ته چین از غذاهای لذیذ و پر طرفدار ما ایرونی هاست که به روش‌‌‌های متفاوتی تهیه می‌شود. مهمترین نکته ته چین وا نرفتن اون هست که با نکاتی که در این مطلب خدمتتون عرض می‌کنم می‌تونید یک ته چین خیلی خوب درست کنید. مواد لازم برای تهیه ته چین گوشت و بادمجان برنج ۳ پیمانه […]

ته چین از غذاهای لذیذ و پر طرفدار ما ایرونی هاست که به روش‌‌‌های متفاوتی تهیه می‌شود. مهمترین نکته ته چین وا نرفتن اون هست که با نکاتی که در این مطلب خدمتتون عرض می‌کنم می‌تونید یک ته چین خیلی خوب درست کنید.

مواد لازم برای تهیه ته چین گوشت و بادمجان

برنج ۳ پیمانه
ماست ۱ لیوان
زرده تخم مرغ ۳ عدد
زعفران دم کرده نصف استکان
بادمجان ۳ عدد متوسط
گوشت چرخ کرده ۳۰۰ گرم
رب گوجه ۲ قاشق
پیاز ۱ عدد
روغن نصف لیوان

روش تهیه ته چین گوشت و بادمجون

برای تهیه ته چین بهتره قبل از هر کاری بهتره که برنجتون رو خیس بدید. البته خیلی ضروری نیست و تنها باعث نتیجه بهتر کارتون میشه. بعد هم طبق توضیحاتی که در مطلب برنج دادم آبکش کنید. بهتره برنج رو کمی‌نپخته تر آبکش کنید که ته چین شل نشه. بادمجان‌ها رو حلقه حلقه کنید و نمک بزنید و بذارید کمی‌تیزآبش بره. بعد هم در روغن سرخ کنید. گوشت‌ها رو هم با پیاز تفت بدید و بهش رب اضافه کنید. نمک و فلفل و زردچوبه و دارچین هم بزنید.

من برای اینکه ته چین بهتری داشته باشم و آب ماست باعث شل شدن ته چینم نشه در زمانی که داشتم مواد میانی ته چین رو آماده میکردم٬ ماست رو در تنظیف گذاشتم تا کمی‌آبش بره. در نهایت بعد از حدود نیم ساعت چکیدن مثل این عکس شد.

من برای ته چین از زرده تخم مرغ استفاده کردم. البته وقتی خواستم زرده‌ها رو جدا کنم اجازه دادم مقدار کمی‌از سفیده هم همراه زرده بافی بمونه.

جالا ماست و تخم مرغ و زعفرون رو با هم مخلوط میکنیم و خوب هم میزنیم تا یکدست بشه. بعد هم تمام برنج رو بهشت اضافه میکنیم. یکی دو قاشق روغن هم به مخلوط برنج اضافه کردم.

حالا داخل قابلمه رو با روغن چرب کنید. کمی‌روغن هم کفش بریزید. مقداری از برنج رو کف قابلمه بریزید و روش رو با قاشق فشار بدید. بعد بادمجون‌ها رو روش میچینیم و مواد گوشت رو روی بادمجون‌ها میریزیم. مقداری برنج روی همش میریزیم و باز با قاشق فشار میدیم. مجددا یک لایه بادمجان و گوشت و بعد هم برنج باقی مونده رو بهش اضافه میکنیم.

اگه میخواید لایه‌‌‌های داخل ته چینتون پیدا نشه باید مواد میانی رو وسط تر بریزید تا وقتی روی برنج رو فشار میدید مواد از کناره‌‌‌های برنج خارج نشه.

انتهای کار رو با قاشق کاملا فشار میدیم. این کار باعث میشه بعد از پخت ته چینتون وا نره. بعد هم روی حرارت کم میذاریم تا خوب دم بکشه. من برای اینکه کاملا دم بشه و ته دیگ یک دست و خوشگلی داشته باشم روی شعله بزرگ گاز با حرارت کم گذاشتم و شعله پخش کن هم روش گذاشتم و حدود یک ساعت و ربع طول کشید که دم بکشه. شما با توجه به حرارت و قابلمه تون تنظیم کنید. چیزی بین ۴۰ دقیقه تا یک ساعت و نیم ممکنه زمان ببره.

ته چینتون وقتی حاضره که دورش کمی‌جمع بشه و وقتی قابلمه رو تکون میدید ته چینتون از دیواره‌ها به راحتی جدا بشه و تکون بخوره. اگه در عکس زیر هم خوب دقت کنید دور ته چین کمی‌جمع شده و از دیواره جدا شده.

نکات مهم برای وا نرفتن ته چین

-برای اینکه ته چینتون شل نشه و وا نره اولین چیزی که مهمه مقدار ماست هست. ماست رو باید به اندازه مصرف کنید. اگر ماستتون زیاد باشه ته چین شل میشه و اگر کم باشه دونه‌‌‌های برنج خوب به هم نمیچسبه.
-برنج رو هم باید نپحته تر آبکش کنید که در ترکیب با ماست و تخم مرغ شل نشه و وا نره.
-تعداد تخم مرغ هم مهمه. اگه تخم مرغتون کم باشه ممکنه ته چینتون وا بره. چون تخم مرغ به عنوان یه چسب عمل میکنه.
-اگه کف قابلمه چرب نباشه میتونه باعث چسبیدن ته چین به دیواره‌‌‌های قابلمه بشه و باعث خراب شدن کارتون بشه.
-بهتره برای ته چین از بهترین قابلمه نچسبی که دارید استفاده کنید. اگه قابلمه سرامیکی داشته باشید برای این کار خیلی بهتره.

تزیین ته چین

ته چینتون رو میتونید با انواع سبزیجات و ماست چکیده و خلال‌ها تزیین کنید. من بادمجونی رو ورقه طولی نازک سرخ کردم و باهاش گل درست کردم و دورش رو هم جعفری چیدم.

[padding right=”10%” left=”10%”][/padding]

منبع: سایت دو نفره