دانستنی های ورزشیسبک زندگیورزش و تناسب اندام

کدام ورزش برای کدام بیماری؟

پیشگیری و درمان با طب ورزشی

تحقیقات پژوهشگران حاکی از آن است که داشتن تحرک و ورزش روزانه حدود 30 تا 45 دقیقه به مدت 5 بار درهفته مانع از بروز دست‌کم 30 نوع بیماری و یا مقابله با آنها و بهبود انواع امراض می‌شود.

 کمتر کسی است که از تاثیر ورزش و فعالیت‌های بدنی بر سلامت ناآگاه باشد. فعالیت‌ها و تمرین‌‌‌های جسمانی برای سلامتی تمامی‌افراد در تمام رده‌‌‌های مختلف سنی مهم هستند، حتی فعالیت‌‌‌های جسمی‌می‌تواند در بهبودی وضعیت افراد ضعیف و سالمند، بسیار تاثیرگذار باشد. فعالیت‌‌‌های جسمانی موجب کاهش مرگ و میر و بیماری‌‌‌های مزمن می‌شود.

انجام فعالیت‌‌‌های جسمانی به مدت۳۰ دقیقه در ۵ روز هفته و یا۲۰ دقیقه در۳ روز از هفته می‌تواند در سلامتی افراد تاثیر بسیار مهمی‌داشته باشد و موجب پیشگیری از بسیاری از بیماری‌ها شود. افراد در هر رده سنی و با هر جنسیتی از فعالیت‌‌‌های جسمانی فواید بسیاری خواهند برد. فعالیت‌‌‌های جسمانی منجر به کاهش مرگ و میر و جلوگیری از توسعه بیماری‌ها می‌شود.

ورزش در بیماران قلبی

بیماران قلبی که می‌خواهند با ورزش کردن سلامت خود را بازیابند، باید دقت کنند که بهترین ورزش پیاده‌روی نسبتاً تند است. ابتدا با 2 تا 3 دقیقه شروع کرده و سپس روزانه یک تا دو دقیقه به مدّت آن اضافه کنید تا به 30 تا 45 دقیقه در روز برسد.

شدت ورزش باید به حدی باشد که دچار احساس تنگی نفس، خستگی شدید و یا درد سینه و سرگیجه نشوند و در صورت بروز هر یک از حالات فوق بلافاصله ورزش را متوقف کرده و در صورت وجود درد سینه یک عدد قرص زیر زبانی نیترو گلیسیرین گذاشته به پزشک مراجعه کنند.

از انجام فعالیت بدنی و ورزش هایی که زور زدن زیاد لازم دارد و حرکت چندانی صورت نمی‌گیرد،‌ مثل: وزنه‌برداری، هل دادن ماشین، شنا رفتن، دمبل زدن و… جداً پرهیز کنند.

ورزش در بیماران دیابتی

بنا به توصیه پزشکان ورزش باید در برنامه روزانه یا هفتگی همه افراد گنجانده شود تا علاوه بر سلامت جسم و روح مانع از ابتلا افراد به بیماری به ویژه دیابت شود، همچنین با ورزش می‌توان دیابت را کنترل کرد.

محققان بنیاد بین المللی پیشگیری و کنترل دیابت معتقدند تمرینات ورزشی برای افراد دیابتی و حتی افرادی که در معرض خطر ابتلا به دیابت هستند بسیار مفید است، بطوریکه افراد در معرض خطر با تمرینات منظم ورزشی میتوانند از بروزدیابت تا حد زیادی جلوگیری کنند و در افراد مبتلا به دیابت انجام تمرینات ورزشی کمک زیادی به کنترل وزن، تعادل بهتر قند خون، کاهش نیاز به داروها و انسولین، متعادل نگه داشتن چربی خون و کاهش ابتلا به بیماری های قلبی و عروقیمی‌کند.

ورزش‌‌‌های مناسب برای دیابتی‌ها چیست؟

ورزش در درمان دیابت بسیار موثر است، زیرا نه تنها باعث پایین آوردن قند خون و کاهش مقاومت بدن به انسولین می‌شود، بلکه خطر بیماری‌‌‌های قلبی عروقی و نیاز به دارو در دیابت نوع 2 (دیابت غیر وابسته به انسولین) را کاهش می‌دهد.

برای جلوگیری از افت قند خون در افراد دیابتی، باید غذای بیشتری قبل از ورزش، در حین یا بعد از آن مصرف کرد و یا دوز انسولین را با افزایش فعالیت ورزشی کاهش داد.

افراد مبتلا به دیابت هیچ ممنوعیتی برای انجام ورزش‌‌‌های مختلف ندارند، اما برخی ورزش‌ها مثل یوگا، پیاده روی، تای چی، وزنه زدن زیر نظر مربی، دوچرخه و شناکردن برای آنان مفیدتر هست.

تنها نکته قابل توجه برای بیماران دیابتی قبل از انجام و انتخاب هر رشته ورزشی این است که با پزشک خود و پزشک متخصص ورزشی مشورت کنند.

ورزش و مبتلایان به کبد چرب

با توجه به اینکه چاقی و دیابت از عوامل بروز بیماری کبد چرب می‌شود، پس با انجام دادن ورزش می‌توان از عللی که خطر بروز بیماری کبد چرب را افزایش می‌دهد، جلوگیری کرد.در واقع بهترین روش و آسان ترین راه درمان کبد چرب حذف عوامل ایجادکننده بیماری است.

به عنوان مثال فرد چاقی که دچار کبد چرب شده است با انجام ورزش بصورت مستمر (دست کم 5 بار در هفته و هر بار 20 دقیقه پیاده روی یا دویدن آهسته)، و همچنین با اصلاح شیوه تغذیه از طریق یک رژیم غذایی سالم و متعادل، کم کالری و کم چرب می‌تواند اضافه وزنش را کاهش دهد و یا فرد دیابتی با کنترل دیابت خود که پیش از این اشاره شد که فرد دیابتی علاوه بر درمان دارویی توسط پزشک و رژیم غذایی با فعالیت های بدنی و ورزش منظم می‌تواند دیابت خود را کنترل کند و با کنترل این بیماری از بیماری کبد چرب نیز رهایی پیدامی‌کند.

دکترمهدی پزشکی مدرس متخصص گوارش در خصوص درمان بیماری کبد چرب معتقد است: این بیماری درمان دارویی و قطعی ندارد و تنها با ورزش می‌توان این بیماری را بهبود بخشید. این بیماران نیاز نیست که ورزش خاصی انجام دهند و فقط کافی است که فعالیت بدنی منظم و مستمر را برای درمان و کسب سلامتی در برنامه زندگی خود قرار دهند.

ورزش و بیماران مبتلا به آسم

از آنجایی که بیماران مبتلا به آسم در تنفس مشکل دارند، شاید نامعقول به نظر بیاید که برای درمان به ورزش بپردازند. اما اگر دچار آسم شده اید هرچه بیشتر ورزش کنید کمتر دچار حمله آسم خواهید شد. در اغلب موارد ورزش منظم سبب کاهش شدت حملات آسم می‌شود.بالا رفتن وزن تأثیر منفی روی وضعیت بیمارمی‌گذارد؛ زیرا سلول های چربی التهاب ایجادمی‌کنند.

پیشنهاد می‌شود این بیماران اگر تصمیم دارید بیرون منزل ورزش کنید سعی کنید در معرض تحریک کننده های محیطی مانند کپک، گرده، آلاینده و حتی هوای خیلی سرد که حمله آسم ایجادمی‌کند قرار نگیرید.

ورزش و مبتلایان به اضطراب

اضطراب:

اضطراب روزانه و نگرانی های کاری برای همه وجود دارد. اضطراب بالینی مزمن هم نوعی از اضطراب است از مسائلی مانند افسردگی نشأتمی‌گیرد. ورزش برای درمان اضطراب و افسردگی مفید است؛ زیرا با آزادسازی هورمون آندروفین احساس خوب ایجادمی‌کند و خلق و خوی افراد را بهبودمی‌بخشد.

افرادی که ورزشمی‌کنند، ۲۵ درصد کمتر دچار اضطرابمی‌شوند. بهترین ورزش برای مبتلایان به اضطراب مزمن، ورزش های آرام سازی (مدیتیشن) از جمله یوگا بهترین است زیرا سیستم عصبی را آراممی‌کند.

قاعدگی و علائم مربوط به یائسگی:

ورزش علائم قاعدگی و یائسگی را کاهشمی‌دهد. اغلب زنان در این دوران دچار اضطراب، تغییر خلق و خو و افسردگیمی‌شوند. ورزش علاوه بر عمل کردن به عنوان انرژی دهنده طبیعی و تقویت کننده خلق و خو، تغییرات هورمونی شایع در این دوران را از بینمی‌برد.

در زنان مسن تر، ورزشمی‌تواند باعث افزایش تراکم استخوانی شود که با بالا رفتن سن افتمی‌کند. ورزشمی‌تواند با بیماری قلبی عروقی و چاقی مفرط که ناشی از تغییر هورمونی در دوران یائسگی است مقابله کند.

بهترین ورزش:

برای زنان در دوران یائسگی، ترکیبی از ایروبیک و ورزش های مقاومتی و برای کاهش علایم قاعدگی ورزش ایروبیک کافی است.

تاثیرات ورزش در پیشگیری و درمان سرطان

تجارب فشارآور روانی، حالات عمیق تنشی و اضطرابی، ناکامی‌های شدید، افسردگی طولانی، محرومیت از خواب به طور مکرر، داغ دیدگی، سوگواری و سایر حالات هیجانی منفی می‌تواند موجب کاهش حساسیت دستگاه ایمن سازی بدن شده و شخص را در معرض انواع بیماریها و سرطان قرار دهد. ورزش باعت افزایش سیستم ایمنی بدن و در نتیجه مقاومت بدن به ایبتلا به انواع سرطان می‌شود.

ورزش‌‌‌های پیشنهادی برای بیماران سرطانی

الف:ورزش‌‌‌های با فشار متوسط

مانند: کوهنودری، پیاده روی، دوچرخه ثابت، یوگا، اسکی، شنا، اسکیت، تیروکمان، شکار، بسکتبال دو نفره، ماهیگیری و حتی کارهای روزمره خانگی مانند شستن ظرف‌ها و تمیز کردن خانه …

ب:ورزش‌‌‌های با فشار سنگین

مانند: ایروبیک، کاراته، جودو بوکس، اسکواش، دویدن، بالا رفتن از پله، هاکی، طناب زدن، فوتبال و راگبی …

امروزه نقش مثبت ورزش در پیشگیری و درمان سرطان‌‌‌های کولورکتال، سینه، رحم، تخمدان و پروستات به طور کامل شناخته شده است و پزشکان به افراد مبتلا به این نوع سرطان‌ها برنامه ورزشی ویژه تجویز می‌کنند.

درد و التهابات مفصلی و ورزش

استئوآرتریت، درد و التهاب در اطراف مفصل‌ها بر اثر فرسودگی غضروفی است که از مفصل‌ها محافظتمی‌کند اما نگذارید درد مانع ورزش شود؛ زیرا ورزش باعث کاهش وزنمی‌شود و وارد آمدن فشار روی مفصل های دردناک را کاهشمی‌دهد.

ورزش‌‌‌های مقاومتی، عضله های اطراف مفصل دردناک را تقویتمی‌کند تا فشار وارده روی عضله‌ها کمی‌کاهش یابد.

بهترین ورزش:

ورزش هایی مانند پیاده روی، شنا و ایروبیک در آب و با مشورت پزشکمی‌تواند مفید واقع شود.

به طور حتم این نمونه ای کوچک از دنیای فواید ورزش در درمان و پیشگیری از بیماری‌ها است که امیدوارم با مرور این مطالب و یادآوری فواید ورزش بیشتر به آن بپردازید و از فعالیت بدنی غافل نشوید.


منبع: باشگاه خبرنگاران جوان -طیبه خزاعلی

نوشته‌‌‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می‌کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه‌‌‌های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا