بسیاری از افراد هستند که در دنیای کسب و کار امروز در شبکه‌‌‌های اجتماعی مجازی به دنبال فرد متخصص یا خدمات خود هستند. به گزارش گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در عصر ارتباطات، شبکه‌‌‌های اجتماعی نقش عمده ای در زندگی انسان‌ها بازی می‌کنند. عضویت جهانی در شبکه هایی که وابستگی دولتی ندارند از جهاتی […]


بسیاری از افراد هستند که در دنیای کسب و کار امروز در شبکه‌‌‌های اجتماعی مجازی به دنبال فرد متخصص یا خدمات خود هستند.
به گزارش گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در عصر ارتباطات، شبکه‌‌‌های اجتماعی نقش عمده ای در زندگی انسان‌ها بازی می‌کنند. عضویت جهانی در شبکه هایی که وابستگی دولتی ندارند از جهاتی می‌تواند پرخطر و از جهات دیگر سودمند باشند.

بسیاری از کاربران، با عضو شدن در شبکه‌‌‌های اجتماعی مختلف، علاوه بر سرگرمی، اهدافی چون کسب و کار و علم آموزی دارند. اما در میان تمامی‌شبکه‌‌‌های اجتماعی، “لینکدین” بهترین ابزار برای کارهای حرفه ای و کسب کار شماست.لینکدین یک شبکه اجتماعی قدرتمند است که جنبه عملی آن نسبت به دیگر شبکه‌‌‌های اجتماعی می‌چربد. این روزها اکثر افراد در شبکه‌‌‌های اجتماعی مختلف به دنبال متخصص و یا خدمات مورد نظرشان هستند. پس با یک طراحی مناسب و مدیریت پروفایل لینکدین خود می‌توانید در حرفه تان شناخته شوید.

در واقع این شبکه اجتماعی لقب بزرگترین سوشال نتورک کسب و کار را به خود اختصاص داده است. در حال حاضر بیش از ۳۰۰ میلیون کاربر عضو لینکدین هستند.

اساس کار این شبکه اجتماعی ساختن یک پروفایل کاملا حرفه ای است که از آن پس به عنوان رزومه کاری شما در فضای مجازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.چگونگی بهره بردن از این شبکه اجتماعی بسیار حائز اهمیت است چه بسا افرادی که به علت استفاده ناشیانه از این شبکه اجتماعی به اعتبار و نام حرفه ای خود آسیب زده اند.

پیش از هرچیز یک پروفایل حرفه ای بسازید چون این پروفایل رزومه شما را نشان می‌دهد. سعی کنید کلیه اطلاعات تحصیلی، تخصص ها، تجارب و مهارت‌‌‌های خود را به طور درست و کامل در قسمت “edit your profile” کامل کنید. عکس مناسب فراموش نشود.

در هنگام نوشتن پروفایل سعی کنید یک خلاصه از مشخصات کلی خود بنویسید و نیز از تیتر استفاده کنید. این کار کمک می‌کند که شما حرفه ای تر به نظر برسید.

به منظور اینکه پروفایل شما هنگام سرچ در این وب سایت از دیگر پروفایل‌ها بالاتر بیایید و سریع تر پیدا شود، سعی کنید در خلاصه و تیترهای پروفایل خود از تگ‌ها و کلید واژه‌‌‌های کاربردی و کلیدی استفاده کنید.

یکی از مزایای این برنامه این است که به شما کمک می‌کند تا در حوزه فعالیت‌‌‌های تخصصی خود و مجموعه کارهایتان همیشه به روز باشید و در مرزهای دانش و علوم مرتبط قرار بگیرید.

اما باید هنگام استفاده از این برنامه چند نکته مهم را در نظر بگیرید چون شما با اسم و رسم شغلی و کسب و کارتان سروکار دارید و باید سعی کنید نامی‌درخشان از خود بر جای گذارید.

یکی از نشانه‌‌‌های حرفه ای بودن شما، چگونگی طرز استفاده از این شبکه اجتماعی است. برخورد شما در لینکدین سواد فرهنگی شما را نشان می‌دهد و در جذب مخاطب می‌تواند تاثیر بسزایی داشته باشد. این محیط، یک مکان عمومی‌اغست و چون صفحه شما شخصی است حق ندارید هرکاری دلتان می‌خواهد انجام دهید. باید به دیگران احترام بگذارید و از گذاشتن پست‌ها و مطالب بی ربط و نامناسب بپرهیزید.

مجید کثیری که یکی از افراد موفق در حوزه ارتباط سازی در این شبکه تجاری است می‌گوید: ” در محیط لینکدین، فضای عرف تجاری کشور حاکم است. فرهنگ این فضا مبتنی بر اصول حرفه ای است. مطالب شما در لینکدین و ارتباطات شما باید دقیقا نماینده روش شما در کسب و کار و تجارتتان باشد. در این فضا هدف فروش نیست بلکه ارتباط سازی است. در این فضا اصل بر احترام متقابل است، همان طور که به مشتری یا مدیر یا تامین کنندگانتان احترام می‌گذارید. فرهنگ این فضا با مسائل غیر کاری و حرفه ای بیگانه است. اصولا لینکدین به وجود آمده تا فضایی برای رشد و پیشرفت حرفه ای با استفاده از به اشتراک گذاری تجربیات کاری باشد، فضایی که به ایجاد هم افزایی شغلی و حرفه ای بینجامد.”

پس از گذاشتن مطالب غیرمرتبط، شخصی، تبلیغات مستقیم و غیر تخصصی بپرهیزید.

اگر سعی نکنید با قرار دادن یک محصول در پروفایل خود آن را بفروشید. با این کار فقط برند خود را خراب می‌کنید و باعث می‌شود دیگران شما را مخفی و یا Ignore کنند. برای اینکه بازاریابی موفقی داشته باشید بهتر است مطالبی را به اشتراک بگذارید که مخاطب شما را جذب کند و خواننده از خواندن آن مطالب استفاده کند.

گروه‌‌‌های تخصصی یا LinkedIn Groups می‌توانند به رشد شما در لینکدین کمک کنند. سعی کنید مطالب مرتبط را به اشتراک گذاشته و نظرات و مباحث افراد دیگر را نقد و بررسی کنید. هر یک از پست‌ها و کامنت‌‌‌های شما می‌تواند نشان گر میزان اطلاعات و توانایی‌‌‌های شما باشد که درهایت می‌تواند موجب دیده شدن پروفایل شما (profile view) و در نهایت جذب ارتباطات جدید شود.

در نهایت، این‌ها تنها بخشی از استراتژی هایی است که می‌توانید با به کار گیری آن‌ها یک تجارت آنلاین موفق داشته باشید. این شبکه اجتماعی مکانی است برای اثبات حرفه و تخصص شما پس سعی کنید حرفه ای رفتار کنید.

گزارش از شکوه نیروبخش