[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]بارها دیده و شنیده ایم که برخی از خانم‌ها با وجود تمرین کردن، اما روند کاهش وزنشان متوقف می‌شود و در این روند به بن بست می‌رسند.[/box] به گزارش خبرنگار سایر حوزه‌‌‌های گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان بسیاری از بانوان با وجود رژیم غذایی صحیح و تمرینات ورزشی اما یا لاغر […]


[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]بارها دیده و شنیده ایم که برخی از خانم‌ها با وجود تمرین کردن، اما روند کاهش وزنشان متوقف می‌شود و در این روند به بن بست می‌رسند.[/box]
به گزارش خبرنگار سایر حوزه‌‌‌های گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان بسیاری از بانوان با وجود رژیم غذایی صحیح و تمرینات ورزشی اما یا لاغر نمی‌شوند و یا پس از مدتی دچار ایست در روند کاهش وزن می‌شوند. همچنین بسیاری از افراد کاهش وزن دارند اما به تناسب اندام نمی‌رسند. امکان دارد که شما سایزتان مناسب باشد، اما در صد چربی بدنتان زیاد باشد. این مواقع مشخص است که یک قسمتی از برنامه‌‌‌های کاهش وزن شما ایراد دارد.
اگر می‌خواهید تناسب ‌اندام داشته باشید ودر کنار آن احساس سلامت و قدرت کنید با ما همراه باشید تا اشکالات برنامه تناسب اندام شما را بررسی کنیم.

ایراد اول: ورزش هوازی باعث چربی سوزی می‌شود

وقتی صحبت از کاهش وزن می‌شود، خانم‌های بسیاری تصور می‌کنند برای کم کردن وزن باید مقدار زیادی تمرینات کاردیو (هوازی) انجام دهند. این یکی از متداول‌ترین باورهای اشتباهی است که باعث می‌شود به اهداف کاهش‌وزنتان دست پیدا نکنید.
بیشتر اوقات وقتی به باشگاه‌‌‌های ورزشی وارد می‌شود، تعدا زیادی از خانم‌ها روی تردمیل در حال دویدن هستند و تعدای بسیاری دیگر منتظر خالی شدند،تردمیل و سایر دستگاه‌‌‌های هوازی همانند دوچرخه و الپتیکال و در این میان سایر دستگاه‌‌‌های ورزشی که با وزنه کار می‌کنند و مخصوص بدنسازی هستند، خالی مانده است.جالب اینجاست که افرادی که مشغول کار با دستگاه‌‌‌های بدنسازی هستند،اکثر اوقات از تناسب اندام بهتری نسبت به افرادی که روی تردمیل تلاش می‌کنند، برخوردارند.
متاسفانه مدت زیادی است که ورزش‌های هوازی جزء اصلی تمرین بسیاری از خانم‌هاست.اکثر خانم‌ها فکر می‌کنند برای سوزاندن چربی، باید کالری بسوزانید و برای این کار، ورزش‌های هوازی بهترین انتخاب است. اما، دلایل مختلفی وجود دارد که نشان می‌دهد همیشه این روش جواب نمی‌دهد.
اولین اشکال این روش این است که ادامه دادن یک روند تمرینی صحیح نیست و بدنتان بالاخره به تمریناتتان عادت خواهد کرد. وقتی این اتفاق می‌افتد، متابولیسم شما کند شده و بدنتان شروع به ذخیره انرژی می‌کند.
دوم و نکته مهم این است که جلسات طولانی تمرین هوازی حجم عضلانی شما را می‌شکند. یعنی به زبان ساده باعث از دست دادن بافت عضلانی بدنتان می‌شود و در نهایت باعث شل شدن بدنتان می‌شود.

متابولیسم بیشتر با بدن عضلانی تر

داشتن حجم عضلانی اهمیت زیادی دارد زیرابدن برای حفظ عضلات به انرژی بیشتری نیاز دارد و درنتیجه حتی در زمان استراحت، کالری بیشتری خواهد سوزاند. هر چه بدن عضلانی تر باشد سوخت و ساز بدن بالاتر می‌رود. همچنین از حالت شل‌شدگی بدن جلوگیری می‌کند.
سومین مشکل تمرینات هوازی به تنهایی این است که، جلسات طولانی تمرین هوازی خسته‌کننده خواهند بود و ممکن است باعث شود دست از برنامه تمرینتان بکشید. برای حل این مشکل، می‌بایست سه تا چهار مرتبه در هفته، برای حفظ حجم عضلانی بدنتان تمرینات استقامتی انجام دهید. تمرینات هوازی را نیز باید به دو تا سه مرتبه در هفته محدود کنید.

ایراد دوم: چربی سوزی بیشتر با تمرینات هوازی طولانی مدت

متاسفانه بسیاری از خانم‌ها معتقدند تمرینات هوازی با شدت کم و برای مدت طولانی باعث افزایش چربی سوزی می‌شود و بدن به جای کربوهیدرات‌ها از سوزاندن چربی به عنوان سوخت استفاده کند. در صورتیکه این تصور غلط است زیرا جلسات تمرین هوازی طولانی مدت و با شدت کم در واقع تاثیر منفی بر رشد عضلانی داشته و همچنین به نسبت کالری بسیار کمی‌طی آن سوزانده می‌شود و در نتیجه بی اثر ترین نوع تمرینات هوازی جهت از دست دادن چربی هستند.
مطالعات بسیاری در دانشگاه‌‌‌های معتبر دنیا انجام شده، نشان می‌دهد که تمرینات هوازی کوتاه مدت اما با شدت بالا، هم باعث از دست رفتن میزان کمتر ماهیچه‌ها شده و هم میزان بیشتری کالری سوزانده و چربی از دست می‌دهید.
بنابراین به شما توصیه می‌کنم که برای تمرینات هوازی، ازتردمیل با سیستم اینتروال استفاده کرده و جلسات خود را بین بیست تا سی دقیقه تنظیم کنید تا نتیجه بهتری از تمرینات خود بگیرید.

ایراد سوم: تمرین با وزنه سبک و تکرار زیاد

متاسفانه این سبک تمرینی که وزنه زدن با وزنه سبک اما با تکرار بالا هست در بین بانوان بسیار رواج دارد که روش صد در صد غلطی است. در اکثر اوقات خانم‌هایی را در باشگاه می‌بینید که دمبل‌هایی سبک برداشته‌اند و تکرارهای زیادی را پشت سر هم انجام می‌دهند و وقتی تمرینشان تمام می‌شود به هیچ عنوان احساس خستگی نمی‌کنند.اولین اشکالی که به این روش وارد است، این است که افرادی که اینچنین تمرین می‌کنند به مفاصل خود آسیب می‌زنند.
همچنین استفاده از وزنه‌های سبک با تکرارهای زیاد می‌تواند استقامت عضلانی شما را بالا ببرد اما هیچ تاثیری در افزایش قدرت شما ندارد. برای بالا بردن قدرت عضلانی می‌بایست وزنه‌های سنگین‌تری را در تکرارهای کمتر استفاده کنید. باید روی عضله فشار بیاورید و بعد به آن استراحت دهید و موادغذایی لازم برای قوی‌تر شدن را برای آن فراهم کنید.
همانطور که پیش از این هم تاکید شد افزایش حجم عضلانی به دلایل مختلفی مفید است. اول اینکه احساس قدرت بیشتری خواهید کرد، متابولیسم شما در زمان استراحت بالاتر خواهد بود و اندامتان هم زیباتر به نظر خواهد رسید.
بهترین روش این است که وزنه‌ای را انتخاب کنید که به اندازه کافی سنگین باشد که بتوانید بین ۱۲ تا ۱۵ تکرار را به طور صحیح انجام دهید. وقتی تمام شد، باید احساس کنید که حتی یک تکرار دیگر هم نمی‌توانید انجام دهید. این کار را سه مرتبه برای هر حرکت انجام دهید و بین هر ست ۳۰ تا ۴۵ ثانیه استراحت داشته باشید. به طور حتم از تمرین کردن خود نتیجه بهتری خواهید گرفت.

ایراد چهارم: کاهش وزن بیشتر با تمرین بیشتر

یکی دیگر از ایرادهایی که در تمرین کردن برخی از بانوان مشاهده می‌شود، این است که فکر می‌کنند برای کم کردن وزن، هرچه بیشتر ورزش کنند، بهتر است. اما جالب است بدانید که این روش غلط است. نکته مهم اینجاست که عضلات در زمان استراحت رشد می‌کنند، نه وقتی که وزنه می‌زنید. اگر به بدنتان زمان کافی برای استراحت ندهید، قوی‌تر نخواهید شد و ممکن است علائمی‌از تمرین‌زدگی را در خود مشاهده کنید (مثل خستگی، بی‌اشتهایی، مشکل در خوابیدن). درمقابل، باید بین روزهای تمرین برای هر عضله بدنتان، ۴۸ ساعت استراحت در نظر بگیرید.. می‌توانید هر روز هفته تمرین کنید اما نباید روی یک عضله دو روز پشت سر هم کار کنید.
در نهایت باید بدانید در صورتیکه برنامه غذایی سالم و صحیحی برای کاهش وزن دارید و در کنار آن با وجود تمرین کردن به نتیجه دلخواه نمی‌رسید یکی از این ایرادات ذکر شده در روش تمرینی شما وجود دارد که باید رفع شود. بهترین روش برای لاغری و تناسب اندام تمرینات هوازی در کنار تمرینات بدنسازی (استفاده از دستگاه‌ها و وزنه زدن) است و کافی است که در تمرینات هوازی و وزنه نیز نکات مهم را رعایت کنید تا بهترین نتیجه را کسب کنید.

(طیبه خزاعلی)