[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]لیلا ابراهیمی‌متولد اردیبهشت ماه ۱۳۵۸ است. او نخستین دونده زن ایرانی است که پس از انقلاب موفق به کسب مدال در مسابقات قهرمانی آسیا شده است.[/box] هفته نامه اوقات خوش – بابک نبی: لیلا ابراهیمی‌متولد اردیبهشت ماه ۱۳۵۸ است. او نخستین دونده زن ایرانی است که پس از انقلاب موفق به […]


[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]لیلا ابراهیمی‌متولد اردیبهشت ماه ۱۳۵۸ است. او نخستین دونده زن ایرانی است که پس از انقلاب موفق به کسب مدال در مسابقات قهرمانی آسیا شده است.[/box]
هفته نامه اوقات خوش – بابک نبی: لیلا ابراهیمی‌متولد اردیبهشت ماه ۱۳۵۸ است. او نخستین دونده زن ایرانی است که پس از انقلاب موفق به کسب مدال در مسابقات قهرمانی آسیا شده است. ابراهیمی‌رکورددار دوهای ۱۵۰۰ متر، ۳۰۰۰ متر بامانع و ۵۰۰۰ متر ایران است. او بسیار باانرژی بوده و سفرهای خارجی را بسیار دوست دارد.

ابراهیمی‌قبل از اینکه دونده شود نقاش بوده و چندین نمایشگاه نقاشی هم برگزار کرده است. دست پختش خوب است و غذاهای کبابی را بهتر از بقیه غذاها درست می‌کند. اهل بازی کردن است و از بازی هایی که پر از حرکت و انرژی باشد، لذت می‌برد. در ادامه گفت و گوی ما را با او بخوانید.

شما نخستین دونده زن ایرانی هستید که توانست بعد از انقلاب مدال آسیایی بگیرد، این اول بودن چه حس و انگیزه ای در شما ایجاد کرد؟

خیلی سال از این مدال که نخستین مدال گرفته شده در رشته دو و میدانی بانوان ایران در آسیاست می‌گذرد و این نخستین مدای بود که در رشته ۳۰۰۰ متر با مانع در آسیا به سدست آوردم، منتها در آن جا فکر و ذهن آدم درگیر مسابقات است که بتواند یک تورنمنت خوب داشته باشد و من تمام ذهنم درگیر این قضیه بود ولی وقتی به کشورمان برگشتم دیدم بازدهی بسیار خوبی در میان مردم، رسانه‌ها و… داشته است و این بازخورد مرا شگفت زده کرده و انگیزه بسیار زیادی در من ایجاد کرد.

شاید باید گفت نور امیدی در دلم بود برای مسابقات آتی که بتوانم با انگیزه و انرژی بهتر شروع کنم. مردم استقبال بسیار خوبی از من کردند، از من چه در رسانه‌ها و چه در مکان‌‌‌های عمومی‌و چه اماکن دیگر، از من حمایت فکری و معنوی به عمل آوردند. در آن مدت هم انگیزه بسیار زیادی در من ایجاد شد و از این جهت هم بسیار قدرتمند شده بودم و احساس بسیار خوبی داشتم.

در مسابقات وقتی به سمت خط پایان می‌دوید به چه موضوعی فکر می‌کنید؟

در مسابقات خارجی تمام حریفان قدرتمند هستند. کشورهای عربی مانند قطر و بحرین و… ورزشکاران کشورهای اتیوپی و کنیا را در رشته‌‌‌های استقامت خریداری کرده اند، بر همین اساس ما با کسانی می‌دویم که به طور مثال قهرمان المپیک هستند. بنابراین در آن لحظات تمرکز بسیار مهم و حیاتی است تا بتوانیم جزو گروه پیشتاز باشیم و رکوردی را از خود بر جای بگذاریم.

بیشترین مسافتی که تاکنون دویده اید چه قدر بوده است؟

در مسابقات ۱۰ هزار متر داخل پیست بوده است اما در خارج از پیست بیشتری مسافتی که دویده ام ۲۲ کیلومتر بوده است. در مسابقات نیمه ماراتن در قشم رد سن ۱۸ سالگی که بسیار سخت هم بود.

غیر از دو و میدانی چه ورزش‌‌‌های دیگری انجام می‌دهید؟

غیر از دو و میدانی بدنسازی با دستگاه و شنا انجام می‌دهم.

در حال حاضر چند ساعت در روز تمرین می‌کنید؟

روزی دو سه ساعت تمرین می‌کنم و در حدود ۵۰ کیلومتر در هفته می‌دوم.

مکان‌‌‌های مورد پسندتان برای تمرین و دویدن کجاست؟

پارک‌ها را بیشتر می‌پسندم. چرا که به دلیل فضای سبز و میزان اکسیژن مورد نظر برای دویدن بسیار مناسب است. در فضاهای باز در پارک طالقانی می‌دوم. قبل ترها در باشگاه انقلاب هم می‌دویدم اما چون مسیرش پرترافیک است اذیت می‌شوم و کمتر برای دویدن به آنجا می‌روم و پیش از آن هم یک زمان طولانی در پارک ملت می‌دویدم، اما در حال حاضر در پارک طالقانی می‌دوم.

اهل سفر رفتن هستید؟

بله مخصوصا سفرهای خارجی را خیلی دوست دارم.

آخرین سفرتان به کجا بوده؟

آخرین سفر داخلی ام به شمال و خارجی هم آخرین سفرم چند ماه پیش به دوبی بوده است.

اگر الان چمدان تان حاضر باشد و بخواهید سفر کنید، کجا را انتخاب می‌کنید؟

من سال پیش سفری به آمریکا داشتم که در آنجا شهری بود به نام یوتیکا که شبیه شهرهای شمالی ما بود. شهری بسیار آرام با جمعیتی بسیار کم که قسمتی از آن در مجاورت اقیانوس آرام قرار داشت. آنجا را خیلی دوست دارم و اگر فرصتی دست دهد دوست دارم دوباره به آنجا سفر کنم.

اهل سفر کمپی هم هستید؟

اگر همراه با گروه ورزشکاران باشد و اعضای تیم هم از انعطاف خوبی برخوردار باشند، بله این شکل از سفرها را هم دوست دارم.

برای سفر داخلی دوست دارید به کدام نقطه از کشور بروید؟

در سفرهای داخلی برایم فرقی نمی‌کند که به کجا سفر کنم. در کشور ما اماکن بسیار زیبایی وجود دارد که متاسفانه ما به آنها توجهی نداریم. اما در یک سفر مهم ترین مسئله بحث همسفرانم است. دوست دارم با کسانی همسفر شوم که بیشتر به من خوش بگذرد. چون ممکن است به جایی بسیار خوش آب و هوا سفر کنی اما گروهی همراهت باشند که سفرت را دلنشین نکنند و جوی را حاکم کنند که از سفر لذت نبری، بنابراین در سفر افرادی که همراهم هستند، از درجه اهمیت بالاتری برخوردار هستند.

آشپزی هم می‌کنید؟ دست پخت تان چطور است؟

بله فراوان، دست پختم بد نیست. زمانی که کوچک بودم مادرم در مدرسه تدریس می‌کرد و دستور پخت غذاها را می‌نوشت و به در یخچال می‌چسباند تا با استفاده از آن دستور پخت بتوانم غذا درست کنم.

غذای مورد علاقه تان چیست؟

چلوکباب را خیلی دوست دارم و اصولا غذاهای خورشتی را نمی‌خورم.

رستوران مورد علاقه تان کدام است؟

اصولا اهل رستوران رفتن نیستم اما اگر مهمان خارج از کشور داشته باشم، چون آنها معمولا چلوکباب‌‌‌های ایران را دوست دارند به اتفاق آنها به رستوران می‌روم و در میان رستوران‌ها البرز و شاندیز را خیلی دوست دارم.

دونده‌ها برنامه غذایی خاصی دارند؟

بله، هر کدام از رشته‌‌‌های دو و میدانی منوی غذای مخصوص خود را دارند. به طور مثال برنامه غذایی رشته‌‌‌های استقامت و سرعت زمین تا آسمان با هم متفاوت است. به طور کلی در برنامه غذایی ما باید سبزیجات و مواد طبیعی و قندی فراوانی باشد.

میانه تان با سینما رفتن چطور است؟

به فیلم دیدن علاقه بسیار زیادی دارم اما مایل هستم تا بیشتر در خانه تماشا کنم. اگر هم قرار باشد به سینما بروم دوست دارم در سینماهایی فیلم تماشا کنم که تجهیزاتش کامل باشد.

آخرین فیلمی‌که در سینما دیدید چه فیلمی‌بوده است؟

آخرین فیلمم را در سینمایی در آمریکا تماشا کردم که بسیار مجهز و پیشرفته بود. در آن سینما فیلم آکولایزر را دیدم.

هیجان انگیزترین کاری که در زندگی تان تجربه کرده اید، چه بوده است؟

زیاد اهل ریسک کردن نیستم اما کارهای هیجان انگیز زیاد انجام می‌دهم. به خصوص در حین رانندگی!

زمانی که مشغول کار و تمرین نیستید، وقت تان را به چه صورت سپری می‌کنید؟

کتاب می‌خوانم و یک سری کارهای هنری انجام می‌دهم مانند نقاشی و طراحی، چون من قبل از اینکه دونده شوم نقاشی می‌کردم و گالری نقاشی می‌گذاشتم.

اهل مد هستید؟

نه به آن صورت که هر چیزی که مد شود بروم سریع آن را بگیرم. ولی از لباس تمیز و شیک پوشیدن بسیار خوشم می‌آید مخصوصا لباس هایی را که با کیفیت و برند باشند، خیلی دوست دارم.

کدام برند مورد علاقه تان است؟

برند غیرورزشی مورد علاقه ام شنل CHANEL و برند مورد علاقه ورزشی ام سالامون Salomon است.

لباس و پوشش چقدر در کار یک دونده تاثیر دارد؟

فوق العاده زیاد. تجهیزات و لباس باکیفیت بسیار موثر است و من بیشترین درآمدی که از دو و میدانی داشته ام، به خاطر لباس‌‌‌های مناسبی بوده است که با آنها می‌دویدم.

اهل کتاب خواندن هم هستید؟

بله، اما بیشتر کتاب‌‌‌های حوزه فیزیولوژی و تغذیه را می‌خوانم.

به ما چه کتاب هایی را پیشنهاد می‌کنید؟

در حوزه روان شناسی کتاب‌‌‌های وین دایر را پیشنهاد می‌کنم که کتاب هایی بسیار روان و شفاف هستند. در حوزه رمان هم کتاب ده جلدی پاردایان‌ها نوشته میشل زواکو را پیشنهاد می‌کنم که فوق العاده زیباست.

وقتی دل تان می‌گیرد، چه کار می‌کنید؟

با توجه به استرس‌ها و فشارهای این روزگار همیشه یک بعد منفی در دل انسان‌ها هست و همیشه یک انرژی منفی به سراغ آدم می‌آید، من سعی می‌کنم در آن زمان‌ها در خانه نمانم و بیشتر وقتم را با خانواده بگذرانم.

چقدر اهل بازی کردن هستید و بازی مورد علاقه تان کدام است؟

بسیار اهل بازی هستم و پانتومیم بازی مورد علاقه ام است. بازی‌‌‌های دسته جمعی را خیلی دوست دارم، همچنین یک سری کارها هست که بر ترامپولین انجام می‌دهیم که آنها را هم خیلی دوست دارم. اصولا بازی هایی که فیزیکی هستند و انرژی لازم دارد، مورد پسندم هستند.

هدف بعدی تان در زندگی چیست؟

یکی از اهدافم این است که بتوانم از نظر علمی‌سطحم را در رشته ای که در آن فعلا هستم بالا ببرم و دوم اینکه بتوانم یک زندگی خوب تشکیل دهم.

چه حرف‌ها و پیشنهاداتی برای مخاطبان دارید؟

حقیقت این است که بیشتر انسان‌ها فکر می‌کنند که وقت و زمان همیشه هست و هیچ وقت در زندگی برنامه ریزی جدیدی ندارند و زندگی شان یکنواخت است. من از کودکی برای قهرمانی تلاش کردم و هر سال برنامه ریزی جدیدی انجام می‌دادم. عقیده دارم که هر بازه زمانی نیازمند برنامه ریزی جدید است.

این روند برای افراد موفق بسیار ضروری است چرا که وقتی از موفقیت هایشان اشباع می‌شوند بیشتر احساس خلا می‌کنند و باید برای خودشان برنامه ریزی جدیدی داشته باشند. بیشتر هنرمندان و ورزشکاران وقتی از روزهای اوج خود دور می‌شوند، حالت افسردگی به آنها دست می‌دهد و باید کارهای مختلفی چه از طریق ورزش و چه از طریق کارها هنری انجام دهند تا روحشان راضی شود و به سمت حس فرسودگی حرکت نکنند.

معتقدم تنها حرکتی که می‌تواند به انسان آرامش دهد و باعث شود که قلب سالمی‌داشته باشد ورزش کردن است. همه فکر می‌کنند زمان داریم اما زمان بسیار کوتاه است و انسان‌ها برای بهره برداری بهتر از زمان باید از لحظه لحظه وقت بهره برد.

منبع: برترین ها