اخبار روزفرهنگی

شب خواجه ابوالفضل رشیدالدین میبدی در دانشگاه میبد برگزار شد

یزد-ایرنا: ابوالفضل رشید الدین میبدی نویسنده و مفسر قرآن در نیمه اول قرن ششم است و مهمترین اثرش تفسیر کشف الاسرار و عده الابرار است که تفسیر بزرگ مشروحی است از قرآن که تألیف آن در اوایل سال ۵۲۰ هجری آغاز شد و چنانکه میبدی خود در آغاز کتاب گفته در حقیقت شرحی است بر تفسیری که استاد او خواجه عبدالله انصاری ترتیب داده بود.

به گزارش ایرنا، روزنامه نگار، نویسنده و سردبیر نشریه بخارا در حاشیه برگزاری این مراسم به ایرنا گفت: چند سال پیش در میبد کنگره ای در بزرگداشت رشید الدین میبدی برگزار شد و این برنامه نیز مانند آن کنگره در معرفی این عارف نامی‌که صاحب تفسیر بزرگ کشف الاسرار و عدهالابرار است در نظر گرفته شد.

علی دهباشی اضافه کرد: پرداختن به شخصیت وی نیاز به گذاشتن ده‌ها جلسه مفصل تر است و می طلبد که نسل جوانان با وارد شدن در این عرصه به موضوعات مطرح شده در کتاب‌‌‌های این عارف بزرگ بپردازند.

وی افزود: ایرانیان بزرگترین و مهمترین تقسیرها را بر قرآن مجید که مورد تکریم مسلمانان است نوشته اند، از بزرگترین این تفسیرها، تفسیر بزرگ کشف الاسرار و عدهالابرار رشید الدین است که با دارا بودن وجه عرفانی در دنیای امروزی با وجود قرائت‌‌‌های خشنی که از قرآن و اسلام نشان داده می‌شود چهره انسانی از قرآن را نشان می‌دهد.

مدیر گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه آزاد اسلامی‌تهران نیز اظهار داشت: تفسیر کشف الاسرار میبدی جزو کاملترین تفسیرهاست که جایگاه تصوف را به صورت هدفمند نشان داده است.

بهرام پروین گنابادی در ادامه گفت: رشید الدین میبدی با تیزهوشی و زیرکی خاصی که ویژگی مردمان مناطق بیابانی است با حرکتی هدفمند تفسیر خود را که مبتنی بر ذوق و عرفان است جزو مقبول ترین تفسیرها به همگان نشان داده است.

وی تصریح کرد: روشی که در تفسیر رشیدالدین به کار برده شد تثبیت کننده جریان عرفان اسلامی‌و تصوف است و این تفسیر را در بین تفاسیر بی نظیرترین تفسیر کرده است.

همچنین سید محمد حسینی استاد زبان و ادبیات عرب و استاد بازنشسته دانشگاه علامه طباطبایی، رشید الدین میبدی را فردی عالم و فاضل هم در ادب عربی و هم در فنون بلاغت و نیز تفسیر معرفی کرد که می‌توان در کتاب پر بار کشف الاسرار و عدهالابرار همه این خصوصیات را به روشنی دید.

وی افزود: میبدی از انگشت شمار مفسرانی است که تفسیر اشاعی بر قرآن مجید نوشت.

به گفته محقق میبدی ما یزدی‌ها و میبدی‌ها نسبت به سرمایه‌‌‌های فرهنگی و معنوی شهر و دیار خود غافل هستیم و خدمات شایسته ای در معرفی پیشینه فرهنگی خود انجام ندادیم اما وقتی کاری را شروع کنیم با سعی و تلاش به شایستگی انجام می‌دهیم.

سید عبدالعظیم پویا در ادامه گزارشی از برگزاری کنگره رشیدالدین ارائه کرد و افزود: به دنبال برگزاری کنگره بر طبق اسنادی که به دست آمد رشیدالدین در سال 562 هجری قمری در این خطه زندگی می‌کرد و قسمتی عمده از عمر خود را نیز در هرات نزد خواجه عبدالله انصاری شاگردی می‌کرده است.

شب خواجه رشیدالدین میبدی چهار صد و سی و هشتمین شب از شب‌‌‌های برگزار شده توسط مجله بخاراست که در ارتباط با شخصیت‌‌‌های فرهنگی، ادبی و تاریخی تا به حال در شهرهای اصفهان، شیراز، بابل، گناوه، کابل، برلین و… برگزار شده است.

کنگره بزرگداشت ابوالفضل رشید الدین میبدی در سال 1374 در میبد برگزار شد.

نوشته‌‌‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می‌کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه‌‌‌های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا