خبر آنلاین: رزماری جانسون،از اعضای ارکسترملی ولزانگلیس در سن ۲۲ سالگی بر اثر یک تصادف دچار ضربه مغزی و معلولیت شد. حالا پس از گذشت ۲۷ سال با کمک فناوری او برای اولین بار توانسته است آهنگ بسازد و ساز مورد علاقه خود را بنوازد. رزماری جانسون که حالا ۵۰ ساله است در سال ۱۹۸۸ […]


خبر آنلاین: رزماری جانسون،از اعضای ارکسترملی ولزانگلیس در سن ۲۲ سالگی بر اثر یک تصادف دچار ضربه مغزی و معلولیت شد. حالا پس از گذشت ۲۷ سال با کمک فناوری او برای اولین بار توانسته است آهنگ بسازد و ساز مورد علاقه خود را بنوازد.

رزماری جانسون که حالا ۵۰ ساله است در سال ۱۹۸۸ بر اثر تصادف هفت ماه در کما به سر برد و توانایی صحبت کردن، حرکت و همچنین نواختن ویولن را از دست داد.

به گزارش دیلی‌تلگراف،اما نواختن دوباره سازش برای او همیشه به عنوان یک آرزو باقی ماند. پس از ۱۰ سال تلاش محققان دانشگاه پلیموت و بیمارستان سلطنتی لندن، قادر به ارتباط مغز این هنرمند به یک کامپیوتر و یک نرم افزار موسیقی شدند.

جانسون با استفاده از این روش روی رنگ‌‌‌های مختلف روی صفحه نمایش که نشانگر نت‌‌‌های موسیقی هستند تمرکز می‌کند تا آهنگ مورد نظر خود را بسازد و بنوازد. همچنین نوازندگان ارکستر می‌توانند او را در اجرای قطعه‌ای که ساخته از روی صفحه‌های کامپیوتر همراهی کنند. در این روش با استفاده از یک کلاه مجهز به حسگرهای EEG، سیگنال‌‌‌های الکتریکی مغز دریافت می‌شوند و بر کوارتت زهی منطبق می‌شود. کوارتت زهی به قطعه موسیقی نوشته شده برای سازهای زهی گفته می‌شود.

مادر خانم جانسون که اکنون ۸۰ سال سن دارد و در تمام این مدت مهمترین حامی‌فرزند خود بوده معتقد است که این فناوری امید را بار دیگر در فرزندش زنده کرده است.