[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]آیا کمردرد می‌تواند به خاطر سنگ کلیه باشد؟[/box] مجله سیب سبز: شما دردی تیز و شدید را بین دنده‌ها و لگن احساس می‌کنید اما چون درد ناپایدار است و اصطلاحا «می‌گیرد و ول می‌کند»، ممکن است ابتدا آن را به حساب بلندکردن بارهای سنگین بگذارید. ولی شاید ماجرا چیزی فراتر از […]

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]آیا کمردرد می‌تواند به خاطر سنگ کلیه باشد؟[/box]

مجله سیب سبز: شما دردی تیز و شدید را بین دنده‌ها و لگن احساس می‌کنید اما چون درد ناپایدار است و اصطلاحا «می‌گیرد و ول می‌کند»، ممکن است ابتدا آن را به حساب بلندکردن بارهای سنگین بگذارید. ولی شاید ماجرا چیزی فراتر از بلند کردن یک هالتر در باشگاه یا برداشتن کیسه خرید سنگین باشد. تحقیقات نشان داده از هر ۱۰ نفر یک نفر می‌تواند مبتلا به سنگ کلیه باشد. اگر سنگ کلیه درمان نشود می‌تواند مسیر خروج ادرار را مسدود کند و باعث تورم کلیه شود. درد ممکن است چنان شدید باشد که بیمار را به مرحله جنون برساند. به همین دلیل از این درد با عنوان یکی از شاه‌دردهای علم پزشکی یاد می‌شود. هر کسی که این درد وحشتناک را تجربه کرده باشد حاضر است هر کاری بکند اما دیگر این درد سراغش نیاید.

اقدام فوری

اگر درد حالت راجعه دارد و مدام تکرار می‌شود یا این‌که درد به کشاله ران می‌‌رسد فورا به پزشک مراجعه کنید. درمان سنگ کلیه از خوردن دارو و مایعات تا جراحی متغیر و متفاوت است و به‌شدت بیماری ارتباط دارد. نتایج تحقیقات منتشر شده در ژورنال اخبار پزشکی امروز نشان می‌دهد، ۴۵‌دقیقه ورزش هوازی ۳ بار در هفته می‌تواند تشکیل سنگ و جابه‌جایی آن را به میزان قابل ملاحظه‌ای متوقف کند. در ضمن اگر می‌خواهید دچار سنگ کلیه نشوید باید در روز ۵/۲ لیتر آب بخورید. اگر هم حساب و کتاب مقدار آبی که می‌خورید برای‌تان سخت است یک راهنمایی مفید این‌که رنگ ادرار شما باید همیشه به رنگ آب یا زرد کم‌رنگ با حجم بالا و شفاف باشد. این علامت این است که شما مقدار کافی آب خورده‌اید. اگر رنگ ادرار زرد تیره و کم حجم و کدر است، یعنی مقدار آبی که به بدن شما رسیده کافی نبوده و باید این کمبود آب را جبران کنید.

منبع:  www.alodoctor.ir