روانشناسیسلامت

گاهی باید عقاب بود!

همشهری دو  :  شاید شما هم این داستان را شنیده باشید، می‌گویند عمر عقاب چیزی در حدود ۷۰سال است‌ اما به سن ۴۰سالگی که می‌رسد، دچار مشکلاتی می‌شود که ادامه زندگی را برای او سخت می‌کند.

چنگال‌هایش بلند می‌شوند و دیگر آن انعطاف همیشگی را برای شکار و گرفتن طعمه ندارند، پرهای سینه‌اش ضخیم و ناهنجار می‌شود و این امر پرواز کردن را سخت می‌کند و بالاخره نوک تیز عقاب بلند و کند و بیش از حد خمیده می‌شود. در این مقطع حساس از زندگی، او باید ارزیابی دقیقی از خود داشته باشد و یک تصمیم مهم بگیرد؛ اینکه با ذلت و خواری بمیرد‌یا انتخاب دیگری داشته باشد و با سربلندی برای ادامه زندگی‌اش تلاش کند. بسیاری از عقاب‌ها اما تصمیم دوم را می‌گیرند. به قله کوهی می‌روند و آنقدر نوک خود را به صخره‌ها می‌کشند تا کنده شود. پس از چند روز نوک جدید و تیزی درمی‌آید. عقاب با این نوک جدید، تک تک چنگال هایش را می‌کند و در انتظار رویش چنگال‌های تازه و جدید می‌نشیند. پرهای ضخیم و اضافی را هم از جا در می‌آورد تا پرهای جدید و زیبا و کارآمد جای آنها را بگیرد. این روند زجرآور و دردناک گاهی تا 150روز طول می‌کشد. در پایان اما عقاب جدیدی متولد شده که می‌تواند 30سال باقیمانده از زندگی‌اش را با سربلندی و افتخار بگذراند.

اینکه داستان عقاب حکایتی واقعی است یا افسانه‌ای که به گوش من و شما رسیده را نمی‌دانم اما این را می‌دانم که برای همه ما در زندگی لحظه‌هایی شبیه لحظه انتخاب عقاب به‌وجود می‌آید؛ لحظه‌هایی که باید ارزیابی دقیقی از خودمان داشته باشیم، توانایی‌ها و ضعف‌هایمان را بشناسیم، با خودمان روراست باشیم و تصمیم‌های سخت بگیریم؛ تصمیم‌هایی که گاهی برای ما زجر و درد به همراه دارند؛ تصمیم‌هایی که برای انجام دادنشان باید ریسک کنیم و بخشی از داشته‌هایمان را در معرض خطر قرار دهیم. اما اگر خودمان را به خوبی نشناسیم، گوشه‌های تاریک و روشن وجودمان را شناسایی نکرده باشیم و برآورد درستی از توانایی‌ها و ضعف‌هایمان نداشته باشیم‌ یا اگر از خطر کردن بترسیم و درجا بزنیم و بمانیم و یا حتی اگر دقیق انتخاب نکنیم و راه درست را انتخاب نکنیم، نتیجه‌ای جز ذلت و خواری و گوشه‌نشینی در انتظار ما نخواهد بود. گاهی برای زیستن باید بایستیم، نگاهی به گذشته‌مان داشته باشیم، تصمیم بگیریم، درد بکشیم و صبر کنیم تا دوباره زنده و تازه شویم.

نوشته‌‌‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می‌کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه‌‌‌های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا