[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]مننژیت، بیماری التهابی و خطرناکی است که پرده‌‌‌های محافظتی مغز را آلوده می‌کند و در مواردی می‌تواند برای بیمار مرگ آفرین باشد.[/box] به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی‌پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛عجبی ندارد اگر چیزی درباره مننژیت نشنیده‌اید. از آن بیماری‌هایی نیست که در اطراف‌مان دیده باشیم. از آنهایی […]


[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]مننژیت، بیماری التهابی و خطرناکی است که پرده‌‌‌های محافظتی مغز را آلوده می‌کند و در مواردی می‌تواند برای بیمار مرگ آفرین باشد.[/box]

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی‌پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛عجبی ندارد اگر چیزی درباره مننژیت نشنیده‌اید. از آن بیماری‌هایی نیست که در اطراف‌مان دیده باشیم. از آنهایی که بیشتر انتظار داریم در کشورهای آفریقایی از آن بشنویم تا در کشورهای متمدن. یا از آن بیماری‌های باستانی که گویی مستقیما از سیاه‌چال‌های قرون وسطا در زمان سفر کرده و به زمان ما رسیده است.

می‌گویند بوعلی سینا با آن آشنا بوده است و در آن زمان مننژیت کم‌وبیش مترادف با مرگ بود اما حال با پیشرفت علم و ابزارهای تحقیقاتی و درمانی، زمزمه‌‌‌های بیماری مننژیت حتی در ایران و حتی برای کودکان به گوش می‌رسد. بیماریی که مغر را درگیر می‌کند و اگر به درمانش بی توجهی شود قهرش می‌گیرد و مرگ می‌آورد و حتی در مواردی می‌تواند مسری باشد.

بنابراین دانستن اطلاعاتی هرچند مختصر از این بیماری و اینکه چطور فردی را مبتلا می‌سازد اهمیت می‌یابد. درواقع در تعریفی ساده از پرده‌‌‌های مننژ و بیماری مننژیت باید گفته شود که مننژغشاء بسیار ظریفی است که محکم به سطح مغز چسبیده است و روی تمام شیارها وجود دارد. مننژها از سه غشاء تشکیل شده‌اند که همراه با مایع مغزی- نخاعی، مغز و نخاع (سیستم عصبی مرکزی) را احاطه کرده و از آن‌ها محافظت می‌کنند.

پس در حقیقت سرآغاز یک بیماری خطرآفرین و مرگ آور التهاب و عفونت همین پرده‌‌‌های محافظ است که به طور کلی سن و سال هم نمی‌شناسد.

سلامتی با یک التهاب به خطر می‌افتد

دکتر کیوان الچیان متخصص بیماری‌‌‌های داخلی در خصوص مننژیت گفت: مننژیت التهاب پرده‌‌‌های محافظ و پوشاننده مغز و نخاع است و می‌تواند به دلیل نزدیکی التهاب به مغز و نخاع، زندگی بیمار را به خطر اندازد؛ بنابراین این شرایط را تحت عنوان فوریت پزشکی دسته بندی می‌کنند.

دکتر محمدرضا معتمد متخصص مغز و اعصاب نیز در این باره بیان کرد: مننژیت یا همان عفونت پرده‌‌‌های اطراف مغز، بیماری مهم و خطرناکی است که حتما علائم آن باید مورد توجه قرار بگیرد. علل آن بیماری‌‌‌های عفونی و ویروسی و قارچ‌ها هستند و پرده‌‌‌های محافظ اطراف مغز در موارد نادر می‌توانند در زمینه بیماری‌‌‌های بدخیم و سرطان‌ها دچار التهاب یا آسیب شوند که اصطلاحا تحت عنوان مننژیت گفته می‌شود.

جلوی نفوذیان به مغز را بگیرید

الچیان عنوان کرد: هرعامل عفونی که بتواند از راه‌‌‌های ارتباطی مانند سینوس‌ها و خون (از طریق سیستم گردش خون) پرده‌‌‌های مغز را دچار التهاب کند درنتیجه مننژیت رخ می‌دهد. به طورمثال اگر مراحل درمانی سینوزیت و یا عفونت گوش کامل صورت نگیرد، عفونت می‌تواند از استخوان به راحتی بگذرد و سپس فرد به مننژیت مبتلا شود. یا حتی چرک گلو می‌تواند از طریق خون انتقال یابد و مننژیت را به ارمغان آورد. در مننژیت غیرمیکروبی هم ممکن است پرده‌‌‌های مغز به دنبال عفونت ویروسی مجاری تنفسی، ملتهب و درنهایت فرد به مننژیت مبتلا شود.

ضربه هایی که مننژیت می‌آورند

این متخصص مغز و اعصاب با اشاره به تروماها که می‌توانند دلیل مننژیت باشند، عنوان کرد: تروما یا ضربه به مغز به شرطی که در حدی باشد که به پرده‌‌‌های مننژ آسیب برساند می‌تواند یکی از دلایل ابتلا به مننژیت باشد. ضربه‌‌‌های معمولی که برای افراد پیش می‌آید این آسیب را نمی‌زنند اما اگر قدرت این ضربه‌ها در حد پاره کردن پرده‌‌‌های اطراف مغز باشد باعث انتشار عفونت و در نهایت مننژیت می‌شود.

ناجی از مرگ در همین نزدیکیست

این متخصص بیماری‌‌‌های داخلی درباره عوارض مننژیت اظهار داشت: درمننژیت افراد دچار تب بالا و به دنبال آن، گردن درد و دردهای پس سری می‌شوند یعنی گردنشان سفت شده و وقتی فرد را روی تخت می‌گذارند گردن نمی‌افتد و وقتی هم که او را بلند می‌کنند گردن و قسمت پشت بدن با هم بلند می‌شود. درصورت عدم درمان به موقع و کامل مننژیت اولین نتیجه آن مرگ است.

گاهی مننژیت در دوران کودکی عوارض عصبی ایجاد می‌کند که تا آخر عمر همراه فرد باقی می‌ماند. نابینایی و ناشنوایی از دیگر عوارض اقدامات درمانی دیرهنگام است بنابراین اقدام به موقع نجات دهنده خواهد بود.

وی افزود: با دیدن علائم تب، دردهای پس سری، حالت تهوع و استفراغ احتمال مننژیت و با گرفتن آب مایع نخاع و بررسی وجود باکتری، تشخیص کامل داده می‌شود چون وجود باکتری و ویروس حکایت از عفونت باکتریایی یا عفونت ویروسی می‌کند.

مننژیت مسری است؟

معتمد درباره مسری بودن مننژیت گفت: بعضی از انواع مننژیت باکتریایی مسری هستند. این باکتری‌ها عمدتا از طریق تبادل ترشحات تنفسی و گلو از شخصی به شخص دیگر انتقال می‌یابند. این می‌تواند از طریق سرفه، عطسه و بوسه اتفاق بیفتد. خوشبختانه هیچ کدام از باکتری‌هایی که باعث مننژیت می‌شوند، به اندازه عوامل سرماخوردگی و آنفلوآنزا مسری نیستند. از این گذشته، این باکتری‌ها با تماس‌های سطحی یا صرفا با تنفس در هوایی که بیمار مبتلا به مننژیت در آن بوده منتقل نمی‌شوند.

وی افزود: اگر در اطراف کسی باشید که مننژیت ویروسی دارد، شما هم ممکن است در خطر آلوده شدن به ویروسی باشید که او را بیمار کرده است. اما احتمال آنکه عوارض بیماری در شما به حدی برسد که مبتلا به مننژیت شوید، بسیار ضعیف است.

دکتر رفتن را پشت گوش نندازید

الچیان در خصوص ترس اکثریت مردم از کشیدن آب مایع نخاعی بیان کرد: بعضی مردم از کشیدن مایع آب نخاع می‌ترسند اما به دلیل تعویض و جابه جایی مرتب آب نخاع، کشیدن آن هیچ مشکلی را برای فرد ایجاد نمی‌کند.

دکتر معتمد ارتباط مستقیم با پزشک را برای درمان بسیار موثر و کمک کننده دانست وگفت: پشت گوش انداختن مراجعه به پزشک یا مراحل درمانی یک بیماری عفونی باعث می‌شود کنترل اختلال و عوارض از سوی پزشک و بیمار به خوبی صورت نگیرد مثلا تب طولانی بیش از سه روز افراد را دچارعوارضی می‌کند که پزشک و بیمار را برای تشخیص و درمان آن به زحمت می‌اندازد.

بیماری خطرناک اما قابل درمان

این متخصص مغز و اعصاب درپایان گفت: مننژیت ویروسی یک بیماری جدی است اما در افرادی که سیستم ایمنی سالمی‌برخوردار باشند به ندرت منجر به مرگ می‌شود. معمولا نشانه‌های آن ۷ تا ۱۰ روز طول می‌کشد و پس از آن بیمار کاملا بهبود می‌یابد. از سوی دیگر مننژیت باکتریایی می‌تواند فوق‌العاده خطرناک باشد و چنانچه فورا درمان نشود به معلولیت یا مرگ بینجامد.

در اغلب موارد نشانه‌های مننژیت ویروسی و باکتریایی مانند هم هستند و به همین دلیل با دیدن علائم هرچند کوچک باید به پزشک مراجعه کرد تا با تشخیص درست، بر اساس نوع عامل میکروب یا قارچ درمان‌‌‌های مناسب ارائه کند. خوشبختانه در اکثر موارد درمان بسیار موفقیت آمیز است.

در خیلی از موارد علام اولیه مننژیت با آنفولانزا اشتباه گرفته می‌شود. گرچه ممکن است ابتلا به مننژیت بیش از یک دوره ۲-۱ روزه برای نشان دادن علائم اولیه آن فرصت لازم داشته باشد، ولی گاهی این بیماری یک سیر برق آسا و سریعاً کشنده را پیدا می‌کند از این رو باید درمان حتی یک سرماخوردگی و بیماری عفونی کوچک، جدی تلقی شود و هر چه سریعتر درصدد اقدام برآمد تا از ابتلا به بیماری‌‌‌های بزرگ و خطرناکی همچون مننزیت در امان باشیم.

گزارش از محیامعصومی