غلامرضا پهلوان شمسی – روانشناس بالینی: بیش از ۱۰۰۰ ویژگی انسان از قاعده وراثت بارز و وراثت غلبه ناقص پیروی می‌کنند. محققان با نقش گذاری ژنها از طریق آلل‌‌‌های نقش پذیر از برخی الگوهای ژنتیکی گیج کننده آگاه شدند. برای مثال، فرزندان در صورتی به احتمال زیاد به دیابت مبتلا می‌شوند که پدر آنها، نه […]


غلامرضا پهلوان شمسی – روانشناس بالینی: بیش از ۱۰۰۰ ویژگی انسان از قاعده وراثت بارز و وراثت غلبه ناقص پیروی می‌کنند. محققان با نقش گذاری ژنها از طریق آلل‌‌‌های نقش پذیر از برخی الگوهای ژنتیکی گیج کننده آگاه شدند. برای مثال، فرزندان در صورتی به احتمال زیاد به دیابت مبتلا می‌شوند که پدر آنها، نه مادرشان، به آن مبتلا باشد. وافراد مبتلا به آسم یا تب یونجه، مادری( نه پدر) دارند که خود به این بیماری مبتلاست.
نقش پذیری همچنین می‌تواند روی کروموزوم جنسی هم اثر بگذارد که نشانگان x شکننده(fragile x syndrome) که شایعترین علت ارثی عقب ماندگی ذهنی است، آن را آشکار می‌سازد. در این اختلال، تکرار نابهنجار زنجیره ای از بازهای DNA روی کروموزوم X یافت می‌شود که به ژن خاصی آسیب می‌رساند. X شکننده با ۲ تا ۳ درصد موارد اتیسم ارتباط داشته است. اتیسم اختلالی جدی است که معمولا در اوایل کودکی تشخیص داده می‌شود و از ویژگی‌‌‌های آن تعامل اجتماعی ضعیف، تاخیر در رشد زبان و ارتباط یا فقدان آنها، و رفتار حرکتی تکراری هستند. پژوهش نشان می‌دهد که این ژن معیوب در محل شکننده فقط زمانی نمایان می‌شود که ا زمادر به کودک انتقال یافته باشد.( ریس و دانت،۲۰۰۳)

جهش یا موتاسیون

نهفته است که تغییر در قسمتی از DNA است. جهش‌ها ممکن است خود انگیخته یا شانسی و در گامت‌ها ایجاد شود و یا ممکن است بصورت جهش تنی و در سلولهای طبیعی بدن رخ دهد. رویدادی که می‌تواند در هر لحظه ای از زندگی روی دهد.تعدادی از سرطانها من جمله سرطان ریه، روده، و پروستات یا بیماریهای دیگر مثل صرع و بیماری قلبی نیز به علت جهش تنی باشند.
در جهش خود انگیخته انواع تشعشعات یونیزه شده (پر انرژی) علت ثابت شده جهش هستند. زنانی که قبل از حاملگی مقادیر زیادی از این تشعشع را دریافت کرده اند، به احتمال بیشتری سقط جنین می‌کنند یا بچه‌‌‌های مبتلا به نقایص ارثی را به دنیا می‌آورند. میزان شیوع نا بهنجاری‌‌‌های ژنتیکی، مانند نقایص جسمانی و سرطان کودکی در کودکانی که پدران آنها در محل کار خود در معرض تشعشع قرار داشته اند نیز بالاتر است.
برخی از سلولهای بدن به راحتی با وجود رویدادهای راه انداز، جهش می‌کنند. این توضیح که چرا برخی از افراد در نتیجه سیگار کشیدن، قرار گرفتن در معرض مواد آلاینده، یا استرس روان شناختی، دچار بیماری‌‌‌های جدی می‌شوند در حالی که دیگران مبتلا نمی‌شوند.
جهش تنی نشان می‌دهد که هر یک از ما فقط یک تیپ ارثی دایمی‌نداریم، بلکه ساخت ژنتیکی هر سلول می‌تواند در طول زمان تغییر کند. جهش تنی با بالا رفتن سن افزایش می‌یابد، و احتمال مشارکت آن در بالا رفتن بیماری مرتبط با سن و خود فرایند پیری، بیشتر می‌شود.

پی نوشت:

غلبه ناقص نوعی وراثت است که به موجب آن هر دو آلل جلوه گر می‌شوند و به مرکب یا بینابین این دو منجر می‌شوند. به عنوان مثال افراد هتروزیگوس( دارای آلل‌‌‌های بارز و نهفته) در ارتفاعات بلند که دچار محرومیت اکسیژن می‌شوند دچار بیماری خفیف سلول داسی شکل خونی می‌شوند یعنی آلل نهفته آشکار می‌شود.