همشهری دو – حجت‌الاسلام دکتر مهدی نخاولی: هر‌ماه چقدر مطالعه می‌کنیم؟ لطفا نگویید این سوال کلیشه‌ای است. چرا که یکی از مهم‌ترین ابزار‌های رشد و تعالی انسان‌ها، مطالعه است. مطالعه باید برای مطالبه باشد نه اهداف دیگر؛ مطالبه برای رشد روحی و شخصیتی انسان. مطالعه‌‌ای نه برای امتحان، نه برای کنکور، نه برای قبول شدن […]

همشهری دو – حجت‌الاسلام دکتر مهدی نخاولی: هر‌ماه چقدر مطالعه می‌کنیم؟ لطفا نگویید این سوال کلیشه‌ای است. چرا که یکی از مهم‌ترین ابزار‌های رشد و تعالی انسان‌ها، مطالعه است.
مطالعه باید برای مطالبه باشد نه اهداف دیگر؛ مطالبه برای رشد روحی و شخصیتی انسان. مطالعه‌‌ای نه برای امتحان، نه برای کنکور، نه برای قبول شدن در موسسه‌‌ای، نه حتی برای افزایش علم، چراکه این هدف هم، ناقص و غلط است. عده‌ای به‌طور قهری و اجباری، همچون بعضی طلبه‌ها، دانشجویان و اساتید، مطالعه‌کردن‌شان برای درس پس دادن به دیگران است. مطالعه‌‌ای که برای پس دادن به دیگران چه در زمینه‌ شیمی‌و مهندسی و چه درباره فقه و اصول باشد، مربوط به حوزه کار و اجباری است. اینگونه مطالعه‌ها خیلی کم روی تکامل نفس و تعالی روح آدمی‌تأثیر می‌گذارند. این دست مطالعه‌ها ارزش چندانی ندارند.

هر کسی کاری دارد. کار یک نفر بیل زدن، دیگری مغازه‌داری و کار برخی نیز مطالعه است. این مطالعه برای رشد و تعالی نیست؛ درحالی‌که این امر که یک فرد برای تکامل نفس خود، چه مقدار مطالعه می‌کند، مهم است. در مطالعه‌ برای درس پس دادن به دیگران، انسان مانند لوله‌ای است که از این طرف، آب می‌‌گیرد و از آن طرف، بیرون می‌‌دهد. مانند تحویل‌دار بانک که روزانه ۱۰۰میلیارد یا بیشتر پول در دست دارد ولی قرض او سر جای خودش است و اینچنین پولی، دردی از او دوا نخواهد کرد چون آخر وقت اداری باید همه را تحویل صندوق بانک بدهد.

زندگی کردن به شکل باری به هر جهت فایده‌ای ندارد. برای جلوگیری از زندگی بی‌هدف باید خود از خود حساب بکشیم. اصلا در زندگی، لازم است انسان خود را مرتبا مورد محاسبه قرار دهد و یکی از اموری که محاسبه‌ آن حیاتی است، محاسبه میزان رشد معرفتی و علمی‌ماست. حال می‌توان با سنجش میزان مطالعه، رشد خود را محاسبه کرد. اینکه از ۶‌ماه قبل تاکنون، چه فرقی کرده‌ و چه مقدار اطلاعات کسب کرده‌ایم، امری مهم است که باید مورد توجه و بررسی قرار بگیرد. ممکن است ماهی۲۰۰-۱۰۰هزار تومان پول خوردوخوراک و ۱۰۰هزار تومان پول آب، برق و تلفن بدهیم حساب و کتاب اینها در مشت‌مان است ولی آیا حساب و کتابی هم برای کتاب خریدن داریم؟