عضو انجمن جهانی زمین شناسان بر لزوم توجه به ارزشهای معماری سنتی، و تلفیق آن با سبک زندگی مدرن اشاره نمود و اقزود: نسل جوان باید سعی نماید با برنامه ریزی، تحلیل متفکرانه قضایا و واقع بینی و حقیقت جویی، کشورمان را به بالندگی آن گونه که شایسته آن است در سطح جهان برسانند.

بام میبد: شب گذشته همزمان با روز ایرانگردی و ایرانشناسی دکترسید مصطفی صالحی عضو هیأت علمی‌دانشگاه‌ها در داخل و خارج از کشور  و نیز عضو انجمن جهانی زمین شناسان میهمان برنامه رادیو پارک میبد بود.

دکتر سید مصطفی صالحی که در ۱۵ خرداد ۱۳۳۷ در شهرستان میبد به دنیا آمده است، صاحب درجات علمی‌بالایی در حوزه‌‌‌های زمین شناسی، معماری، طراحی محیط زیست، ژئوتکنیک، آبهای زیرزمینی و برنامه ریزی شهری در سطح لیسانس تا فوق دکترا از دانشگاه‌‌‌های داخلی و خارجی می‌باشد.

وی همچنین تا بحال دارای حدود ۱۵۰۰ پروژه مصوب شده در کشور بوده و نیز پروژه‌‌‌های متعددی را در کشور‌‌‌های آمریکا، عراق و امارات متحده عربی کار نموده است.

دکتر سید مصطفی صالحی عضو جامعه معماران آمریکا و عضو انجمن زمین شناسان حرفه ای امریکا و نیز عضو انجمن مهندسین عمران امریکا، صاحب ۱۶ اختراع در آمریکا در حوزه‌‌‌های آب، محیط زیست، انرژی و معماری و ۶ اختراع در زمینه مهندسی تولید در ایران نیز می‌باشد.

عضو هیأت علمی‌دانشگاه‌ها در داخل و خارج از کشور که به کشور‌‌‌های بزرگ و دارای جاذبه‌‌‌های گردشگری ناب نظیر روسیه و آمریکا برای آموزش علم سفر نموده است، در ارزیابی جاذبه گردشگری ایران نسبت جاذبه‌‌‌های کشورهایی که به آنها سفر نموده است، بیان کرد: آنچه همه خوبان دارند را، کشور ایران همه در خود دارد، ایران کشوری است چهار فصل که نه تنها نمود چهار فصل بودن در کل آن عیان است، بلکه هر استانی از این کشور این خصوصیت دارد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه، در استان یزد که ما زندگی می‌کنیم اختلاف دمای زیادی بین مناطق مختلف با فواصلی که از هم دارند، وجود دارد، افزود: گذشته از آن کشور ما دارای جاذبه‌‌‌های زیاد دیگری نظیر جزیره قشم، مهد اکو توریسم و ژئو تورسیم هست که از نظر جاذبه در سطح گسترده تر و وسیعتری با کشورهایی که ذکر نمودید، برابری می‌کند.

صالحی در پاسخ به سوال دیگر مرتضی جلیلیان تهیه کننده و کارگردان برنامه رادیو پارک، که پرسید، چرا ایران با وجود اینکه بین ده کشوری است که بیشترین آثار جهانی ثبت شده در یونسکو را دارد، اما متاسفانه در بین ده کشور جذب توریسم نیست، اظهار داشت: توریسم در ایران با تورسیم در کشور‌‌‌های دیگر متفاوت است، توریسم ایران امروزه تورسیم فرهنگی است و تفاوتهای اساسی با سایر کشور‌ها دارد، این توریسم دارای خظوط قرمزی است که بر اساس ساختار کشور و ایدئولوژی که داریم، لازم الاجرا می‌باشد و بر این اساس بیشتر باید بر روی حوزه فرهنگ، معماری و تاریخ کار کنیم که به دنبال بتوانیم جاذبه هایی که یک توریست در کشورهای دیگر می‌جوید را جایگزین نماییم و در این ارتباط نیز خیلی تلاش شده و به عبارتی شرط لازم محقق شده اما شرط کافی باقی مانده است.

عضو انجمن زمین شناسان حرفه ای امریکا جذب ناکافی گردشگر در ایام نوروز در یزد را که ثبت جهانی هم شده است، به وجود بدجنسی‌‌‌های سیاسی بین المللی مرتبط دانست که بر کشور ما سایه افکنده است و نیز به این که ما هنوز آمادگی کافی برای زیرساختها فراهم نکرده ایم و به طور جدی می‌توان گفت که تنها پنج الی شش سال است که اکثر جامعه ما توانسته اند، توریسم را بپذیرند در ضمن داشته هایمان را نیز به خوبی ارائه ننموده ایم.

در ادامه با اشاره به اینکه ما در میبد بی نظیر ترین شارستان را در بین شهرهای کشور و حتی منطقه داریم، به احیای شارستان میبد، بازسازی دروازه‌‌‌های شهر، طراحی بوستان مشاهیر با پیگیری شهردار میبد که به شدت در هماهنگی با اداره میراث دنبال آن هست، نوید داد.

وی افزود: می‌توان با احداث بوستان مشاهیر، طراحی و ایجاد موزه مردم شناسی در نارین قلعه با به تصویر کشیدن تاریخ میبد و نارین قلعه در آن، ایجاد زیر گذر برای رفتن به راسته بازار و مسجد جامع کبیر و در مجموع با تعریف نمودن یک چرخه گردشگری و اقامتگاه‌ها بهانه ای برای ساکن شدن یک الی دو روز توریست در شهر فراهم نمود.

صالحی در بیان علل ضعف کارکرد در زمینه صنعت گردشگری که منبع اصلی درآمد در کشور‌‌‌های در حال توسعه و نیز بزرگترین صنعت دنیا می‌باشد، بیان داشت: ما اگر صد سال اخیر را که درگیر مسائل سیاسی منطقه ای و جنگ جهانی و حوادث دیگر بوده ایم، مد نظر قرار دهیم، تجربه گردشگری، تجربه نویی هست که داریم، ما تا قبل از انقلاب به صورت محدود رفت و آمد توریست‌ها را حتی در خود یزد داشتیم، در میبد نیز بعد از انقلاب است که ما گردشگری را در شهر خود تجربه نموده ایم، اما در حال حاضر کم و بیش رفت و آمد توریست‌ها را شهر داریم که شاید وضع راضی کننده ای نباشد، اما با واقع بینی که لازم است همه در کارهای خود به آن توجه داشته باشیم، می‌توانیم ضعف‌‌‌های خود را جهت برنامه ریزی نمودن در این زمینه بشناسیم.

عضو انجمن جهانی زمین شناسان، تقویت و طراحی راسته گردشگری را اولین چیز مورد نیاز در زمینه توجه نمودن به صنعت گردشگری در شهرستان میبد عنوان نمود و افزود: در مرحله بعد، زیر ساختها است که فقط بنای تاریخی نمی‌تواند باشد، ما باید آموزشهای استانداردی را برای افراد فعال در زمینه گردشگری اعم از راننده تاکسی، غذا فروشی و.. برای انعکاس فرهنگ خود داشته باشیم، نظر به اینکه هر توریست گزارشگری است که گزارشی از جایی که رفته ارائه می‌دهد.

وی در ادامه به لزوم انجام تمهیداتی در زمینه اصلاح ناوگان عمومی‌حمل و نقل و تردد وسایل نقلیه برقی در مسیر گردشگری و همچنین تبلیغات و اطلاع رسانی در راستای شناساندن میبد به عنوان شهر هفت هزار ساله در جهان اشاره نمود.

عضو جامعه معماران آمریکا در ارتباط با سبک معماری استان یزد و شهرستان میبد نیز، با اشاره به ساخت و ساز‌‌‌های جدید که خانه‌ها را با توجه به ساختار آن‌ها به خوابگاه هایی در چند طبقه و دوبلکس مبدل کرده است، توجه به ارزشهای معماری سنتی، و تلفیق آن با سبک زندگی مدرن را ضروری دانست و افزود: باید در جایی که به عنوان محل سکونت خود می‌سازیم، بنایی آماده نماییم که ایجاد کننده راحتی و آرامش برای ما باشد.

وی خطاب به جوانان گفت: جوانان ما  باید سعی کنند با نادیده گرفتن اشتباهات نسل ما و نسل آینده و درس گرفتن از آن، با برنامه ریزی، تحلیل متفکرانه قضایا و واقع بینی و حقیقت جویی، کشورمان را به بالندگی آن گونه که شایسته آن است در سطح جهان برسانند.

گفتنی است، تجربیات، طرح‌ها و ایده‌‌‌های دکتر سید مصطفی صالحی در حوزه معماری و شهرسازی با عنوان دوچرخه راه در شهر یزد و نیز در میبد در ارتباط با ساماندهی خیابان مسجد جامع و نیز طراحی بوستان مشاهیر به کار گرفته شده است و در حال اجرا است و چه خوب است مسئولین از دانش ایشان که نمود آنها در زمینه‌‌‌های گوناگون در شهرها و کشورهای متعددی وجود دارد، استفاده کنند.

لازم به ذکر است، با عنایت به اینکه در هر شب از اجرای برنامه رادیو پارک یکی از مسئولین و چهره‌‌‌های فاخر  شهرستان میبد  مهمان این برنامه خواهند بود، مردم شهرستان می‌توانند از طریق شماره پیامک ۰۹۳۸۴۴۳۳۱۴۸سوالات و نظرات خود را مطرح نمایند تا مسئولین پاسخگوی آنها باشند.

دبیح الله برجسته مدیریت بیمارستان امام جعفر صادق میبد مهمان امشب رادیو پارک میبد خواهد بود، شما می‌توانید نظرات و انتقادات خودتان را در مورد بیمارستان امام جعفر صادق (ع) از طریق شماره پیامک ۰۹۳۸۴۴۳۳۱۴۸ با دست اندرکاران برنامه رادیو پارک که در شبهای ماه مبارک رمضان در محل پارک بهاران میبد اجرا می‌شود، در میان بگذارید.