برای افراد غیر حرفه ای هایلایت کردن کار خیلی سختی است. با استفاده از روش‌‌‌های مختلف، درطیف کامل رنگهای پایه،از تیره به روشن،  نتایج متفاوتی را می‌توانید به دست آورید. برای رفع ابهام در روند این کار و این که مطمئن باشیدنتیجه ی دلخواهتان را به دست می‌آورید، نکاتی را در متن زیر عنوان کردیم. […]

برای افراد غیر حرفه ای هایلایت کردن کار خیلی سختی است. با استفاده از روش‌‌‌های مختلف، درطیف کامل رنگهای پایه،از تیره به روشن،  نتایج متفاوتی را می‌توانید به دست آورید. برای رفع ابهام در روند این کار و این که مطمئن باشیدنتیجه ی دلخواهتان را به دست می‌آورید، نکاتی را در متن زیر عنوان کردیم. اما قبل از آن کارهایی هست که باید انجام دهید.

• قبل از رفتن به آرایشگاه
اگر قبل از شروع به رنگ کردن موها از محصولاتی استفاده کرده باشید که به طور موقت ریشه را بپوشاند، آرایشگر نمی‌تواند رنگ پایه ای که می‌خواهد روی آن کار کند را ببیند. بنابراین روزی که به آرایشگاه می‌روید از رنگ‌‌‌های موقت یا ماژیک یا ریمل مو استفاده نکنید. البته استفاده از شامپوی خشک قبل از رنگ کردن موها اشکالی ندارد. اگر موها کثیف هم باشد رنگ می‌گیرد، اما برای آرایشگر خیلی کار راحتی نیست که روی موهای کثیف و عرق کرده کار کند!

• مشورتمو
اگر یک عکس از رنگ مویی که دوست دارید با خودتان به آرایشگاه ببرید، این کار به آرایشگرتان خیلی کمک می‌کند. باید تا حدودی با نمودار رنگ موی استاندارد، برای شناخت موهای رنگ شده و طبیعی آشنا باشید: شماره ۱ مشکی و شماره ۱۰ روشن ترین پلاتینه ممکن است. اگر می‌خواهید موهایتان را کوتاه نیز بکنید، حتماً قبل از رنگ کردن این کار را انجام دهید. چون بهتر است اول موها را مدلی که دوست دارید بزنید بعد تصمیم بگیرید که چه رنگی به آن مدل مو می‌آید. حالا که نکات قبل از رنگ کردن موها را می‌دانید، ادامه متن را بخوانید تا انواع مختلف هایلایت را بشناسید و این که کدام نوع برای شما مناسب تر است.

• تون سرد در مقابل تون گرم
اگر دوست دارید موهایتان تون سردی داشته باشد، از کلماتی مثل “خاکستری”استفاده نکنید. وقتی افراد روی کلمه خاکستری تأکید می‌کنند، آرایشگر بیش از حد و به صورت افراطی از این تون استفاده می‌کند و در آخر احساس می‌کنید موهایتان آن طور که باید بلوند نشده است. در عوض از کلمه “بلوند با تون سرد” استفاده کنید. اگر واقعاً می‌خواهید موهایتان بلوند شود، حتماً از همان کلمه استفاده کنید. اگر بگوئید که میخواهید موهایتان تون بلوند با تون سرد باشد، یعنی پایه ی ۸ یا ۹ را می‌خواهید.

سریع ترین راه برای تشخیص این که مشتری تون سرد را ترجیح می‌دهد یا گرم، این است که ببینید از چه نوع جواهراتی استفاده کرده است! اگر از نقره استفاده کرده پس تون‌‌‌های سرد یا خنثی را بیشتر دوست دارد، اما اگر از طلا استفاده کرده، معمولاً تون‌‌‌های گرم تر را ترجیح می‌دهد.

دو راه برای هایلایت کردن وجود دارد: بالیاژ، فویل

۱. تکنیک بالیاژ
این روش کم دردسر است و خیلی نیاز به مراقبت یا مراجعه ی زود به زود به آرایشگاه ندارد. با این روش برای داشتن ظاهری طبیعی تر، می‌توان نوک موها را روشن تر کرد. به این روش نقاشی مو هم گفته می‌شود. برای داشتن یکبلوند زیبا، آرایشگر شکل V را رو یه هر قسمت کوچکی از مو در می‌آورد. از پشت گردن شروع کرده و به سمت جلوی سر می‌آید. یک حالت V مانند که روی ریشه‌ها رنگ پایه می‌گذارد و بتدریج که به سمت انتهای مو می‌رود روشن می‌شود.بین هر قسمت هایلایت شده باید حدود ۳ سانت فاصله داشته باشد. برای ایجاد بلوندی روشن تر، می‌توان شکل W را روی مو در آورد و هایلایت‌ها را باریک تر گرفت. خط جلوی موها نیز باید هایلایت شود، چون زودتر از قسمت‌‌‌های دیگر از بین می‌رود.

۲. تکنیک فویل
هایلایت با فویل بیشتر از تکنیک قبلی خودش را نشان می‌دهد، مخصوصاً در قسمت ریشه‌ها و وسط مو. در انتهای موها رنگ محو تر می‌شود. به مرور زمان بیشتر خودش را نشان می‌دهد. بالاترین قسمتی که فویل گذاشته می‌شود، نزدیک پوست سر است که نشان می‌دهد موها تازه رنگ شده است. اما وقتی مو رشد می‌کند، مرز آن معلوم می‌شود.

منبع:  زیبا کده – سمانه صادقی