عکاسیعلم و تکنولوژی

۱۰ اشتباه ترکیب بندی که عکاسان مرتکب می‌شوند (و چگونگی جلوگیری از آنها)

آیا عکس‌‌‌های شما اغلب کمی‌دور به نظر می‌رسند؟ در مطلب امروز لنزک نکاتی را با شما عزیزان به اشتراک خواهیم گذاشت تا از این ۱۰ اشتباه رایج در ترکیب بندی اجتناب کرده و عکس‌‌‌های بهتری بگیرید.

1-   سوژه بسیار کوچک در کادر

مغز ما کار بزرگ زوم کردن بر روی یک سوژه و به نوعی بیرون نگه داشتن محیط اطراف را انجام می‌دهد، اما وقتی شما به یک تصویر نگاه می‌کنید آن جزئیات اطراف واضح می‌شوند در حالی که سوژه در کادر کوچک و بی اهمیت به نظر می‌رسد. قبل از اینکه عکس بگیرید در نظر بگیرید که اگر چند قدم به جلو بردارید یا کمی‌با لنز خود زوم کنید طوری که سوژه کاملا کادر را پر کند، بهتر به نظر می‌رسد یا نه.

2- عکاسی مستقیم

بسیاری از تازه کاران اینقدر مشغول پیدا کردن سوژه می‌شوند که فکر کردن در مورد چگونگی عکاسی از آن را فراموش می‌کنند. اگر شما مستقیما از یک سوژه عکس بگیرید ظاهر آن را ثبت خواهید کرد، اما ممکن است موفق به ثبت زمینه و فضای اطراف آن نشوید.

به عنوان مثال، وقتی شما در حال عکاسی از یک گل در یک باغ هستید، به جای عکسبرداری مستقیم از لبه باغچه، به عکاسی از آن از بغل فکر کنید طوری که بقیه گل‌‌‌های باغچه در حد فاصل آن گسترش یابند تا یک حس وجود تعداد بسیار زیادی شکوفه و عمق رنگ به شما بدهند.

۳- سوژه در وسط

اگرچه یک سوژه مرکزی گاهی اوقات می‌تواند کارساز باشد، اما اغلب بهتر است با پیروی از قانون یک سوم از آن عکس گرفته شود. بسیاری از دوربین‌ها قابلیت نمایش یک شبکه (grid) در منظره یاب و/یا صفحه نمایش را دارند که می‌تواند با تقسیم صحنه به سه ستون با اندازه برابر و سه ردیف با اندازه برابر، به این قانون کمک کند. سوژه اصلی شما باید در جایی قرار داده شود که دو تا از این خطوط یکدیگر را قطع می‌کنند (نقاط کلیدی قانون یک سوم)، در حالیکه دیگر عناصر تصویر در امتداد خطوط شبکه قرار داده می‌شوند.

۴-نبودن هیچ چیز در پس زمینه

چه شما در حال عکاسی از یک منظره باشید و چه یک تصویر از اشیای بی جان، داشتن چیزی در پیش زمینه برای دادن عمق به عکس، اضافه کردن کمی‌مقیاس و کمک به جلب نظر بیننده، ارزشمند است. یک پیش زمینه خالی و نیز اتلاف فضا می‌تواند به عنوان مانعی برای چشم عمل کند که شما احساس می‌کنید باید به آن خیره شوید.

اکثر مناظر، چه یک دسته گل باشد، یک سنگ یا اثر جزر و مد بر روی شن و ماسه، چیزی دارند که می‌تواند برای اضافه کردن کمی‌جذابیت به پیش زمینه، مورد استفاده قرار گیرد. وقتی شما در حال ساخت یک صحنه از اشیای بی جان هستید، به شما بستگی دارد که همه چیز را در جای مناسب قرار دهید.

۵- تصمیم گیری در مورد نسبت تصویر هنگام ویرایش

این نکته اغلب با یک پیش زمینه خالی در ارتباط است چون یک تمایل برای کراپ کردن جهت حذف فضای خالی و بهبود ترکیب بندی وجود دارد. کراپ کردن بعد از گرفتن عکس خوب است، اما اگر نسبت تصویر (aspect ratio) را در مرحله عکاسی در نظر بگیرید، اغلب می‌توانید عکس‌‌‌های بهتری بگیرید. بسیاری از دوربین‌ها به شما اجازه می‌دهند تا نسبت تصویر را تنظیم کنید بنابراین شما می‌توانید قبل از گرفتن عکس، کراپ‌‌‌های مختلف را در منظره یاب یا نمایشگر دوربین ببینید.

۶- پس زمینه شلوغ

هنگامی‌که برای گرفتن یک عکس عجله دارید، راحت می‌توانید از شلوغی پشت سوژه خود غافل شوید. در برخی از موارد می‌توان با عکاسی از یک زاویه متفاوت، تغییر لنز یا عکاسی با یک دیافراگم باز تر از این کار جلوگیری کرد، اما شما باید قبل از فشردن دکمه شاتر اقدام کنید.

سعی کنید به نگاه کردن در اطراف صحنه برای جستجوی بهترین پس زمینه پیش از کادربندی یک عکس، عادت کنید. اگر منتظرید چیزی اتفاق بیفتد، اول پس زمینه را پیدا کنید سپس وقتی که حرکت به نقطه مورد نظر رسید، عکس بگیرید.

به عنوان مثال اگر دارید از یک مسابقه دوچرخه سواری جاده ای عکاسی می‌کنید، محلی با یک پس زمینه تمیز پیدا کنید، شاید کمی‌بوته که بتواند به عنوان یک تاری سبز نرم ثبت شده و از درهم و برهمی‌علائم جاده و چراغ‌‌‌های خیابانی جلوگیری کند.

۷- استفاده بد از عمق میدان

عمق میدان یک ابزار بسیار قدرتمند برای ترکیب بندی است، چون می‌تواند تعیین کند که کدام عناصر در داخل یک صحنه به وضوح در تصویر قابل مشاهده باشند. عکاسی با یک دیافراگم کوچک (ضرایب اف بزرگ) عمق میدان زیادی ایجاد می‌کند، که اغلب مطلوب است، اما اگر می‌خواهید سوژه شما نسبت به اطرافش برجسته باشد، معمولا بهتر است با یک دیافراگم باز تر (ضرایب اف کوچک) برای محدود کردن عمق میدان عکس بگیرید.

۸- عدم ارتباط بین عناصر تصویر

بسیاری از تصاویر وقتی که تمام عناصر با هم کار می‌کنند و به یکدیگر مرتبط هستند، بهتر از آب در می‌آیند. مثلا در یک عکس منظره، خطوط هدایتگر یک پیاده رو که از پیش زمینه به سمت یک نمای تماشایی ادامه دارند، دو ناحیه را به هم متصل کرده و چشم‌ها را داخل عکس می‌کشند. این امر به ما کمک می‌کند تا صحنه و مقیاس مربوط به آن را حس کنیم. خطوط هدایتگر همچنین می‌توانند در عکاسی اشیای بی جان و عکاسی ماکرو مورد استفاده قرار گیرند.

عکس‌ها همچنین معمولا از اشیائی که یک ارتباط منطقی دارند بهره می‌برند، گرچه عدم این ارتباط می‌تواند کمی‌حس سورئال ایجاد کند. به عنوان مثال اگر شما در حال عکاسی از غذا هستید، انتظار دارید که همه چیز در عکس به غذا یا آماده سازی آن مرتبط باشد. قرار دادن یک آچار در این عکس بیننده را گیج می‌کند.

۹- افق‌‌‌های کج

یک افق کج در یک منظره یا حتی پشت یک سوژه پرتره می‌تواند فوق العاده حواس پرتکن باشد، بنابراین تلاش برای اطمینان از اینکه مسطح و تراز باشد، ارزشمند است. بسیاری از دوربین‌ها یک تراز الکترونیکی داخلی دارند که می‌تواند در منظره یاب یا در صفحه نمایش اصلی برای راهنمایی شما نشان داده شود.

اگر دوربین شما این تراز را ندارد، خرید یک تراز حبابی کوچک را در نظر بگیرید که می‌تواند روی کفشک دوربین متصل شود. بسیاری از سه پایه‌ها یک تراز روی خود دارند.

به خصوص مهم است که مطمئن شوید آب مسطح به نظر می‌رسد. حتی اگر دوربین در زمان عکاسی کاملا هم تراز بود، ممکن است بعد از ثبت متوجه شوید که لازم است تصویر را کمی‌بچرخانید تا درست به نظر برسد (تراز را در مرحله ویرایش انجام دهید).

۱۰-عدم در نظر گرفتن رنگ

رنگ عناصر و آرایش آنها در یک صحنه تاثیر بسیار زیادی بر موفقیت یک تصویر دارد، بنابراین مهم است که هنگام گرفتن عکس‌ها آن را مد نظر داشته باشید.

قرار دادن یک سوژه در برابر رنگ مخالف آن، مثلا قرمز در برابر سبز، باعث می‌شود برجسته تر به نظر برسد و جلوه کند. به عنوان مثال، یک خشخاش قرمز در یک مزرعه غلات سبز جلب توجه می‌کند که یک عکاس می‌تواند بر روی آن سرمایه گذاری کند.

با این حال وقت هایی هست که این کنتراست یا تضاد رنگ‌ها می‌تواند بر علیه شما کار کند. یک قطعه آشغال قرمز در یک مزرعه سبز درست مانند یک خشخاش به نظر می‌رسد، اما به مراتب کمتر جذاب بوده و حواس را از صحنه اصلی پرت می‌کند. این تکه آشغال یا باید برداشته شود یا از زاویه دیگری عکس گرفته شود تا آشغال از تصویر حذف شود.

تک رنگ یا monochrome کردن عکس می‌تواند راه بسیار خوبی برای حذف حواس پرتکن‌‌‌های رنگی باشد تا به بینندگان کمک کند داستان یا پیام تصویر را ببینند.

برگرفته از: Digital Camera World


منبع: لنزک

نوشته‌‌‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می‌کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه‌‌‌های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا