[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]فعالیت ورزشی در سالمندان علاوه بر اینکه موجب حفظ تحرک، استقامت و کاهش بروز بیماری‌ها می‌شود، باعث نشاط و ایجاد نیروی جوانی و همچنین برخورداری از یک زندگی سالم می‌شود.[/box] به گزارش خبرنگار سایر حوزه‌‌‌های گروه ورزش باشگاه خبرنگاران جوان، سالمندی دوره ای از زندگی است که فرد زمان بیشتری را […]


[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]فعالیت ورزشی در سالمندان علاوه بر اینکه موجب حفظ تحرک، استقامت و کاهش بروز بیماری‌ها می‌شود، باعث نشاط و ایجاد نیروی جوانی و همچنین برخورداری از یک زندگی سالم می‌شود.[/box]

به گزارش خبرنگار سایر حوزه‌‌‌های گروه ورزش باشگاه خبرنگاران جوان، سالمندی دوره ای از زندگی است که فرد زمان بیشتری را برای پرداختن به خود، خانواده و اوقات فراغت خود دارد. با این وجود فرد در این سن به بیماریهایی چون آرتریت (تورم مفصل)، بی اختیاری ادرار، فشار خون، بیماری‌‌‌های رماتیسمی، آرتروز، پارکینسون، آلزایمر و … بیشتر مبتلا می‌شود و در کل انرژی و نشاط جوانی در فرد از بین می‌رود، به همین دلیل سالمندان باید تلاش کنند که در این دوران تناسب اندام و سلامت خود را بیش از پیش مورد توجه قرار دهند.

در گزارش قبلی به اهمیت ورزش در این دوران پرداختیم در این گزارش ورزش‌‌‌های مفید و مضر در سالمندی را مورد بررسی قرار داده ایم.

ورزش در سالمندی و حفظ تعادل

ورزش مداوم، قدرت تعادل را در افراد میانسال که به ورم مفاصل یا زانو درد مبتلا هستند تقویت می‌کند. افتادن می‌تواند مسئله خطرناکی برای افراد میانسال و سالخورده باشد و ترس از آن باعث می‌شود افراد فعالیت‌‌‌های خود را محدود کنند.

تمرین‌‌‌های بدن سازی و قدرتی می‌تواند از افتادن شما جلوگیری کند. یوگا نیز می‌تواند قدرت تعادل شما را ارتقا بخشد و همچنین تمرینات خاص تعادلی که با استفاده از توپ‌‌‌های ورزشی انجام می‌گیرد.بر اساس تحقیقات انجام شده، هم تمرینات ایروبیک و هم بدن سازی، هر دو به تقویت تعادل بدن کمک می‌کند.

چگونگی شروع ورزش در سالمندی

قبل از هر ورزش، سالمندان باید به مدت ۵ دقیقه بدن خود را گرم کنند، آهسته راه رفتن و نرمش‌های سبک نیز برای گرم شدن و آماده شدن بدن برای انجام ورزش روزانه مناسب است. اگر سالمندی تا به حال ورزش نکرده است، بهتر است که آرام و آهسته ورزش کردن را آغاز کند و اکثرا با ورزش‌هایی آغاز کند که با انجام آن راحت‌تر است. آرام ورزش کردن سبب می‌شود که کمتر به خود آسیب بزند و در ابتدای کار مانع از دردهای عضلانی و مفصل می‌شود.

هرچند تغییرات دوران سالمندی، انجام دادن برخی از ورزشها را دراین دوران محدود می‌کند. همین امر سالمندان را به ورزش هایی مانند دویدن، پیاده روی سریع، ایروبیک و یوگا تشویق می‌کند.

پیاده روی برای سالمندان

پیاده‌روی یکی از مناسب‌ترین ورزش‌ها برای سالمندان است و همچنین یکی از بهترین ورزش‌ها برای شروع ورزش در بین سالمندان است. آنان می‌توانند با یک برنامه پیاده روی که به آرامی‌شروع شده و به طور تدریجی سرعت و مسافت آن افزایش می‌یابد، پس از مدتی توانایی‌‌‌های تنفسی خود را به حد یک فرد جوان برسانند. علاوه بر این پیاده روی به علت تحریک ماهیچه‌ها واستخوان‌ها سبب افزایش قدرت عضلانی و استخــوانی می‌شود.

قبــل از شروع پیاده روی با حرکـــات کششی عضلات را گرم کنید. سپس برای مدت۱۰ تا ۱۵دقیقه پیاده روی کنید. مدت پیاده روی را به تدریج افزایش دهید، تا حداکثر به یک ساعت در روز برسد. بهتر است پیاده روی را در دو نوبت صبح و عصر و هربار ۳۰ دقیقه انجام دهید. اگر توانایی انجام ۳۰ دقیقه پیاده روی مداوم را ندارید می‌توانید به جای آن ۳ پیاده روی ۱۰ دقیقه ای داشته باشید. برای پیاده روی مسیری هموار و و مکانی که هوای سالم دارد را انتخاب کنید. یک بطری آب همراه خود داشته باشید و در زمان پیاده روی حتما از آن بنوشید.

پیاده روی در دوران سالمندان به قدری مفید است که با یک برنامه مناسب با ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ وزن، ﺳﻦ و ﺳﻼﻣﺘﯽ ﺟﺴﻤﺎﻧﯽ فقط در ﺳﻪ ھﻔﺘﻪ ﭘﯿﺎده روی ﻣﻮﺟﺐ ﮐﺎھﺶ ﮐﻠﺴﺘﺮول ﺧﻮن ﻣﯽ ﺷﻮد.

توصیه‌‌‌های برای داشتن یک پیاده روی صحیح و لذت بخش

کفش‌‌‌های راحت، کاملاً اندازه و بنددار بپوشید، که پا را در خود نگهدارد و مانع تاثیر ضربه به پا شود. همچنین جوراب‌‌‌های ضخیم نخی که عرق پا را جذب وپاها را حفظ کند بپوشید.
لباس‌‌‌های راحت، سبک و متناسب با دمای هوا بپوشید. در تابستان لباس‌‌‌های با رنگ روشن بپوشید. و در زمستان به جای یک لباس ضخیم، چند لباس نازکتر بپوشید تا بتوانید به تدریج با گرم شدن بدن در حین پیاده روی، لباس‌‌‌های خود را کم کنید.
هنگام راه رفتن شانه‌های خود را عقب نگه دارید و عضلات خود را آزاد کنید. بگذارید دست‌ هایتان آزادانه در کنارتان تاب بخورند.

پیاده روی را با سرعت کم شروع کنید

مراقب باشید که زودتر از حد، زمان و مسافت پیاده‌روی خود را افزایش ندهید. مدت زمان پیاده روی و مسافتی که طی کرده اید را هر روز در تقویم خود یاد داشت کنید. هفته ای یک بار مدت زمان پیاده روی را افزایش دهید.

اگر برای مدت چند هفته به هر دلیلی پیاده‌روی نکردید، نباید با همان سرعت و قدرت گذشته شروع کنید. مدتی زمان لازم است تا بتوانید به حالت قبلی پیاده‌روی کنید.
دریک وضعیت متعادل و راحت راه بروید. سر را بالا نگه دارید، به جلو نگاه کنید نه به زمین. در هر قدم بازوها را آزادانه در کنار بدن حرکت دهید. بدن را کمی‌به جلو متمایل کنید. گام برداشتن را از مفصل ران و با گام بلند انجام دهید. روی پاشنه فرود آمده و با یک حرکت نرم به جلو بروید. از برداشتن گام‌‌‌های خیلی بلند خودداری کنید.

ورزش در هوای آلوده مضر است

اگر در حین پیاده روی دچار درد قفسه سینه، تنگی نفس و یا پا درد می‌شوید، سریع ورزش را قطع کرده و استراحت کنید و با پزشک مشورت نمایید.
سعی کنید زمان خاصی از هر روز را برای پیاده روی در نظر بگیرید که خسته و یا گرسنه نباشید و در صورت امکان با دوستانتان پیاده روی کنید.
در اواخر پیاده روی به تدریج قدم‌‌‌های خود را آهسته تر کنید. می‌توانید حرکات انعطاف پذیری را نیز انجام دهید و با این کار کم کم بدن خود را سرد کنید.

ایروبیک و تقویت کارکرد مغز سالمندان

در نشریه کوچران لایبراری متعلق به سازمان بین المللی کوچران که به ارزیابی تحقیقات پزشکی می‌پردازد نتایج تحقیقاتی در خصوص فواید ورزش ایروبیک در بین سالمندان به چاپ رسیده است.

در نتایج ذکر شده که دانشمندان هلندی دریافتند که انجام ورزشهای ایروبیک در افراد بالاتر از ۵۵ سال نه تنها سلامت جسمی‌آنان را تقویت می‌کند بلکه باعث تقویت توان مغزی آنان نیز می‌شود.این تأثیر مطلوب شامل تقویت حافظه، تمرکز و سایر توانایی‌‌‌های ذهنی می‌شود. در واقع انجام دادن تمرینات ورزشی ایروبیک نه تنها به حفظ سلامت قلب سالمندان کمک می‌کند بلکه در تقویت توان مغزی افراد سالمند نیز تأثیرات مطلوبی دارد.

این مطالعات روی ۶۷۰ فرد بالای ۵۵ سال صورت گرفته است. درنتایج این مطالعات آمده است که ورزش ایروبیک هر نوع فعالیتی مانند پیاده روی تند است که ضربان قلب را افزایش داده و باعث تقویت قلب به مرور زمان می‌شود. محققان همچنین دریافتند ورزش منظم، توان شناختی و مغزی افراد مسن را بهبود می‌بخشد.

تحقیقات ثابت کرده که این نوع ورزش برای قلب مزایای فراوانی دارد.این پژوهشگران تأکید کردند که نمی‌توان گفت هر نوع ورزشی این تأثیرات مثبت را بر سلامت مغزی انسان داشته باشد و در مطالعه اخیر فقط تأثیر ورزش‌‌‌های ایروبیک بر سلامت مغزی مشخص شده است.

بهبود سلامت قلبی عروقی می‌تواند با کاهش خطر بروز بیماریهای قلبی و سکته مغزی به عنوان عاملی برای حفاظت از مغز نیز عمل کند. بیماری‌‌‌های قلبی عروقی در عین حال به عنوان عاملی برای بروز مشکلاتی در کارکردهای ذهنی شناخته شده هستند.

قراردادن استپ‌‌‌های ایروبیکی وساختن زنجیره‌‌‌های منظم وقانونمند وهماهنگی ورزشکاران دراجرای درست وبموقع هر استپ برای حفظ نظم وهماهنگی سبب تمرکز بیشتر، یادآوری پی درپی تکنیکها وترتیب آنهاست که این ورزش را به تقویت کننده حافظه وبازی باذهن تبدیل کرده است.

همچنین این ورزش هوازی که باموزیک همراه است سبب افزایش هورمون شادی در سالمندان است و فردرا ازاسترس واضطراب دور کرده و به نشاط وآرامش ذهنی می‌برد.

یوگا و سالمندی

یوگا ورزشی است که با تواناییها و نیازهای بدنی فرد منطبق می‌گردد و افراد مبتدی، حتی خانم‌‌‌های باردار با در نظر گرفتن شرایط بدنی خود قادر به انجام آن هستند. یوگا برای جلوگیری و کنترل بیماریهای خاص که در سالمندان شیوع بیشتری دارد مفید است و فرد را قادر می‌سازد با درون خود ارتباط برقرار کند و این زمانی است که فرد خود را همان گونه که هست می‌پذیرد و این خود سبب ایجاد یک نگرش مثبت به زندگی در فرد می‌گردد.

