آشالازی شایع‌ترین و ناشناخته‌ترین بیماری مری است. به گزارش جام جم سرا، یک متخصص گوارش گفت: مری به صورت یک لوله مواد غذایی را از دهان به معده می‌برد، عملکرد صحیح مری به عوامل زیادی بستگی دارد از جمله آن‌ها سالم بودن مخاط، عضلات مری و اعصاب این عضلات و ترشحات مربوط است. در حالت […]

تصویر آشنایی با یک بیماری ناشناخته

آشالازی شایع‌ترین و ناشناخته‌ترین بیماری مری است.

به گزارش جام جم سرا، یک متخصص گوارش گفت: مری به صورت یک لوله مواد غذایی را از دهان به معده می‌برد، عملکرد صحیح مری به عوامل زیادی بستگی دارد از جمله آن‌ها سالم بودن مخاط، عضلات مری و اعصاب این عضلات و ترشحات مربوط است. در حالت عادی زمانی که بلع صورت میگیرد، دریچه فوقانی مری باز شده و به کمک حرکات دودی غذا به آرامی‌و ملایمت به سمت پایین حرکت و به معده می‌رود.

وی ادامه داد: هر گونه اختلال در حرکات طبیعی مری باعث اختلال بلع می‌شود یکی از بیمار‌ی‌ها آشالازی نامیده می‌شود. در این اختلال اعصاب تنه و دریچه انتهایی مری به درستی عمل نمی‌کنند و در واقع این انتها تحلیل می‌روند. در واقع می‌توان گفت علل دقیق آشالازی هنور مشخص نیست.

شهرام آگاه بیان کرد: به نظر می‌رسد اعصابی که مواد شل کننده ترشح می‌کنند دچار اختلال هستند و حرکات دودی از بین می‌روند و از نظر بالینی علامت اصلی این بیماری اختلال در بلع است.

وی افزود: در این اختلال مواد غذایی چه جامد و چه مایع گیر می‌کنند البته در مایعات این گرفتگی بیشتر است. توصیه می‌شود که آندوسکوپی صورت بگیرد تا مطمئن شویم توده دیگری وجود ندارد اما تشخیص قطعی آشالازی با دستگاهی به نام مانومتری که حرکات انقباضی مری را با دقت بالا انجام می‌دهد صورت می‌گیرد.

آگاه در پایان گفت: زمانی که تشخیص آشالازی قطعی شود، اقدامات درمانی در سه مرحله صورت می‌پذیرد، در اولین اقدام درمانی استفاده از بالن و در دومین مرحله جراحی صورت می‌گیرد و در مواردی که بیمار مسن باشد یا امکان جراحی ندارد، تزریق بوتاکس که بصورت موقتی است پیشنهاد می‌شود. البته تزریق بوتاکس اثرش موقتی است و تا زمانی که بوتاکس وجود دارد، در فرد اثر بخش است.