سبک زندگیورزش و تناسب اندام

جلوگیری از چاقی شکم و پهلو در زمستان با چند ترفند ساده!!

جلوگیری از چاقی شکم و پهلو در زمستان با چند ترفند ساده!!

 مجله ایده آل: جلوگیری از چاقی شکم و پهلو در فصل زمستان به دلیل کم کردن پیاده روی و فعالیت‌‌‌های ورزشی در فضای باز به دلیل سرد بودن و آلودگی هوا کار بسیار مشکلی می‌شود. با ترفندهای زیر به راحتی در فصل زمستان چربی سوزی کرده و از چاقی شکم و پهلوهای تان جلوگیری کنید.

روش‌‌‌های جلوگیری از چاقی شکم و پهلو در زمستان

سرما که از راه می‌رسد خیلی‌ها خانه‌نشین می‌شوند و آلودگی هوا هم بهانه خوبی است تا خانم‌های خانه‌دار کمتر بیرون بیایند و حتی پیاده‌روی‌های هفتگی را هم کاهش دهند. در نتیجه به دلیل کاهش فعالیت روزانه احتمال چاقی در این فصل افزایش می‌یابد؛ بنابراین اگر فرد دوراندیشی باشید برای پیشگیری از اضافه‌وزن و انباشته شدن چربی‌های ناخواسته فکری می‌کنید.
پیشنهاد ما این است که هر روز 20 دقیقه تا نیم ساعت برای انجام چند تمرین ساده وقت بگذارید. سپیده زاهدی، مربی تناسب اندام از گلدجیم آمریکا و مدرس دوره‌های تیف استرالیا، تمریناتی را به شما آموزش می‌دهد که به کمک آنها می‌توانید اندام متناسبی داشته باشید و از انباشتگی چربی‌ها در شکم و پهلوهایتان پیشگیری کنید.

بهترین نسخه برای لاغری و چری سوزی در زمستان

با شروع فصل سرما و سردتر شدن هوا می‌توانید با وسایلی سبک، کم‌جا و ارزان‌قیمت در خانه ورزش کنید. برای از بین بردن چربی‌های اضافه شکم و پهلو و چربی‌سوزی در خانه به چند نکته توجه داشته باشید:

_ اگر در ناحیه شکم و پهلوها چربی‌های اضافه زیادی دارید حتما باید مصرف چربی و قند‌ها را دررژیم غذایی‌تان محدود کنید.
_ بهتر است با کمک یک متخصص تغذیه میزان کالری مورد نیاز بدن‌تان را مشخص و سعی کنید هر روز کالری دریافتی‌تان کمتر از مقدار نیاز روزانه باشد تا لاغر شوید.
_ در کنار انجام تمرینات با وزنه و چوب حداقل برای 20دقیقه ورزش هوازی هم انجام دهید. اگر به دلیل سردی هوا و آلودگی نمی‌توانید از خانه خارج شوید استفاده از وسایل ورزشی خانگی مانند دوچرخه ثابت و تردمیل بخش هوازی ورزش روزانه شما را تکمیل می‌کند.

 

لباس مناسب ورزش خانگی

_ وقتی در هوای سرد خارج از خانه ورزش می‌کنید مهم این است کهلباس شما به گونه‌ای باشد که رطوبت را جذب کند تا در طول تمرین بدن شما را خنک نگه دارد. اگر هوای داخلی خانه شما هنگام ورزش کردن چندان گرم نیست توصیه می‌شود که به لباس پوشیدن‌تان توجه داشته باشید.
_ بهتر است چند لایه لباس تن‌تان باشد تا بعد از گرم کردن اولیه و قبل از اینکه بدن‌تان خیس شود بتوانید آنها را در بیاورید. وقتی ورزش تمام شد دوباره لباس گرم بپوشید. در واقع تنظیم درجه حرارت بدن در طول ورزش به سلامت بدنی شما بیشتر کمک می‌کند و در تقویت سیستم ایمنی‌تاننقش دارد.

 

برای تامین انرژی چه بخوریم؟

ماهیچه‌ها برای تامین انرژی از دو منبع غذایی استفاده می‌کنند، هیدرات کربن و چربی‌ها. هیدرات‌های کربن به سرعت انرژی مورد نیاز را در اختیار ماهیچه‌ها قرار می‌دهند و به همین دلیل مصرف آنها برای ورزش‌های شدید کوتاه‌مدت توصیه می‌شود. زمانی که می‌خواهید حرکات ورزشی را به‌طور کامل انجام دهید به انرژی بیشتری نیاز دارید که بهترین منبع تامین این انرژی هیدرات‌های کربن هستند و انرژی مورد نیاز برای 20 تا 30 دقیقه ورزش متوسط را فراهم می‌کنند.
پس از این مدت اگر چربی‌ها نتوانند به انرژی تبدیل شوند، احساس خستگی سراغ‌تان می‌آید. این را هم بدانید که برای تامین هیدرات کربن مورد نیاز می‌توانید از منابعی مانند انواع نان، پاستا و ماکارونی، سیب زمینی و حبوبات استفاده کنید و برای تامین چربی سراغ روغن‌های گیاهی و مغزهایی مانند گردو، پسته و بادام بروید.

 

دوش بگیرید تا خسته نشوید

پس از پایان ورزش اگر در خانه هستید و قرار نیست تا چند ساعت از خانه خارج شوید توصیه می‌شود که حتما دوش بگیرید. در این صورت نه تنها بهداشت فردی‌تان را رعایت می‌کنید، بلکه به سرحال شدن و رفع خستگی خودتان هم کمک می‌کنید.
علاوه بر این به کمک دوش گرفتن خون شما در بدن‌تان بهتر جریان پیدا می‌کند و خستگی و کوفتگی ناشی از ورزش از بین می‌رود. پیشنهاد می‌شود که وقتی زیر دوش هستید به تناوب، آب را سرد و گرم کنید و قسمت‌هایی از بدن را که بیشتر تحت ورزش قرار دارند در معرض آب سرد و گرم قرار دهید تا از مزایان این دوش ورزشی بیشتر بهره مند شوید.

 

نوشیدن آب را فراموش نکنید

یکی از بزرگ‌ترین مزایای ورزش در خانه این است که همیشه آب کافی در دسترس دارید. از این رو بهانه‌ای برای کم آب شدن بدن‌تان وجود ندارد. البته این احتمال وجود دارد که نوشیدنی‌های دیگری مانند آبمیوه‌های کارخانه‌ای، چای و دلستر میوه‌ای هم داشته باشید و ناگهان تصمیم بگیرید که برای رفع تشنگی سراغ‌شان بروید اما بهتر است بدانید که بهترین نوشیدنی برای ورزشکاران خانگی آباست. وقتی قبل و در طول ورزش به اندازه کافی آب بنوشید کمتر خسته می‌شوید و انرژی بیشتری دارید.

 

چند حرکت عالی برای لاغری و چربی سوزی در زمستان

 

 

حرکت اول برای لاغری در زمستان:  پهلو با چوب ایستاده

حرکت اول برای لاغری در زمستان: پهلو با چوب ایستاده

چوب را با دستانی که به فاصله عرض شانه باز شده بالای سر خود نگه دارید و همزمان با حرکت دست به سمت پای موافق بروید. در این صورت دست‌ها و پاها به هم نزدیک می‌شوند. 20 تا 30 حرکت برای یک سمت بدن انجام دهید؛ سپس به سمت مخالف بروید. در این حرکت فشار روی عضلات بالاتنه، عضلات مورب شکمی، پهلو و قسمت بیرونی عضله ران است.

 

 

حرکت دوم لاغری در زمستان:  زیر شکم با چوب تک پا

حرکت دوم لاغری در زمستان: زیر شکم با چوب تک پا

روی تشک بخوابید. چوب را با دستانی بازتر از عرض شانه بالای سر خود نگه دارید. در حین اینکه بالا می‌آیید دست و یک پای خود را به هم نزدیک کنید. 20 تا 30 حرکت انجام دهید؛ سپس سراغ پای مخالف بروید. در این حرکت فشار روی عضلات بالاتنه، چهار سر ران و عضلات شکمی‌است.

 

 

حرکت سوم برای لاغر شدن در زمستان:  شکم مورب با چوب ایستاده

حرکت سوم برای لاغر شدن در زمستان: شکم مورب با چوب ایستاده

چوب را با دستانی بالاتر از عرض شانه بالای سر نگه دارید و دستانتان را به سمت زانوی راست نزدیک کنید. توجه داشته باشید از عضلات شکم برای خم شدن کمک بگیرید و باسن خود را حرکت ندهید. پس از کامل شدن حرکت یک پا سراغ پای دیگر بروید. این حرکت باعث فشار روی عضلات بالا تنه شکم، مورب شکمی‌و پا می‌شود.

 

 

حرکت چهارم برای لاغر در زمستان:  شکم ایستاده با دمبل

حرکت چهارم برای لاغر در زمستان: شکم ایستاده با دمبل

صاف بایستید و دستانتان را با دمبل بالای سر نگه دارید. سپس با پایین آوردن بدن دست و پای راست خود را همزمان جمع کنید. با این حرکت انقباض را روی عضلات شکم کاملا حس می‌کنید؛ سپس این حرکت را برای پای مخالف هم انجام دهید. در این حرکت فشار روی عضلات شکم، بالاتنه و پاست.

 

 

حرکت پنجم برای لاغری در زمستان:  بالای شکم مورب همراه با دمبل

حرکت پنجم برای لاغری در زمستان: بالای شکم مورب همراه با دمبل

روی تشک بخوابید. دستان خود را کنار تنه خود همراه با دمبل نگه دارید و کف پای خود را روی زمین بگذارید. سپس با کنترل گردن کمی‌سر خود را از روی تشک بالا بیاورید و از دو طرف دستان خود را به پاشنه‌های خود نزدیک کنید. در این حرکت فشار روی عضلات شکمی‌و مورب است.

 

 

حرکت ششم برای لاغری در زمستان:  پهلو چرخشی با دمبل

حرکت ششم برای لاغری در زمستان: پهلو چرخشی با دمبل

صاف بایستید. دمبل را با دو دست خود بگیرید. با پایین‌تنه کاملا ثابت به طرفین بچرخید. این حرکت برای تحرک پهلوها مفید است.

 

منبع: سیمرغ

نوشته‌‌‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می‌کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه‌‌‌های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا