داشتن یک خانه ی تمیز و منظم ممکن است مثل یک آرزوی دست نیافتنی می‌باشد. این کار مخصوصاً زمانی دشوار به نظر می‌رسد که خانه تان پر از بچه‌‌‌های کوچک یا نوجوان باشد که هر کدام به کاری مشغولند. یک ترفند برای حفظ نظم خانه این است که برای هر چیز یک مکان مخصوص در […]


داشتن یک خانه ی تمیز و منظم ممکن است مثل یک آرزوی دست نیافتنی می‌باشد. این کار مخصوصاً زمانی دشوار به نظر می‌رسد که خانه تان پر از بچه‌‌‌های کوچک یا نوجوان باشد که هر کدام به کاری مشغولند. یک ترفند برای حفظ نظم خانه این است که برای هر چیز یک مکان مخصوص در نظر بگیرید و یک برنامه ی روزانه برای تمیز کردن خانه تنظیم کنید. مرتب و منظم نگه داشتن خانه آنقدر هم که به نظر می‌رسد سخت نیست.

خانه را مرتب کنید.

ممکن است فضای خانه با چیزهای که به آن‌ها احتیاج ندارید اشغال شده باشد. این موضوع موجب می‌شود که فضا را به سختی بتوان تمیز نگه داشت. هر چیزی که لازم ندارید را یا دور بیندازید و یا به کسی که به آن احتیاج دارد بدهید. اما اگر نمی‌خواهید وسایل تان را دور بیندازید، آن‌ها را به جای دیگری ببرید. مثلاً می‌توانید آن‌ها را در بهارخواب یا زیرزمین یا هر جای دیگری از خانه که وسایل اضافی تان را می‌گذارید، قرار دهید.

تمیز کردن خانه را جزء برنامه ی روزانه تان قرار دهید. حتی کارهای به ظاهر ساده هم می‌تواند تفاوت زیادی ایجاد کند. به عنوان مثال به محض اینکه غذایتان تمام شد، روی کانترها را از غذا و ظرف هایی که در آنها غذا پخته اید خالی و تمیز کنید. یا می‌توانید هنگامی‌که مشغول آشپزی هستید ظرف‌‌‌های اضافی را بشویید و جمع کنید تا کارتان کمتر شود. به محض اینکه کارتان با یک وسیله تمام شد آن را سر جایش قرار دهید. اگر در خانه تان بچه دارید، یک جدول از کارهای خانه که جزئیات وظایف هر فرد در آن مشخص شده است، درست کنید.

هر روز ۱۵ دقیقه را به یک جلسه ی خانوادگی در مورد تمیز کردن کل خانه اختصاص دهید. همان طور که وقتی کارتان با یک وسیله تمام می‌شود، آن را سر جایش قرار می‌دهید، وقتی کارتان با ظرف‌ها تمام شد برای جلوگیری از آشفتگی، آنها را بشویید و سرجایشان قرار دهید. همه ی اعضای خانواده باید در تمیز نگه داشتن خانه مشارکت کنند. این باعث می‌شود که تمیز کردن ساده تر و آسان تر شود.

برای انجام هر کاری در خانه یک جای مخصوص تعیین کنید. گاهی اوقات اتاق خواب‌ها برای انجام کارهای زیادی استفاده می‌شوند و همین موجب می‌شود که تمیز نگه داشتن آنها مشکل شود. به عنوان مثال ممکن است شما از میز نهار خوری برای انجام کارهایتان و بچه‌ها برای درست کردن کاردستی استفاده کنند. فضای خانه را تقسیم کنید تا به این ترتیب کارهای مختلف از هم جدا شوند. اختصاص دادن یک مکان مخصوص به هر شئ و یا نگهداری آنها در یک مکان دیگر به جای دور انداختن، بهترین راه برای منظم نگه داشتن خانه است.

منبع:  eHow.com