یوگا ورزشی است که با تنظیم نیازها و تواناییهای فرد زمینه انجام دادن آن را برای همه افراد، حتی افراد بسیار سالمند فراهم می‌کند. این ورزش و دانش عظیم با رویکرد کل نگر خود، انسان را از همه جنبه‌ها رشد می‌دهد. یوگا به شما کمک می‌کند که بدنی متناسب تر، ذهنی آرام تر و روانی متمرکز تر داشته باشید.

یوگا همچنین در پیشگیری و مهار مشکلات و عوارض شایع جسمی‌و خلقی که در سنین سالمندی رخ می‌دهند موثر است. این ورزش به شما کمک می‌کند که بیشتر با خود در ارتباط باشید و با پذیرش و درک شرایطی که در آن قرار دارید رویکردی مثبت به زندگی داشته باشید.

تنها مسئله‌ای که باید به خاطر بسپارید این است که خودتان به تنهایی شروع (بدون مربی) به انجام تمرینات یوگا نکنید. هنرجویان یوگا به خصوص افراد مبتدی به علت تحلیل بافت‌ها و فرسودگی بدن در انجام حرکات یوگا، امکان دارد که محدودیت بیشتری داشته باشند و حرکات محدودتری از قبیل خم شدن آهسته به جلو یا راه رفتن آرام یوگا را در حد محدودتری انجام دهند.

فواید یوگا در سالمندان

با توجه به اهمیت حفظ تعادل در دوران سالمندی، یوگا به تعادل سالمندان کمک بسیاری می‌کند. همچنین آموزش یوگا به سالمندان سبب می‌شود که فرد بتواند پدیده‌‌‌های مربوط به این دوران را بهتر درک کند و خود نیز به هنگام بالا رفتن سن با این مسائل راحت تر مواجه شود. در طی آموزش یوگا به سالمندان، نشاط درونی اکثر آنان افزایش می‌یابد و این خود برای مربی و خانواده سالمند رضایت بخش است.

ورزش هایی که به سالمندان توصیه نمی‌شود

انتخاب ورزش مناسب در دوران سالمندی بسیار مهم است و خانواده و خود این افراد باید در انتخاب ورزش دقت کنند. برخی از این نکات را مورد بررسی قرار داده ایم.
-انجام ورزش‌های پربرخورد مانند فوتبال، دویدن سریع و یا ورزش‌های رزمی‌خشن در سالمندان توصیه نمی‌شود.
-ورزش‌های گروهی و ورزش‌هایی که بدون در نظر گرفتن شرایط جسمانی هر بیمار تجویز می‌شوند، ممکن است باعث تشدید بیماری‌ها و حتی ایجاد بیماری جدید شوند.درست است که ورش ایروبیک که جزو ورزش‌‌‌های مفید برای سالمندان بود نیز گروهی است اما مربی باید دقت کند تا هم تعداد نفرات در کلاس ایروبیک کم باشد تا بتواند به همه آنان توجه کافی داشته باشد و هم اینکه پیش از انجام دادن حرکات از مشکلات جسمی‌آنان به طور کامل باخبر باشد.
-ورزش‌هایی که در آن بیمار کمر و پشت را خم می‌کند و یا ورزش‌هایی که در آن بیمار عضلات پشت ساق و ران‌ها را کشش می‌دهد، ممکن است برای مبتلایان به تنگی کانال نخاعی مفید باشد، اما برای مبتلایان به پوکی استخوان مناسب نیستند. برعکس تقویت عضلات بازکننده پشتی برای مبتلایان به پوکی استخوان مفید است، اما درد و ناراحتی مبتلایان به تنگی کانال نخاعی را تشدید می‌کند.
با ورزش مناسب در دوران سالمندی و تغذیه صحیح این مرحله از زندگی خود را به شیرینی و در آرامش کامل سپری کنید.

(طیبه خزاعلی)