[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]مطالعات جدید نشان میدهد که آنتی بیوتیک‌های رایج، در برخی بیماران با عوارض جانبی مانند هذیان و تشنج همراه است.[/box] به گزارش ایرنا، مطالعه محققان با بررسی فعالیت الکتریکی مغز ۳۹۱ داوطلبی که داروهای آنتی بیوتیک مصرف می‌کردند، نشان می‌دهد حتی آنتی بیوتیک‌های رایجی که برای درمان عفونت‌های باکتریایی استفاده می‌شوند، […]


[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]مطالعات جدید نشان میدهد که آنتی بیوتیک‌های رایج، در برخی بیماران با عوارض جانبی مانند هذیان و تشنج همراه است.[/box]

به گزارش ایرنا، مطالعه محققان با بررسی فعالیت الکتریکی مغز ۳۹۱ داوطلبی که داروهای آنتی بیوتیک مصرف می‌کردند، نشان می‌دهد حتی آنتی بیوتیک‌های رایجی که برای درمان عفونت‌های باکتریایی استفاده می‌شوند، می‌توانند با عوارض جانبی مانند هذیان، توهم و تشنج همراه باشند.

هذیان معمولا با توهم و اضطراب همراه است و معمولا بر اثر مصرف دارو بوجود می‌آید. این مطالعه اولین باری است که به بررسی آنتی‌بیوتیک به عنوان یکی از عوامل تاثیرگذار در هذیان پرداخته است.

هذیان، معمولا مشکلات دیگر پزشکی به همراه دارد و مراقبت از سالمندان مبتلا به هذیان، بسیار دشوار و پرهزینه است بنابراین، احتمال هذیان پس از مصرف آنتی‌بیوتیک، پزشکان را در تجویز این دارو محتاط‌تر می‌کند.

محققان در این پژوهش، سه نوع مختلف هذیان مرتبط با مصرف آنتی‌بیوتیک را شناسایی کردند. نوع اول با تشنج همراه بود و اغلب با پنی سیلین‌ها و سفالوسپورین‌ها مرتبط بود. نوع دوم شامل علایم روان پریشی بود و با پروکئین، پنی سیلین‌ها، سولفونامیدها، ماکرولیدها و فلوروکینولون مرتبط بود و نوع سوم هذیان هم همراه با اختلال در هماهنگی عضلات است که با مترونیدازول همراه است.

محققان به پزشکان توصیه می‌کنند که به دلیل افزایش باکتری‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک و عوارض جانبی شناخته شده این گروه دارویی، در تجویز آن دقت کافی داشته باشند.

نتایج این تحقیقات در نشریه Neurology منتشر شده است.

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

منبع: همشهری آنلاین