مدیریت بیمارستان امام جعفر صادق (ع) میبد:  هدف ما در بیمارستان درمان با بالاترین کیفیت در کمترین زمان و با کمترین هزینه همراه با رضایت کامل بیماران می‌باشد.

بام میبد: همزمان با روز اهدای عضو ذبیح الله برجسته مدیر بیمارستان امام جعفر صادق (ع) میبد میهمان برنامه رادیو پارک شد تا به سوالات تا به سولات مخاطبان این برنامه در خصوص اهدای عضو و مسائل مرتبط با بیمارستان امام جعفر صادق (ع) پاسخ گوید.

ذبیح الله برجسته فیروزآبادی مدیریت بیمارستان امام جعفرصادق (ع) میبد با مدرک کارشناسی فیزیوتراپی و ۲۵ سال سابقه کار در سال ۱۳۸۰ در بیمارستان امام جعفر صادق (ع) میبد شروع به فعالیت نمود.

وی همچنین عضو هیئت مدیره سازمان نظام پزشکی میبد نیز می‌باشد.

ذبیح الله برجسته فیروزآبادی مدیریت بیمارستان امام جعفرصادق (ع) میبد در پاسخ به اولین سوال مرتضی جلیلیان مجری، تهیه کننده و کارگردان رادیو پارک میبد در خصوص تهیه کارت اهدای عضو گفت: گرفتن کارت اهدای عضو تا حدود سال ۱۳۸۰ به صورت حضوری بود که افراد به مرکز بیماریهای خاص مراجعه می‌کردند و برای آنها کارت صادر می‌شد،  اما از سال ۱۳۸۰ به بعد افراد جهت ثبت نام برای اهدای با وارد شدن به سایت www.ehda.center.ir به این امر اقدام می‌نمایند.

مدیر بیمارستان امام جعفر صادق (ع) میبد در ادامه عنوان نمود: افراد برای مراجعه حضوری جهت ثبت نام اهدای عضو در میبد می‌توانند به درمانگاه تخصصی بیمارستان بیمارستان امام جعفر صادق (ع) آقای قاسمی‌پور مراجعه نمایند و با ارائه شناسنامه و کارت ملی به ثبت نام بپردازند.

وی در خصوص آمار اهدای عضو در میبد اظهار نمود: تا زمانی که تشکیل پرونده به صورت فیزیکی بود، تا سال ۱۳۸۶ نزدیک به ۶۰۰ نفر کارت اهدای عضو دریافت نموده بودند و از سال ۸۶ با شروع ثبت نام غیر حضوری تنها از طریق سایت اهدای عضو می‌توان آمار دریافت کرد که این سایت هم آمار کلی ارائه می‌دهد، اما درمجموع تقریبا استقبال افراد در میبد برای اهدای عضو در سطح بسیار عالی می‌باشد با توجه به اینکه افراد زیادی به صورت حضوری جهت این امر به بیمارستان مراجعه می‌کنند که ما آنها را به سایت ارجاع می‌دهیم.

برجسته آمار اهدای عضو در سال ۹۶ در میبد را سه مورد اعلام نمود  که هر سه مصدوم مرگ مغزی بودند و با رضایت خانواده هایشان با اهدای اعضای آنها که صورت گرفت، جان چندین نفر نجات یافت.

وی در پاسخ به این سوال که آیا کسانی را در میبد داشته اند که کارت عضو داشته اند و بعد از فوت آنها از کارت عضویتشان استفاده شده باشد، بیان کرد: بله این اتفاق صورت گرفته، اما باید گفت حتی کسانی هم کارت اهدای عضو دارند و یا در سایت اهدای عضو ثبت نام نموده اند، زمانی اگر خدای نکرده برای آنها اتفاقی بیفتد، برای اهدای اعضای آنها نیز رضایت بستگان اعم از پدر و مادر، همسر و فرزندان شرط می‌باشد.

مدیر بیمارستان امام جعفرصادق (ع) میبد داشتن کارت اهدای عضو را برای خود فرد، نشان دهنده رضایت کامل حود وی برای عمل اهدای عضو ذکر نمود.

وی با اشاره به اینکه سالانه نزدیک ۲۷هزار نفر در انتظار پیوند بافت هستند، بیان کرد: متاسفانه ۱۰ هزار نفر از این افراد به علت نرسیدن بافت پیوندی فوت می‌نمایند و از طرفی نیز سالانه نزدیک به ۳۰۰۰ نفر دچار مرگ مغزی می‌شوند که این افراد به دلیل عدم رضایت خانواده هایشان فوت می‌شوند و کارشان به پیوند عضو کشیده نمی‌شود و باید گفت، فرهنگ اهدای عضو هنوز به صورتی جا نیفتاده است که همه افراد به اهدای عضو فردی که دچار مرگ مغزی شده، رضایت دهند.

برچسته در خصوص نجات بیمان سرطانی با پیوند عضو گفت: اگر بافت سرطانی در بیمار سرطانی به مرحله متاستاز نرسیده باشد و به عبارتی به جای دیگری از بدن بیمار سرایت نکرده باشد، قابلیت این را دارد که با همل پیوند مورد درمان قرار بگیرد.

وی در خصوص متاستاز اظهار نمود: اگر بافتی در یک ناحیه بدن، مثلا در بازو و یا روده انسان دچار سرطان شود و بعد این بافت به صورت غدد متعدد در بافتهای دیگر نظیر کبد و یا عضلات ریشه  بدواند و به اصطلاخ فراگیر شود، می‌گویند متاستاز صورت گرفته است.

برجسته در پاسخ به سوال مخاطبی که پرسیده بود، آیا با وجود بیماری قندی که دارد، می‌تواند برای اهدای عضو ثبت نام کند، گفت: کارت اهدای عضو را تمامی‌افراد و در تمامی‌سنین می‌توانند تکمیل کنند، اما شرایط اهدای عضو را پزشک نعیین می‌کند که آیا فردی می‌تواند عضوش را اهدا کند یا نه.

وی افزود: ما در بدن تقریبا هشت عضو بزرگ و در حدود تقریبی ۵۳ بافت و یا نسج داریم که می‌تواند اهدا شود که این تعداد برای قابلیت اهدا کردن برای همه به دلیل بیماریهایی که دارند، یکسان نیست و هر فرد بسته به تعداد عضوی که می‌تواند اهدا کند، تا گاهی ۸ نفر را می‌تواند زندگی ببخشد و جانشان را نجات دهد.

برجسته در ادامه در پاسخ به سوالات شنوندگان برنامه با اعلام اینکه گم کردن کارت اهدای عضو چندان مهم نیست، افزود: ثبت نام برای اهدای عضو با شماره ملی به اینترنتی صورت می‌گیرد و در سایت با درج شماره ملی می‌توان مشخصات فرد و فرم پر شده او را دید.

وی رسیدن به سن قانونی را  شرط گرفتن کارت اهدای عضو عنوان نمود و بیان کرد: البته اگر فردی که به سن قانونی نرسیده با اجازه ولی و یا قیم می‌تواند به ثبت نام برای گرفتن کارت عضویت بپردازد.

این مسئول همچنین ملاقات خانواده‌‌‌های اهدا کننده عضو و گیرنده عضو را با رضایت خودشان بلامانع عنوان نمود.

برجسته برای اهدای عضو فردی که فوت کرده، گفت: اگر مرگ طبیعی در داخل خود بیمارستان اتفاق بیفتد و قبل از آن هنوز فرد قلب و بافتهایش دچار مرگ نشده باشد، این امکان فراهم است، اما اگر مرگ به کامل صورت گرفته باشد، این امکان نیست، اما هر کدام از بافتها طبق زمان خاصی دچار فرسودگی می‌شوند، بعضی از بافتها هستند که حتی بعد از فوت فرد نیز هنوز فعالیت دارند که اگر این عضو فرد جوانی باشد که قابلیت اهدا داشته باشد با رضایت سریع بستگان که گرفته می‌شود و همچنین با علم به رضایت خود فرد، می‌تواند اهدای عضو آن فرد صورت گیرد اما متاسفانه چون گرفتن رضایت بستگان آنقدر سریع ممکن نیست این امر کمتر صورت می‌گیرد.

مدیر بیمارستان امام جعفرصادق (ع) میبد همچنین به سوالات مخاطبان برنامه رادیو پارک در خصوص مسائل و مشکلات مرتبط با بیمارستان نیز پاسخ گفت.

وی در پاسخ به سوالات پیامکی مخاطبان برنامه رادیو پارک که به سامانه نوبت دهی بیمارستان اشکال گرفته بودند، تصریح نمود: این سامانه کاملا درست کار می‌کند و به روز است و روزانه از ساعت ۶ صبح شروع به نوبت دهی می‌کند و باید گفت ۵۰ درصد نوبت دهی ما به صورت تلفنی انجام می‌شود و ۵۰ درصد دیگر به صورت اینترنتی که برای راحتی مردم زمینه آن فراهم شده، اما به دلیل ازدیاد ترافیک حجم مراجعه کننده به آن سامانه، در همان ۳ الی ۴ دقیقه اول ظرفیت نوبتها تکمیل می‌شود.

این مسئول شماره سامانه سامانه تلفنی را ۳۲۳۵۸۰۹۰ الی ۳۲۳۵۸۰۹۶ اعلام نمود و افزود: همچنین افراد برای گرفتن نوبت اینترنتی می‌توانند به سایت اصلی بیمارستان به آدرس web.ssu.ac.ir مراجعه کنند که این سایت دانشگاه علوم پزشکی یزد است که از طریق گزینه مراکز درمانی و سپس بیمارستان‌ها می‌توانند به سایت بیمارستان امام جعفرصادق (ع) میبد وارد شوند و یا اینکه به فارسی در سرچ گوگل نام بیمارستان را تایپ نموده و با آمدن لینک سایت و وارد شدن به آن، در سایت قسمتی به نام رزرو اینترنتی نوبت کلینیک تخصصی است که در آن قسمت با کد ملی می‌توانند ثبت نام کنند و نوبت دریافت کنند که ثبت نام هم تنها یک بار انجام می‌گیرد و برای بارهای بعد احتیاج به وارد کردن کد ملی نیست.

مدیر بیمارستان امام جعفر صادق (ع) میبد در مورد نبود دکتر متخصص اورولوژی در بیمارستان گفت: در حال حاضر در این حوزه درمانی دکتر نریمانی را داریم که هر ۱۵ روز یک بار در بیمارستان ویزیت می‌نماید، پیگیر این هم هستیم که به جذب متخصص اورولوژی از میان فارغ التحصیلان این رشته در اوایل مهر ماه اقدام شود.

وی در خصوص خرابی  دستگاه سی تی اسکن در بیمارستان و پیگیری هایی که در این زمینه صورت گرفته، اظهار داشت: این دستگاه  آخرین ورژن دستگاه سی تی اسکنی است که در کل کشور در این بیمارستان به مدت ۱۲ الی ۱۳ سال با کیفیت خوب کار کرده، اما در دو الی سه سال اخیر به طور مرتب خراب می‌شده و بعد با هزینه‌‌‌های هنگفتی بهسازی آن صورت می‌گرفته است و در حال حاضر نیز،   مدت سه الی ۴ ماه است خراب شده، پیگیر درست کردن آن نیز بودیم، اما با برآورد هزینه ای که برای  بهسازی آن شده، با نظر کارشناسان در سطح استان و شرکت مربوطه تصمیم به جایگزینی آن گرفته شد و تا بحال به دلیل کمبود بودجه دولتی این امر صورت نگرفته، اما  با رایزنی که با ۱۰ الی ۱۵ نفر از خیرین شهرستان نموده ایم، نیمی‌از هزینه آن را توانستیم تامین نماییم که باز هم از خیرین در سطح شهرستان درخواست می‌شود در تامین هزینه این دستگاه که حدود دو میلیارد تومان است، مشارکت نمایند تا ما بتوانیم از شرمندگی اعزام بیماران به شهرستانها و استانهای مجاور در آییم.

برجسته کمبود نیرو به ویژه در کادر پرستاری بیمارستان را تایید کرد و افزود: چارت سازمانی بیمارستان با رایزنی که صورت گرفته تغییر کرده و حدود صد نفر نیرو به آن اضافه شده اما به دلیل وضعیت مالی و کمبود بودجه، ما اجازه گرفتن نیرو به صورت استخدامی‌را نداریم و فقط می‌توانیم نیرو به صورت شرکتی و یا طرحی جذب نماییم و یا نیروی شرکتی که بازنشسته می‌شوند را می‌توانیم جایگزین نماییم.

وی در ادامه گفت: ما اخیرا هشت منشی به صورت شرکتی جذب نموده ایم و فراخوان جذب نیرو در بخش خدمات را نیز داده ایم که افراد اعم از آقا و خانم از پنجم ابتدایی تا دیپلم می‌توانند به بخش خدمات بیمارستان مراجعه کنند و فرم ثبت نام را تکمیل نمایند.

این مسئول حقوق پرستاران  را بسته به سابقه و جایی که کار می‌کنند ماهیانه حدود ۲ میلیون تومان ذکر کرد و افزود: اما نیروهای شرکتی کمتر دریافت می‌کنند و آن مبلغی حدود یک و نیم میلیون دریافت می‌کنند.

مدیریت بیمارستان امام جعفر صادق (ع) میبد در خصوص دریافت شکایات، پیشنهادات و نظرات گفت: صندوقهایی در محیط بیمارستان در ارتباط با این امر تعبیه شده است که به صورت فیزیکی مردم می‌توانند شکایات، پیشنهادات و نظرات خود را از طریق آنها به ما منتقل نمایند.

وی گفت: شکایات به صورت هفتگی توسط تیم مدیریتی، روابط عمومی‌و واحد رسیدگی به شکایات بررسی می‌شود، ضمن آنکه در سایت دانشگاه علوم پزشکی فرمهای خاصی برای رسیدگی به شکایات هست و روزهای یکشنبه نیز ما ملاقات عمومی‌داریم.

مدیر بیمارستان امام جعفر صادق (ع) میبد همچنین به توسعه و تکمیل اورژانس در سه فاز و با افزودن ظرفیت آن نیز اشاره نمود، همچنین در جریان بودن بازدید سرزنده رئیس و مدیریت بیمارستان از بخشهای مختلف و نظر سنجی از بیماران به صورت حضوری و تلفنی بعد از ترخیص بیمار از بیمارستان را ذکر نمود و افزود: ما با نظرسنجی که از بیماران کرده ایم، توانسته ایم، رضایت نسبی بیماران از بیمارستان را نسبت به سالهای ۹۵ و ۹۶ به تدریج رشد دهیم.

وی حقوق پرستاران را در بیمارستانهای دولتی، خصوصی و تامین اجتماعی کاملا متفاوت اعلام نمود و تصریح کرد: ما دربیمارستانهای دولتی شرایط خاصی را داریم و طبق قوانین وزارتخانه و علوم پزشکی عمل می‌شود و تقریبا در کل کشور هماهنگ هست،   اما چیزی که تفاوت ایجاد می‌کند، مرتبط با حق شیفت، سابقه کار و بخش هایی که پرستاران کار می‌کنند، می‌باشد.

مدیریت بیمارستان امام جعفرصادق (ع) میبد افزود: مزایا نیز در بیمارستان‌‌‌های دولتی و خصوصی فرق می‌کند، بیمارستان‌‌‌های خصوصی به روز تر هستند، در بیمارستان دولتی ما به دلیل کمبود بودجه و مسائل مالی گاهی پرداخت‌ها با تاخیر ده الی یازده ماهه صورت می‌گیرد که در همین جا باید از پرسنل زحمتکش بیمارستان که از جان و دل با این تاخیر پرداخت حقوق مایه می‌گذارند، تشکر نمایم.

وی در پایان ضمن تشکر از کلیه کسانی که در تجهیز، ساخت و راه اندازی بیمارستان تاکنون به صورت خیری قدم برداشته اند، از کسانی که علاقمند هستند، خواست تا در زمینه خیری از مبالغ پایین تا مبالغ بالا در ارتباط با خرید تجهیزات و تکمیل فضای ساختمان مشارکت نمایند.

لازم به ذکر است، با عنایت به اینکه در هر شب از اجرای برنامه رادیو پارک یکی از مسئولین و چهره‌‌‌های فاخر  شهرستان میبد  مهمان این برنامه خواهند بود، مردم شهرستان می‌توانند از طریق شماره پیامک ۰۹۳۸۴۴۳۳۱۴۸سوالات و نظرات خود را مطرح نمایند تا مسئولین پاسخگوی آنها باشند.

گفتنی است، پوشش برنامه رادیو پارک در گفتگو با مدیریت بیمارستان امام جعفرصادق (ع) میبد با چند روز تاخیر در سایت بام میبد صورت گرفته است و بالطبع پوشش برنامه‌‌‌های بعدی آن نیز با تاخیر چند روزه صورت می‌گیرد که در همین جا از مخاطبان برنامه رادیو پارک و همچنین مخاطبان پایگاه خبری بام میبد که قرار است به صورت متوالی و مرتب گفتگوهای انجام شده در برنامه رادیو پارک در ان نشر داده شود، عذر خواهی می‌شود.