خیاطیسبک زندگیهنر در خانه

یقه انگلیسی دو تکه

 

یقه انگلیسی.jpg-1

برای پیاده کردن یقه از الگوی پایه استفادهمی‌کنیم.
یک سانتیمتر از گوشه گردن داخلمی‌شویم، این یک سانتیمتر بستگی به این دارد که بخواهیم یقه از گردن فاصله داشته باشد، برای کت زنانه این میزان را از شانه داخلمی‌شویم و برای کت مردانه این میزان را از سرشان خارجمی‌شویم تا کاملا یقه روی گردن بخوابد.
برای بازی یقهمی‌توانیم تا کمر یا تا سینه میزان بازی را تعیین کنیم، اما نرمال آن 18 تا 22 سانتیمتر است که این میزان برای کت کم میباشد بهتر است آن را بیشتر کنیم.
از 1 سانتیمتر به بازی یقه وصلمی‌کنیم.

یقه انگلیسی
و از وسط این خط شکسته خطی حدود 6 الی 7 سانتمی‌کشیم یک سانت بالا و 1سانت پایین به صورت پنسمی‌بندیم تا از شل ایستادن یقه جلوگیری شود و
باعث زیبا تر شدن یقه شود.
وقتی پنس رامی‌بندیم کاغذ تامی‌شود دستمی‌کشیم و این تا خوردگی را تا آخر ادامهمی‌دهیم.

یقه انگلیسی.jpg-3
در این جا یقه انگلیسی سرخود رامی‌کشیم و با تغییراتی کهمی‌دهیم یقه انگلیسی دو تکه به دستمی‌آید.

یقه انگلیسی.jpg-4
از قسمت یقه در سرشانه یک سانت داخلمی‌شویم و با یک هلال باز به قسمت دال یقه وصلمی‌کنیم.
اگر هلال خیلی گرد باشد دوخت آن سخت تر است. بعد به اندازه یک سانتی که از سرشانه جلو داخل شدیم از سرشانه پشت هم داخلمی‌شویم تا دو سرشانه هم اندازه شود.
بعد یقه پشت را اندازهمی‌زنیم هر اندازه بود مثلا 8 سانت از یک سانت داخل شده یقه در سرشانه جلو بالا می‌رویم و بعد به قسمت بالای یقه که 1/5 سانت از آن بالا رفته بودیم برای اینکه یقه کشیدگی نداشته باشد، وصلمی‌کنیم بعد خط هلال رامی‌چینیم.

یقه انگلیسی.jpg-6
وقتی قسمت بالا را جدا کردیم حتما یک علامتمی‌گذاریم که در موقع دوخت دال مشخص باشد البته باید روی پارچه هم علامت گذاری شود.

یقه انگلیسی.jpg-7
بعد از جدا شدن یقه ما یک بالاتنه داریم که برای سجاف از قسمت بالا 5 الی 7 سانت داخلمی‌شویم و از قسمت پایین هم همین طور و به هم وصل میکنیم.
برای دوخت لایی چسب را به اندازه الگو درمی‌آوریم فقط 2 میلیمتر اضافه تر از الگو درمی‌آوریم و دوخت کاملا روی لایی چسب انجام میشود،  زاپاس‌ها لایی چسب ندارد.
لایی چسب را ابتدا با اتو بخار مرطوبمی‌کنیم و بعد با اطو خشک ملایم به پارچهمی‌چسبانیم اگر اتو داغ باشد لایی چسب جمعمی‌شود و پارچه از پشت حالت چروک پیدامی‌کند.
وقتی لایی چسب را چسباندیم، دور تا دور یک سانت زاپاسمی‌گذاریم و بعد برشمی‌زنیم یک لایه هم برای قسمت پشت درمی‌آوریم و از جایی که علامت زده بودیممی‌دوزیم.
بعد از این که دور تا دور یقه را دوختیم، اضافات آن را قیچی کردیم.
سرشانه های جلو و پشت را به هممی‌دوزیم و همیطور خط های پهلو را و برای قسمت پایین هم سجاف را به این شکل آمادهمی‌کنیم که لایی چسب را اندازه الگو درمی‌آوریم و روی پارچهمی‌چسبانیم. در قسمتی که داخل دوختمی‌رود زاپاسنمی‌خواهد همراه با لایی چسب سردوزمی‌شود.
بعد یقه را که اتو کرده ایم به بالاتنهمی‌دوزیم به این صورت که از جایی علامت گذاشته بودیم یقه رامی‌گذاریم و چون هلال است در موقع دوخت سوزن را در پارچه نگهمی‌داریم و تنها پایه چرخ را بالامی‌دهیم و دوخت را برمی گردانیم به این ترتیب این قسمت دوختهمی‌شود.
دوخت را تا گوشه گردن ادامهمی‌دهیم و بعا سجاف را میگذاریم و از قسمت دالمی‌دوزیم و آن قسمت هلال که قبلا دوخته بودیم دوباره با سجاف دوختمی‌شود
باید توجه داشته باشیم که سمتی که لایی چسب دارد به روی لباس باشد.
دوخت را تا گوشه گردنمی‌دوزیم بعد زاویه‌ها و زاپاس‌ها را قیچیمی‌کنیم زاپاس را در قسمت پایین باید به طرف سجاف بخوابانیم و یک دوخت روی زاپاس سجاف می کنیم تا زمانیکه سجاف را برمی گردانیم سجاف بیرون نکشد به این شکل سجاف راحت به پشت بازمی گردد.
تنها نکته ای که وجود دارد این این است که گوشه شانه را چرتمی‌زنیم به طوری که بالاتنه و یقه هم چرت بخورد بعد از جای چرت یک طرف یقه به بالاتنه دوختهمی‌شود و زاپاس‌ها به طرف داخل تامی‌خورد و قسمت رو به روی یقه طوری دوختهمی‌شود که قسمت پشت یقه هم تمیز درآید سجاف هم برمی گردد که یا به سرشانه سردوزمی‌زنیم و یا بستمی‌زنیم به این ترتیب یقه انگلیسی ما آماده است.
برای دکمه هم از انتهای شکستگی یقه شروع به دکمه گذاشتنمی‌کنیم.

گردآوری: سایه بونک

نوشته‌‌‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می‌کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه‌‌‌های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا