فعال محیط زیست در شهرستان میبد و معروف به صیاد مارها که مدتها است به کار تاکسیدرمی‌حیوانات مشغول می‌باشد، با اشاره به اینکه مردم متاسفانه از حیات وحش فاصله دارند، نگاه آنها را نیز نسبت به حیات وحش به سبب عدم آگاهی خصمانه عنوان نمود.

بام میبد: محمود بنا پور مدرس دانشگاه و فعال محیط زیست در شهرستان میبد با ذکر این مطلب و تاکید بر اینکه متاسفانه گونه‌‌‌های مختلف حیوانات در طبیعت به سبب ترس، رعب و وحشت کاذب مردم رو به انقراض هستند، افزود: البته ترس در بعضی شرایط باید باشد و خدا آن را به صورت ذاتی در وجود انسان قرار داده است، اما ترسهای کاذب اشتباه است.

وی در ادامه تصریح نمود: ما بهترین حیات وحش را در ایران داریم و شاید بعد از نفت بهترین درآمد برای کشور باشد.

بناپور بیشتر خطر را متوجه مارها و خزندگان بیان کرد و اظهار داشت: مردم هر ماری را سمی‌می‌دانند و هشتاد درصد آنها با دیدن مار، اقدام به کشتن این حیوان می‌کنند، همچنین از سوسمارها می‌ترسند، در صورتی که ما ۱۴۰ الی ۱۵۰ نوع سوسمار داریم که هیچ کدا بنا به آنچه می‌گویند و تعریف می‌کنند، سمی‌و خطرناک نیستند.

وی خاطر نشان کرد: این تبلیغات باعث می‌شود نگاه مردم نسبت به حیات وحش و به خصوص خزندگان خصمانه شود.

این فعال محیط زیست افزود: ما ۶۵ گونه مار در طبیعت ایران داریم که همه آنها سمی‌نیستند، از این تعداد ۱۲ گونه گونه سمی‌هستند که چهار الی پنج مورد آن را در نمایشگاه به مردم نشان می‌دهیم.

وی وجود مارها را برای طبیعت مفید عنوان نمود و گفت: وجود مارها علاوه بر این که وجود موش‌ها را کنترل می‌کند، سم آنها نیز در داروسازی استفاده می‌شود و با توجه به این موضوعات در کشور‌‌‌های دیگر از مارها نگهداری کرده، آنها را تکثیر می‌کنند.

این مدرس دانشگاه از مردم خواست تا نگاه خود را به طبیعت و حیات وحش تغییر دهند و نیز این تغییر نگاه را به بچه‌‌‌های خود هم آموزش دهند تا از ایجاد ترسهای کاذب و دروغین در آنها جلوگیری شود.

بناپور همچنین با ارائه اطلاعاتی در خصوص مارها، اظهار داشت: چشم مار شطرنجی هست و یک حرکت را بیشتر تشخیص نمی‌دهد، اما به وسیله زبان دو شاخه اش می‌تواند تشخیص دهد که در اطرافش چه خبر است.

گفتنی است محمود بنا پور به مدت ۴۰ سال است که به کار تاکسیدرمی‌کردن حیوانات مشغول است و اولین کسی است که در استان یزد مجوز آن را گرفته است و حدود ۲۵ است که در حال برگزاری نمایشگاه در جهت آگاه کردن مردم و تغییر نگاه آنها نسبت به محیط زیست است.

نمایشگاه‌‌‌های برگزار شده توسط این فعال محیط زیست هر ساله با استقبال جمع کثیری از مردم روبرو است.

آمار بازدید از این نمایشگاه‌ها به گونه ای که وی اعلام نمود، بین ۲۷ هزار تا سی هزار نفر هر سال در طی سالهای گذشته بوده است.