همشهری دو – مریم کمالی‌نژاد: چه حس آشنایی‌ است نگرانی پدر و مادری که فرزند نوجوان دارند. خاصه این روزها که کنترل محیط، دیدنی‌ها، خواندنی‌ها و شنیدنی‌های نوجوان، بسیار سخت است؛ نمی‌دانی توی موبایلش چه می‌گذرد. وقتی مدرسه می‌رود ممکن است توی تبلت دوستش چه چیزی را تماشا کند. آنها که خودشان پای ثابت سریال‌های […]

همشهری دو – مریم کمالی‌نژاد: چه حس آشنایی‌ است نگرانی پدر و مادری که فرزند نوجوان دارند. خاصه این روزها که کنترل محیط، دیدنی‌ها، خواندنی‌ها و شنیدنی‌های نوجوان، بسیار سخت است؛ نمی‌دانی توی موبایلش چه می‌گذرد.
وقتی مدرسه می‌رود ممکن است توی تبلت دوستش چه چیزی را تماشا کند. آنها که خودشان پای ثابت سریال‌های ماهواره‌ای هستند هم عنوان می‌کنند که گاه از صحنه بعد سریالی که با نوجوانشان مشغول دیدنش هستند، می‌ترسند. نگرانند، مضطربند و نمی‌دانند ممکن است دختر یا پسر در آستانه بلوغشان شاهد چه صحنه‌ای باشد. علاوه بر سایت‌های اینترنتی و شبکه‌های اجتماعی که امکان دسترسی نوجوانان به عکس، فیلم و کلیپ‌های مستهجن را به سادگی فراهم می‌کند، برخی از خانواده‌ها، خود، بدون توجه به عواقب تماشای این صحنه‌ها توسط کودک یا نوجوان، به سادگی شبکه‌های ماهواره‌ای را در دسترس آنها قرار می‌دهند. بی‌توجه یا بی‌خبر از آنکه ممکن است چه آسیب‌های روحی و جسمی‌در انتظار فرزندشان باشد.

  •  پشت پرده چه خبر است؟

چه کسانی مشتری می‌شوند؟

آمارها نشان داده‌اند که بیشترین مشتریان محصولات هرزه‌نگاری و پورن در جهان، نوجوانان۱۲ تا ۱۷ ساله هستند. دلایلی که سبب می‌شوند نوجوانان به این سمت گرایش بیشتری داشته باشند متعددند، از جمله: شرایط بلوغ، نداشتن اطلاعات کافی و مناسب، عدم‌تربیت درست جنسی، فقدان منابع قابل اطمینان برای تأمین اطلاعات بهداشت جنسی، فشار همسالان و تقلید از آنها، اثبات بزرگ شدن و مهم‌ترین دلیل بی‌اطلاعی و بی‌توجهی خانواده‌ها در مورد آسیب‌های جسمی‌و روحی این محصولات بر نوجوان است.

من کنجکاوم، پس هستم

یکی از دلایلی که نوجوانان را به دیدن تصاویر مستهجن متمایل می‌کند، حس کنجکاوی است. درصد بالایی از نوجوانانی که به سمت محصولات هرزه‌نگاری گرایش دارند، نخستین‌بار به‌طور اتفاقی با آنها آشنا شده‌اند یا صحنه‌ای را دیده‌اند که حس کنجکاوی‌شان را برانگیخته است. همچنین اگر شما در تربیت جنسی فرزندتان تعلل کرده‌اید، به‌موقع و به اندازه اطلاعات مورد نیاز را در اختیارش نگذاشته‌‌اید، همیشه او را بچه‌ای دانسته‌اید که خودش بزرگ می‌شود و می‌فهمد و از گفتن حقایق طفره رفته و به بهانه خجالت کشیدن همه‌‌چیز را به‌دست هر چه پیش‌ آید خوش‌ آید سپرده‌اید، باید منتظر باشید که حس کنجکاوی و نیازهای فرزندتان او را به سمت دیدن این تصاویر بکشاند. او بالاخره اطلاعاتی که می‌خواهد را به‌دست می‌آورد و به‌دنبال پاسخ سوالاتش می‌رود. نوجوانان در محیط مدرسه و در میان همسالانشان در مورد این مسائل بحث می‌کنند و فرزند شما اگر اطلاعات درست و بجایی نداشته باشد، منابع دیگری غیر از شما را برای به‌دست آوردن این اطلاعات انتخاب می‌کند. اینترنت و ماهواره از جمله منابع نوجوانان هستند.

سریالش خانوادگی ا‌ست

تب سریال‌های شبکه‌های فارسی‌زبان ماهواره‌ای، با محتوایی که می‌توان به جرأت گفت نزدیک به صد درصد آنها حتی در جوامع غیردینی برای گروه سنی کودک و نوجوان مطلقا مناسب نیست، در این سال‌ها همه‌گیر شده است. باید متوجه بود که تنها با برچسب سریال خانوادگی مجوز تماشای این تصاویر صادر نمی‌شود. این سریال‌ها هر چیزی هستند به جز خانوادگی؛ یعنی مناسب هیچ کدام از اعضای خانواده نیستند چه رسد به نوجوان. اگر شما آنقدر خودتان را قوی می‌پندارید که دیدن و دنبال کردن داستان عشق‌های مثلثی و خیانت‌های رنگارنگ هیچ تأثیری روی شما ندارد. و معتقدید دیدن یک صحنه نامتعارف حس خاصی در شما ایجاد نمی‌کند و چیزی را در شما تغییر نمی‌دهد، باید بگوییم که کاملا در اشتباهید. هم در مورد خودتان و هم در مورد نوجوانتان موضوع متفاوت است. اتفاقات یک‌شبه رخ نمی‌دهند، تغییرات کم کم و در گذر زمان خودشان را نشان می‌دهد. ضمن اینکه آن صحنه‌هایی که گمان می‌کنید برای شما کبریت بی‌خطر محسوب می‌شود، خرمن سلامت روان خودتان و نوجوانتان را به آتش می‌کشد. نگویید: «اینکه چیزی نیست، بذار ببینه عادت کنه».

سقوط… آزاد

خانواده‌هایی هم هستند که با خود می‌گویند:«بالاخره که باید می‌فهمید»، «حالا که چیزی نشده»، «بچه من عاقل‌تر از این حرف‌هاست» و از این قبیل توجیهات خوش‌بینانه که تنها ارزش‌شان شانه خالی کردن ‌ از زیربار مسئولیت تربیت و حفظ سلامت روان فرزند است. نگاه و چشم، ورودی‌های ذهن و دل انسان‌اند، اگر این ورودی‌‌ها مسموم باشند کل سیستم جسم و روح انسان مسموم می‌شود؛ بیراه نیست که خداوند در قرآن می‌فرماید: «به مومنان بگو چشم‌های خود را (از نگاه به نامحرمان) فرو گیرند، و عفاف خود را حفظ کنند. این برای آنان پاکیزه‌تر است. خداوند از آنچه انجام می‌دهید آگاه است!»(نور/۳۰)

  • چرا مراقب باشیم؟

بلوغ زودرس

احتمال بروز بلوغ زودرس در نوجوانانی که با تصاویر مهیج جنسی روبه‌رو هستند، بیشتر است. بلوغ زودرس برای نوجوان اصلا دلچسب نیست. جسمی‌که جلوتر و زودتر از سن و عقل خود و بقیه همسالان حرکت می‌کند به نوجوان حس بدی را تزریق می‌کند که این، زمینه‌ای برای طردشدن از گروه همسالان نیز هست. علاوه بر این او را در ورطه رفتارهای جنسی زودهنگام و کنترل نشده فرو می‌برد.

بلای دوری از خدا

متأسفانه نوجوان اگر به استفاده از این محصولات عادت کند خیلی زود افسرده می‌شود. دوری از مباحث معنوی و خو گرفتن با ولنگاری جنسی، قلب را می‌میراند، دور شدن از خدا، ریشه اخلاق را در انسان می‌خشکاند. در چنین شرایطی عجیب نیست دیدن رفتارهای پرخطر جنسی یا حتی اقدام به تجاوز از سوی نوجوان‌های کم سن و سال!

انسان به مثابه یک وسیله

نوجوانی که لحظات خلوت و تنهایی و سلول‌های مغزش با این تصاویر و محصولات خو گرفته است، باورهای غلطی در مورد جنس مخالف پیدا می‌کند. متأسفانه این باور تحت‌تأثیر غریزه شکل می‌گیرد و نه عقل و انسانیت. از نظر او جنس مخالف تنها وسیله‌ای برای اطفای نیازهای جنسی است و متأسفانه برخوردهای اجتماعی او اغلب رنگ جنسی به‌خود می‌گیرند.

اغراق‌های خانمان‌سوز

تصور کنید نوجوانی را که به تماشای عکس‌ها و تصاویر مستهجن می‌پردازد، ذهنیتش در مورد روابط جنسی و جنس مخالف به چه مقدار اغراق و مبالغه‌آمیز است. این افراد اغلب در زندگی مشترک موفق نخواهند بود و دچار وهم، مقایسه و تنوع‌گرایی می‌شوند.

خودارضایی

از دیگر نتایج تماشای تصاویر مستهجن، خودارضایی است که متأسفانه حتی ممکن است نوجوان در دام تکرار و اعتیاد بیفتد و این مسئله عوارض جسمی‌و روحی فراوانی به‌دنبال دارد؛ ازجمله دوری از حالات معنوی، پرخاشگری، افسردگی، پیری زودرس، ریزش مو، لرزش ماهیچه‌ها و….

  • چه کنیم؟

قدم اول این است که بدانیم این مسئله بسیار حائز اهمیت است. سرسری و بی‌توجه از کنارش گذر نکنیم. پس از آن به‌خودمان مسلط شویم، ترسیدن و اضطراب و استرس والدین دردی را دوا نمی‌کند. آرام باشید و منطقی رفتار کنید، با این پیش‌فرض به سراغ راهکارها می‌رویم.

۱- تربیت جنسی را جدی بگیرید

در مورد تربیت جنسی مطالعه کنید. آن ‌را به‌دست گذر زمان و «خودش می‌فهمد» نسپارید. بدانید که در هر سن و سالی لازم است کودک و نوجوان شما چه چیزهایی را بداند. به اندازه و درست اطلاعات را در اختیارش بگذارید. به سوالات جنسی کودکتان پاسخ‌های نادرست و غیرواقعی ندهید که او را برای همیشه نسبت به‌خود بی‌اعتماد می‌کنید؛ اطلاعات خود را افزایش دهید تا به پاسخ‌های ساده و صحیح و غیرمحرک دست پیدا کنید وو روش صحیح را بیاموزید.

۲- به خاطر فرزندم

تماشای یک سریال و دیدن یک شوی تلویزیونی چقدر ارزش دارد که سلامت روان فرزندانمان را فدایش کنیم؟ برفرض محال، یک سریال و صحنه‌های آن برای شما محرک و مهیج نباشد اما برای فرزندتان آتش محسوب شود. پس خودتان را با نوجوان قیاس نکنید. همچنین برخی از این برنامه‌ها با ظاهری صلاح و برچسب خانوادگی مفاهیم و محتوای جنسی دارند. بهتر است خیلی زود خود و خانواده مان را از آسیب‌ این بلای مدرن، یعنی ماهواره، رها کنیم.

۳- اینترنت محدود

تنها گذاشتن نوجوان برای مدت طولانی با امکانات و تکنولوژی‌های جدید، مثل اینترنت و انواع گجت‌ها و حضور بی‌رویه آنها در شبکه‌های اجتماعی ممکن است خطراتی غیرقابل جبران در پی داشته باشد. ساکت کردن کودک با این وسایل و سپردن خلوت نوجوان به‌دست دنیایی بی‌سر و ته و بی‌نظارت، عواقب خوبی در پی ندارد. خوب است که کنترل غیرمحسوس داشته باشید. حواستان جمع باشد و زمان، میزان و نوع استفاده از اینترنت توسط فرزندان را کنترل کنید. می‌توانید قانونی برای استفاده از آن در خانه‌تان وضع کنید؛ مثلا بگویید در این خانه قانون این است که شب‌ها از ساعت۹ دیگر مودم اینترنت خاموش می‌شود و به قوانین عمل کنید.

۴- من تبلت می‌خوام

کودک و نوجوانتان را تا زمانی که به بلوغ فکری و اجتماعی قابل اعتمادی نرسیده به‌دست گجت‌ها نسپارید. با نخستین درخواست و خیلی زود برای آنها گوشی و تبلت نخرید. این یعنی قرار دادن آنها در مسیر اطلاعاتی که هنوز برای سن‌ و عقل‌شان خیلی زود است.

۵- برای فرزندتان وقت بگذارید

برای فرزندتان وقت بگذارید. با او زمان بگذرانید، صمیمی‌باشید. جوری برخورد کنید که در عین رعایت حریم حیا، بتواند در مورد مسائل مختلف با شما صحبت کند و سوالاتش را بپرسد. آن شخصیتی به واسطه استفاده از محصولات هرزه‌نگاری در میان دوستانش در آینده پیدا خواهد کرد را شما از قبل و به روشی صحیح به او بشناسایید. مثل یک کودک با او رفتار نکنید که مجبور شود به روش‌های خطرناک بزرگ‌شدنش را به شما اثبات کند. نیازهایش را جدی بگیرید.

۶- اوقات فراغت سبز

بهتر است قبل از هر چیز خودمان سرمان را از توی شبکه‌های مختلف و موبایل و اینترنت و ماهواره درآوریم و کمی‌به اطرافمان نگاه کنیم؛ به فرزندمان توجه کنیم و برای پر کردن اوقات فراغتش فکر و هزینه کنیم. او را به گردش ببریم. برای ورزش کردن و فعالیت‌های مفید او ارزش قائل شویم. او را در معرض فرهنگ غنی و محصولات فرهنگی مفید قرار‌دهیم. کتاب خواندن، دیدن فیلم‌های مناسب، پرداختن به مهارت‌‌های مورد علاقه و ارزشمند، شرکت در جلسات مذهبی و سخنرانی، به نوجوان شما شخصیت می‌دهد و او را در یافتن هویتش کمک می‌کند و دیگر نیازی نیست که او به روش‌های کاذب رو بیاورد. همچنین فرد بیکار و کم‌تحرک امکان پرداختنش به مسائل این‌چنینی بسیار بیشتر از کسی است که جسمی‌سالم و اعتماد به نفسی بالا و ساعاتی پربار دارد.

۷- رفیق ناباب

همانطور که عنوان شد تأثیر گروه دوستان و فشار آنها و تقلید، یکی از شایع‌ترین راه‌های ورود به این ورطه است. پس حواستان به گروه دوستان فرزندتان باشد. آنها را خوب بشناسید. بد نیست که با خانواده دوست فرزندتان رابطه داشته باشید و محیط خانوادگی آنها و روحیات پدر و مادرش را خوب بررسی کنید. بالاخره پس از چند جلسه برخورد با فرد مورد نظر و خانواده‌اش دست‌تان می‌آید که با چطور افرادی روبه‌رو هستید. این مسئله را جدی بگیرید. همچنین شما می‌توانید با همراهی فرزندتان در جلسات مذهبی و گروه‌های فرهنگی مورد اطمینان، او را در میان گروه‌هایی قرار دهید که مورد اعتمادتان است و به این وسیله با خیال راحت او را در میان دوستانی رها کنید که می‌دانید دغدغه و علایق‌شان چیست.