران می‌خرند ترجیح می‌دهند دیرتر مجبور به خرید شامپوی نو شوند، اگر شما هم جزو این دسته هستید، پیشنهاد می‌کنیم نسبت به اندازه موهای‌تان به اندازه یک بیسکویت یا یک شکلات گرد شامپو کف دست‌های‌تان بریزید و بعد روی کف سر بمالید، بهتر است موها را روی سر جمع کنید تا تمام آن‌ها به شامپو آغشته شوند، شما باید بیشتر روی شستن کف سر تمرکز کنید تا ساقه موها چون بیشتر چربی‌ها و کثیفی‌ها روی ریشه موها تمرکز می‌کنند به همین دلیل احتیاج نیست مقدار زیادی شامپو روی نوک‌های ظریف و شکننده موها بمالید.

کرم‌های پوشاننده زیر چشم

مقدار مورد نیاز: به اندازه یک کپسول کوچک

چگونه استفاده کنید: حلقه‌های سیاه زیر چشم یکی از مشکلات رایجی است که افراد زیادی دچار آن هستند، یکی از راه‌حل‌ها برای کم رنگ کردن این حلقه‌های تیره استفاده از کرم‌های پوشاننده زیر چشم است اما لازم نیست در هر بار مصرف مقدار زیادی از این کرم‌ها را استفاده کنید چون ممکن است رنگ یکنواخت پوست‌تان از بین برود و کرم‌تان هم زود تمام شود، به اندازه یک کپسول کوچک می‌تواند کاملا این حلقه‌های سیاه را بپوشاند اما به ۲ طریق می‌توانید این کرم‌ها را استفاده کنید یکی این‌که به اندازه نصف یک کپسول کوچک روی انگشت‌تان بگذارید و بعد از سمت داخل چشم به بیرون روی پوست زیر چشم بمالید.

روش دیگر این‌که با استفاده از یک برس کوچک آهسته ۳ نقطه ریز روی پلک پایین بگذارید- یک نقطه در وسط، یک نقطه در گوشه داخلی و یک نقطه در گوشه خارجی- حالا می‌توانید این نقطه‌ها را با انگشت پخش کرده و روی پوست بمالید، بعد اگر دیدید جایی از زیر چشم آبی رنگ است (کبودی چشم)، یک نقطه دیگر از کرم روی آن بگذارید و بمالید. برای این‌که چهره طبیعی‌تر شود می‌توانید روی آن کمی‌هم پودر بزنید.

چه مقدار از خمیر دندان استفاده کنیم؟

لازم نیست مانند تبلیغات تلویزیونی مسواک را کاملا آغشته به خمیر دندان کنید. خمیر دندان به میزان زیاد می‌‌‌تواند مانعی برای مسواک زدن شما شود. تنها اضافه کردن خمیر دندان به اندازه یک نخود کافی است و می‌‌‌توانید با این مقدار به طور کامل دندان‌‌‌های خود را شست وشو دهید. نکته مهم در پاکیزگی دندان‌‌‌های شما نحوه صحیح و کامل مسواک زدن است.

اگر می‌خواهید دندان‌های سالم داشته باشید با صبر و حوصله پنج دقیقه مسواک بزنید و حواس‌تان باشد که همه قسمت‌های دندان‌ها را بشویید با خمیر دندان بیشتر نمی‌‌‌توانید، دندان‌‌‌های سفید تری داشته باشید. اگرچه خمیر دندان‌های کودکان فلوراید ندارند اما بهتر است با کاهش میزان خمیر دندان روی مسواک آنها از بلعیدن آن جلوگیری کنید؛ این مواد شیمیایی می‌توانند عوارضی برای کودکان داشته باشند.

فلوراید برای کودکان مضر است و حتی ممکن است باعث بروز مسمومیت هم شود. بنابراین همیشه به کودکان خود توصیه کنید تا خمیردندان کمتری را روی مسواک خود قرار دهند. فراموش نکنید که استفاده از خمیر دندان برای کودکان زیر دوسال ممنوع است و برای پاک کردن دندان‌‌‌های کودک‌‌‌تان تنها باید از مسواک انگشتی بدون خمیردندان استفاده کنید. برای کودکان بزرگ‌تر از دو سال هم می‌توانید از خمیردندان‌های طعم‌دار استفاده کنید.

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

منبع: برترین ها