اجتماعیاخبار روزخانوادههمسران

رضایت زوجین از هم مهمترین عامل احساس رضایت داشتن فرزندان از زندگی است

بام میبد : سمیه ذوالفقاری کارشناس ارشد مشاوره در کارگاه فرزند پروری که با حضور بانوان ادارات در سالن آمفی تئاتر فرمانداری میبد برگزار شد ، سه مسئله را در مبحث فرزند پروری مهم دانست که باید مورد توجه قرار گیرد و در ادامه افزود : زن و شو هر در ابتدا و مهمتر از همه چیز باید بدانند ، چقدر از وجود یگدیگر راضی هستند ، زیرا هرچه از وجود هم رضایت بیشتری داشته باشند ، می توانند آن حس را به فرزند خود نیز منتقل نمایند.

وی گفت : مسئله دوم و مهم ، توافق بین زن و شوهر برای شیوه ها و ضوابط تربیت و فرزند پروری می باشد ، مسئله سوم نیز در ارتباط با وجود یک مرد در خانواده به عنوان همسر و پدر هست که تا چه اندازه می تواند برای خانواده اش وقت بگذارد.

کارشناس ارشد مشاوره ضمن ایراد صحبتهایی در مورد مسئله مهم رضایت زوجین از هم ، بیان کرد : تعارض ها مهمترین مسئله ای هستند که بین زوجین وجود دارد ، بعضی قابل حل هستند و بعضی قابل حل نیستند.

وی افزود : ۶۹ درصد تعارض ها حل شدنی نیستند به خاطر وجود چهار دلیل تفاوتهای شخصیتی ، تفاوتهای تربیتی ، تفاوتهای جنسیتی و نیز وجود یکسری ارزشها ، نیازها و باورها که هرکدام از ما داریم.

ذوالفقاری گفت : زوجین در ارتباط با این تفاوتها در اوایل زندگی به هم برجسب هایی را می زنند که در شان هیچکدام از آنها نیست و در ادامه زندگی با مدیریت یا با کم کردن تعارض ها کمی به نزدیک می شوند و یا اینکه بی خیال هم می شوند.

وی برای مدیریت تعارض ها،  دو روش مدیریتی برشمرد که یکی از آنها بحث و مشاجره و برجسب زدن هست و روش مدیریتی دیگر مصالحه کردن است.

کارشناس ارشد مشاوره در ادامه با برشمردن سه روش ارتباطی کلمات ، لحن و ربان گفت : ما با این سه روش اسبهای ارتباطی خود را که شامل تحقیر ، مسخره کردن ، سرزنش کردن همسر ، انتقاد از او و همچنین مقایسه کردن او با دیگران و قهر کردن می باشد ، مورد استفاده قرار می دهیم و این امر باعث می شود ، ما به بی تفاوتی از هم نزدیک شویم.

وی افزود : بی تفاوتی در قالب زبان بدن نیز ما را به طلاق عاطفی نزدیک می کند.

ذوالفقاری گفت : ما به جای شروع تند و خشن می توانیم نگرانی خود را نسبت به مسئله ای نشان ، نه اینکه به عصبی بودن متهم شویم ، به جای استفاده از اسبهای ارتباطی ، می توانیم بیان عاطفی را به کار بریم ، به جای بیان خاطرات بد گذشته می توانیم احساس خود را از آنچه به تازگی افتاده ، بیان کنیم و دلخوری خود را نشان دهیم و به جای بیان خواسته های خود باید به فرد مقابل خود بفهمانیم که چرا ناراحت شده ایم .

وی در پایان به رعایت نسبت پنج به یک اشاره کرد که در ارتباط با آن زن و شوهر هر کدام مسئولیت دارند به ازای هر خاطره بد ، پنج خاطره شیرین برای خود به وجود آورند تا به ترمیم رابطه خود کمک نمایند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا