[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]عفونت‌های گوش را در فرزندان خود جدی بگیرند چراکه ممکن است عوارض غیرقابل جبرانی به همراه داشته باشد.[/box] عفونت‌های گوش می‌تواند دلایل مختلف داشته باشد،  فرزندان خانواده‌هایی که پدر یا مادر و یا هر‌دوی آنها سیگاری هستند، در معرض ابتلا به عفونت‌های گوش قرار دارند.  ترشحات چرکی داخل گوش، درد مداوم، […]

gosh-56 [box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]عفونت‌های گوش را در فرزندان خود جدی بگیرند چراکه ممکن است عوارض غیرقابل جبرانی به همراه داشته باشد.[/box]
عفونت‌های گوش می‌تواند دلایل مختلف داشته باشد،  فرزندان خانواده‌هایی که پدر یا مادر و یا هر‌دوی آنها سیگاری هستند، در معرض ابتلا به عفونت‌های گوش قرار دارند.  ترشحات چرکی داخل گوش، درد مداوم، وزوزگوش، سرگیجه و کاهش شنوایی از علائمی‌است که ارتباط حقیقی با سیستم شنوایی و تعادلی گوش دارد و مردم باید به محض در معرض قرارگرفتن این نشانه‌ها حتما به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنند تا مشکل بررسی و درمان انجام شود چراکه اگر دیر به پزشک مراجعه شود ممکن است درمان‌ها آنطور که باید موثر واقع نشود.

گوش ۲ وظیفه شنوایی و تعادل را به‌عهده دارد،  برای حفظ این دو وظیفه مهم ضروری است که افراد از گوش خود محافظت کنند. نباید برای تمیز کردن گوش وسواس داشت چرا که ممکن است به این طریق به گوش  آسیب برسد . در داخل کانال گوش سیستمی‌وجود دارد که گوش را خودبه‌خود تمیز می‌کند.

  باید سعی نماییم در معرض سر وصدای زیاد نیز قرار نگیریم  و افرادی که به‌دلیل شرایط کاری به‌طور مداوم در معرض سر وصدای زیاد قرر دارند باید در محل کار آنها استانداردهای لازم رعایت شود.د حداکثر زمانی که افراد در ۲۴ساعت می‌توانند در معرض صداهای با شدت ۸۵دسیبل قرار گیرند ۸ساعت است واگر شدت صوت افزایش یابد، مدت تماس باید کاهش یابد چرا که درصورت رعایت نکردن به‌تدریج سر و صدای زیاد روی سلول‌های عصبی گوش تأثیرات مخربی بر جا می‌گذارد و پس از مدتی فرد متوجه می‌شود که کم شنوا شده است.

در چنین شرایطی پزشک جز توصیه به استفاده از سمعک و انجام فعالیت‌های توانبخشی کاری نمی‌تواند انجام دهد به همین دلیل است که همواره  افراد به‌ویژه جوانان لازم است  از قرار دادن منبع صوت در نزدیک گوش جدا خودداری کنند چراکه درصورت رعایت نکردن این موارد با تمام تمهیداتی که توسط پزشکان انجام می‌شود امکان بازگشت به شرایط خوب بسیار کم است.

 در معرض سر‌وصدای زیاد قرار گرفتن را برای گوش مضراست و اگر منبع صوت از قبیل انواع هدفون و واکمن جلوی کانال گوش قرار بگیرد و یا افراد به‌طور مدام و با صدای بلند از این وسایل استفاده کنند، قطعا گوش آسیب خواهد دید.  هر اتفاقی که باعث شود فشار داخل کانال گوش افزایش یافته و باعث شود که پرده گوش پاره شود، مشکلات جبران ناپذیری را برای گوش ایجاد خواهد کرد.

اگر برای هر یک از نارسایی‌های مربوط به گوش، به پزشک متخصص گوش و حلق‌وبینی مراجعه می‌کنیم  حتما دوره درمان را کامل کنیم  و به محض کاهش درد و یا بهبود شنوایی، بلافاصله و بدون مشورت با پزشک معالج، درمان را رها نکنیم. برای  ارتباط اجتماعی مطلوب با محیط اجتماعی خود باید  از گوش خود محافظت کنیم.

منبع: همشهری آنلاین