اینترنتعلم و تکنولوژی

در فضای سایبر ناشناس باشید

امنیت در فضای سایبر از مباحثی است که همه روزه در مورد آن مطالعه می‌کنیم و این به دلیل نا امنی‌‌‌های بسیار زیادی است که در این فضا وجود دارد.
به گزارش گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در دنیای پیشرفته امروز،‌ اینترنت جزء اصلی در زندگی روزمره انسان‌ها شده است. یک محل عالی پر از اطلاعات جالب و به درد بخور، اما در همین مکان جذاب، دزدان و افراد خطرناکی هم وجود دارند. از طریق اینترنتمی‌شود کار های روزمره بسیاری از قبیل انجام امور بانکی، خرید و تعامل با دیگران را انجام داد که در صورت بی احتیاطی ممکن است اطلاعات شخصی شما به دست افراد ناaشاس بیافتد. برای امنیت در فضای مجازی چند راه کار ساده وجود دارد که با عمل به آن‌ها وب گردی امن و شیرینی خواهید داشت.

رمز عبور قوی انتخاب کنید

در فضای سایبر ناشناس باشید

رمز های عبور، کلید ورود به حساب های شخصی شما هستند. و تنها کسی که کلید داردمی‌تواند وارد شود. پس کلید های خود را به کسی ندهید و از کلید های ساده استفاده نکنید. زمانی که برای یک حساب خود رمز عبور انتخابمی‌کنید، از رمز های پیچیده و ترکیبی استفاده کنید و از به کار بردن اسم،‌ تاریخ تولد؛ کد ملی و …. جدا پرهیز کنید. برای مثال انتخاب رمز 123456 یک دعوت نامه برای هک کردن حساب شما است. باید توجه داشت هرچقدر ما در زندگی امروزی با کسر وقت مواجه هستیم، هکر وقت بسیار زیادی دارند. یعنی تک تک رمز هایی که به ذهنشانمی‌رسد را برای یک حساب امتحانمی‌کنند. برای مثال شما رمزی تشکیل شده از کد ملی، تاریخ تول و شماره موبایل خد را انتخاب کرده اید و یک هکر این شماره‌ها رامی‌داند. مطمئن باشد در کمتر از یک ماه آن شخص وارد حساب شما خواهد شد. از رمز هایی استفاده کنید که فقط خودتان از جزییات آن اطلاع دارید. برای مثال نام یکی از معلمان شما در دوره ابتدای را با شماره دانشجویی خود ترکیب کنید و از انتها به ابتدا بنویسید. بعنی اگر نام معلم شما حسین خانی بوده و شماره دانشجویی شما بوده است 830927338. ترکیت به این صورتمی‌شود: ho83092sein33khani8 و در نهایت رمز را از انتها بنویسید یعنی 8kh@ni33sein83092ho. در رمز عبور خود از حروف کوچک و بزرگ و علامت های وی‍‍ژه استفاده کنید. و به یاد داشته باشید هرگز از یک رمز عبور برای حساب های کاربری مختلف استفاده نکنید.

به شرایط استفاده برنامه‌‌‌های مختلف توجه کنید

زمانی که برای یک خبرنامه ثبت ناممی‌کنید، یک برنامه نصبمی‌کنید، یا با هرچیزی موافقتمی‌کنید، شرایط آن را کامل بخوانید. اگرنمی‌خواهید هرز نامه دریافت کنید و بازار یاب های تلفنی مزاحم شما شوند، به دنبال یک نوشته کوچک باشید که از شمامی‌پرسد آیا تمایل به دریافت خبرنامه دارید؟  به آن جواب منفی بدهید. سایت های زیادی هستند که ابزار تبلیغاتی مزاحم را بارگذاریمی‌کنند و رد شما را در اینترنت دنبالمی‌کنند. زمانی که با همچین سایت هایی رو به رومی‌شوید با احتیاط عمل کنید. در زمان خرید یک کالا، بعضی از سایت‌ها اطلاعات زیادی از شمامی‌خواهند. فقط اطلاعات ضروری که با * مشخص شده اند را تکمیل کنید و از دادن هرگونه اطلاعات اضافی بپرهیزید.

اطلاعات شخصی خود را در اختیار غریبه‌ها قرار ندهید

در فضای سایبر ناشناس باشید

اسم کامل خود، آدرس،‌ شماره های تماس و … را در اختیار هیچ کس دیگری قرار ندهید. این مورد بیشتر در مورد اتاق های گفتگوی عمومی است که تقریبا تمام افراد نا شناس هستند. زمانی که در اینترنت با شخصی آشنامی‌شوید، بسیار دقت کنید. روابط خوب و پایداری ممکن است از طریق جوامع مجازی به وجود آیند، اما کلاهبرداران و دزدان زیادی هم درست در همین مکان در کمین شما نشسته اند. زمانی که خود را در اینترنت به کسی معرفیمی‌کنید فقط از اسم کوچک استفاده نمایید و اطلاعات بیشتری به دیگران ندهید. اگر در اینترنت خرید انجاممی‌دهید، قانونی بودن سایت را کنترل کنید. اگر سایتی کهمی‌خواهید از آن خرید کنید، دارای طراحی درستی نیست یا در آن سایت پاپ آپ بازمی‌شود، احتمال غیر قانونی  بودن آن سایت وجود دارد. از سایت هایی برای پرداخت از درگاه های بانکی معتبر استفادهنمی‌کنند، هرگز خرید نکنید.

مراقب کلاهبرداری های آنلاین باشید

کلاهبردار های اینترنتی همه جای دنیا هستند و از هر طریقی ممکن است به شما نزدیک شوند. این کلاهبرداران با ارسال  ایمیل، توییت، پست فسیبوکی یا از هر طریق دیگری برای شما پیاممی‌فرستند. به هیچ وجه بر روی لینک هایی که واقعی به نظرنمی‌آیند و یا دارای حروف بسیار زیادی هستند کلیک نکنید. هرگز بر روی پاپ آپ و یا ایمیل هایی که به شمامی‌گویند برنده میلیون‌ها تومان یا دلار شده اید کلیک نکنید. همه این‌ها کلاهبرداری است. به ایمیل هایی که از شمامی‌خواهد در بخت آزمایی های خارجی شرکت کنید هرگز اهمیت ندهید. همچنین هرگز به ایمیل هایی که از شمامی‌خواهد به شخصی کمک کنید تا پولی را جا به جا کنید نیز هرگز اهمیت ندهید.

حساب های ایمیل متعدد داشته باشید

داشتن حساب های متعدد به شما کمکمی‌کند که جنبه های مختلف زندگی خود را از هم جدا کنید. آدرس های رسمی و غیر رسمی، شماره های تماس و دیگر اطلاعات خود را دسته بندی کنید و در حساب های کاربری مختلف ذخیره کنید. یک آدرس ایمیل تجاری برای خود داشته باشید و از آن فقط و فقط برای تجارت و کارتان استفاده کنید  و از ارسال پیام های شخصی از حساب تجاری خود پرهیز کنید. یک ایمیل شخصی اصلی بسازید. برای مثال از این حساب برای انجام امور بانکی، معرفی خود، ارسال رزومه و…. استفاده کنید. و یک ایمیل هرزنامه داشته باشید و زمانی کهمی‌خواهید برنامه دانلود کنید، در سایت یا انجمنی ثبت نام کنید از این آدرس استفاده کنید.

نوشته‌‌‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می‌کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه‌‌‌های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا