دانستنی های سلامتسلامت

مصرف پیتزا همراه نوشابه عامل بروز حمله قلبی

کارشناسان تغذیه هشدار می‌دهند؛

به گفتــه محققان، از هر ۶ مرگ در جهان پیشرفته امروز یک مرگ به دلیل بیماری قلبـــــی تصلب شریـــان رخ می‌دهد.

میگنا: سال‌‌‌های متمادی کارشناسان بهداشت و سلامت به دنبال شیوه‌‌‌های کنترل بیماری قلبی تصلب شریان از طریق تمرکز بر پیشگیری و محدودیت چربی‌‌‌های اشباع بودند. ابعاد متابولیکی اسیدهای چرب اشباع بسیار پیچیده است اما تحقیقات موجود بیانگر این مطلب است که برخی از اسیدهای چرب موجب بروز ریسک بیماری قلبی تصلب شریان می‌شود.

حذف چربی‌‌‌های اشباع از رژیم غذایی به معنای جایگزینی چیز دیگری به جای آن است. زمانیکه کربوهیدرات ها، بخصوص کربوهیدارت‌‌‌های تصفیه شده نظیر قند، جایگزین چربی‌‌‌های اشباع می‌شوند، می‌توانند تاثیر منفی بر لیپیدها داشته و در نتیجه HDL کاهش یافته و تری گلیسیریدها افزایش می‌یابند.

مطالعه اخیر نشان می‌دهد که مصرف قند، بخصوص به شکل قندهای تصفیه شده افزودنی، بیش از اسیدهای چربی اشباع در بروز بیماری قلبی تصلب شریان نقش دارند.

قندهای طبیعی موجود در میوه‌ها و سبزیجات ریسک بروز تصلب شریان را افزایش نمی‌دهند. مشکل در این زمینه مربوط به مواد قندی تصفیه شده و خوراکی‌‌‌های فوق فرآوری شده است.
محصولات حاوی مواد قندی افزودنی ۷۵ درصد تمامی‌مواد خوراکی و نوشیدنی‌‌‌های بسته بندی شده را تشکیل می‌دهد. از اینرو مصرف یک پیتزا به همراه یک قوطی نوشابه با احتمال بروز سکته قلبی همراه است.

نوشته‌‌‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می‌کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه‌‌‌های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا