بافتنیسبک زندگیهنر در خانه

مانتو یا جلیقۀ مستطیلی

این روزها الگوهای سادۀ مستطیلی شکل خیلی کاربرد داره ! این الگوها می تونه برای بافت جلیقه و مانتو هم مناسب باشه .

 

آنچه برای بافت این مانتو یا جلیقه مورد نیاز است 

۱- کاموا

تعداد کاموا به تناسب ضخامت کاموا بیشتر می شه .

اگه کاموا ظریفه و مدل پنسی یا کشباف بافته که اینطور بافت جونداری به نظر می یاد ؛ برای جلیقه باید حداقل ۵ کاموا و اگر کاموا ضخیمه باید تعداد بیشتری کاموا داشته باشی .

البته بهتره با کاموا فروش هم مشورت کنی .

۲- حداقل ۷ دکمه برای جلیقه و بین ۱۰ – ۱۲ دکمه برای مانتوی بی آستین .

۳ – میل دورۀ متناسب باکاموا .

 اندازه های  مورد نیاز

۱- دور باسن بزرگ

۲- اندازۀ زیر بغل چپ تا سر سینۀ چپ

۳ – اندازۀ زیر بغل راست تا سر سینۀ چپ

۴ – کارور پشت .

۵ – از گودی گردن تا سر زانو + ارتفاع یقه( که حداقل ۱۰ سانت باشه )

بلندی کلّ بافت خواهد بود . برای بلندی جلیقه هم تا خط باسن بزرگ.

۶ – برای مانتو بی آستین اندازۀ از زانو تا زیر بغل ( برای شروع حلقه آستین )

۷ – برای جلیقه اندازۀ از باسن بزرگ تا زیر بغل ( برای شروع حلقۀ آستین )

۸ – برای هر دو جلیقه و مانتو از زیر بغل تا سر شانه .( برای اتمام حلقه آستین )

محاسبۀ تعداد دونه های بافتنی متناسب با ضخامت کاموا 

برای نمونه ۱۰ دونه از کامواتون ببافین و چند سانت که شد دونه های پایین بافت رو سانت بگیرین تا متوجه بشین برای اندازۀ دور باسن باید چند دونه سر بگیرین . مثلاً اگر دور باسن ۹۰ سانتیمتره و ۱۰ دونه از بافت با کاموایِ شما  ۵ سانتی متر می شه ؛ باید چند دونه برای کلّ دو پیش و پشت دونه سر بگیریم ؟

باید به روش طرفین وسطین در ریاضی مسئله رو حل کنیم :

چند دونه ؟ = ۹۰ سانتی متر
ـــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــــ
۱۰ دونه = ۵ سانتی متر

باید ۹۰ به ۵ تقسیم بشه و به ۱۰ ضرب بشه که ۱۸۰ دونه می شه برای کلّ دو پیش و یک پشت با توجه به ضخامت کاموای شما . پس اگه دور باسن ۹۰ سانتی متر باشه و کاموای شما ۱۰ دونه اش ۳ سانتی متر بشه ؛ باید چند دونه سر گرفت ؟

چند دونه ؟ = ۹۰ سانتی متر
ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــــــــ
۱۰ دونه = ۳ سانتی متر

۹۰ تقسیم به ۳ و ضرب ۱۰ خواهد شد که می شه = ۳۰۰ دونه.

آموزش بافت جلیقه مستطیلی 

این مدل درز پهلو نداره و بعد از سر گرفتن کلّ دونه ها ی دو پیش و یک پشت ؛ بهتره که مدل پنسی یا کشباف یکی زیر و یکی رو یا هر مدل دیگری که پشت و روش یکی باشه ببافین تا پشت و روی لباس یکی باشه و برای برگردان یقه مشکلی پیش نیاد .

بافت رو شروع کنین و برای مانتو راست تا اندازۀ ( از زانو تا زیر بغل ) ببافین . البته برای جلیقه بعد ۳ رج اول در طرف راست باید جا دکمه بیاندازین . و هر ۱۰ سانت بافت هم یه جا دکمۀ دیگه لازم داره . برای جلیقه تاانتهای یقه ۷ جا دکمه بافته شده . اما برای مانتو بعد از حداقل ۲۵ سانتی متر از زانو که به طرف زیر بغل بافتین ؛ اولین جا دکمه رو می اندازین و بعد از اون هر ۱۰ سانت یک جا دکمۀ دیگه هم می اندازین تا انتهای یقه همینطور جا دکمه انداختن ادامه داره.

اگه میل بافتنی ظریفتر از نخ انتخاب بشه . بافت ظریفتر و راحت تر بالا خواهد آمد . اما نباید زیاد هم سفت بافی کنین .

وقتی که برای جلیقه اندازۀ از باسن بزرگ تا زیر بغل و برای مانتو اندازۀ از زانو تا زیر بغل بافتین ؛ باید کلّ دونه ها را به ۳ قسمت تقسیم کنید . اما این تقسیم بندی برابر نیست !!!

خوب به تصویر نگاه کنین . یکی از تکه های جلو کوچکتر از دیگریست ! در واقع پیش های این جلیقه روی خط ِ سینۀ چپ به روی هم آمده و دکمه می شن . ( البته شما به دلخواه می تونین دو پیش لباس را هم اندازه بگیرین .) بنابراین باید تعداد دونه های جلوی طرف راست که جا دکمه هم داره ، با توجه به سانتیمتر ( اندازۀ زیر بغل راست تا سر سینۀ چپ ) جدا بشه و اول اونا رو ببافیم و بعد در یک میل دورۀ مجزا نگه داریم ؛ یا به سنجاق های بزرگ دانه نگهدار بکشیم و یا با نخ و سوزن به نخ مجزایی بگیریم تا بعد از این ، از بافته شدن کنار گذاشته بشن . حالانخ ما سر ابتدای دونه های قسمت پشت لباس هست و باید با توجه به سانتیمتراندازۀ ( کارور پشت ) تعداد دونه های کارور پشت بافته بشه . سر نخ رو در انتهای دونه های کارور پشت نگه می داریم . حالا دونه های جلوی طرف چپ را هم با توجه به سانتیمتر ( اندازۀ زیر بغل چپ تا سر سینۀ چپ ) جدا می کنیم و باز از بافته شدن کنار گذاشته می شه .

اینطوری فقط قسمت کارور پشت داخل میل اصلی باقی مونده و سر نخ را هم برای بافته شدن باقی پشت لباس داره . بنابر این تکۀ پشت را می بافیم تا اندازه اش به سانتیمتر زیر بغل تا سر شانه ( برای اتمام حلقه آستین ) برسه . تصور کنین تکۀ پشت از ابتدا تا انتهای حلقه آستین پشت بافته شده و و حالا باید دونه هاشو از بافته شدن کنار بگذاریم و سر نخش رو هم با کمی اضافه قیچی کنیم و به سراغ یکی از تکه های جلو بریم وسر نخ را به اولین دونه اش گره بزنیم و به بافت ادامه بدیم تا حلقه آستین به اتمام برسه . باز ادامه سر نخ را قطع کرده و به اولین دونۀ تکۀ دیگر جلو گره بزنیم و به بافت ادامه بدیم تا اتمام حلقه آستینش .

حالا زیر بغل هر سه تکۀ پشت و جلوها هم اندازۀ هم شدن و با ادامۀ همین نخ باید الباقی بافت رو ادامه بدیم و اول پشت رو به این طرف جلو وصل و بدون فاصله ببافیم و بعد طرف دیگۀ جلو رو در ادامه اش ببافیم .

تا حداقل ۱۰ سانت دیگه که ارتفاع برگردان یقه خواهد بود به بافت ادامه می دیم . بعد یکسره دونه ها رو کور می کنیم و دکمه ها رو می دوزیم .

منبع : بافتنی های مامان اعظم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا